Facebook Pixel

Легендарний «Електронмаш» продали за 970 млн грн — майже в 15 разів дорожче за стартову ціну

Фонд держмайна продав на відкритих торгах столичне ДП «Електронмаш», на якому у 80-х роках розроблялися перші комп'ютери в Україні.

Торги стартували із ціни 66,74 млн грн. На старті було заявлено 22 учасники, які в закритій ціні стартували з 385 млн грн і набули право останньої ставки.

На відміну від заводу «Більшовик», який нещодавно було продано на аукціоні не за 3 млрд, як прогнозували експерти та учасники ринку, а за 1,429 млрд грн, перевищивши стартову ціну лише на 2%, торги з продажу «Електронмашу» тривали кілька годин.

Кінцева ціна продажу виявилася майже в 15 разів вищою за стартову: завод продали за 970 млн грн і 1 копійку. Як зазначили The Page в пресслужбі ФДМ, переможцем торгів стало ТОВ «Лортен груп».

На думку економіста Крістіни Аврамченко, за ТОВ, найімовірніше, стоїть девелоперська компанія, яка планує освоювати територію, а не ревіталізувати заводські приміщення. «Завод збитковий і потребує значних інвестицій для відновлення роботи. Навряд чи його повертатимуть до життя», — пояснила експертка.

«З позитиву: людям виплатять борги із зарплати. Але якщо підприємство закриють, то 139 людей залишаться без роботи», — додала Аврамченко.

Підприємство, виставлене на приватизацію, перебуває в стадії стагнації, зазначив глава Фонду держмайна Дмитро Сенниченко. З 10 тисяч співробітників залишилося тільки 140. Окрім того, завод перетворився на занедбану територію, що продукує величезні борги. Пік роботи «Електронмашу» припав на 1985 рік, коли ще за радянських часів тут почали виробляти перші електронно-обчислювальні машини, зокрема процесори Pentium 286.

З 2017 року «Електронмаш» почали активно рейдерити, намагаючись задарма привласнити його майно. Остання спроба рейдерського захоплення сталася три роки тому, коли нападники в масках за допомогою спецзасобів побили робітників підприємства – чоловіків і жінок похилого віку – і захопили адмінбудівлю. Тоді 400 працівників опинилися на вулиці, а підприємство зупинило свою діяльність.

Альтернативою такому цинічному «віджиму», на думку Сенниченка, є цивілізована прозора приватизація.

Умовами продажу «Електронмашу» передбачено недопущення звільнення працівників упродовж шести місяців від дня переходу права власності на єдиний майновий комплекс підприємства, погашення в зазначений строк боргів із зарплати й перед бюджетом, а також простроченої кредиторської заборгованості в розмірі, який складеться на день переходу права власності.

Зокрема, на інвестора покладено зобов'язання щодо погашення 13 млн грн боргів перед державою та 5 млн грн заборгованості із зарплати працівникам.

Довідково. Об'єкт площею понад 100 тис. кв. м розташований на Кільцевій дорозі, 4 у Києві і складається з 37 одиниць нерухомого майна, трьох земельних ділянок і семи об'єктів, переданих в оренду. Підприємству також належать база відпочинку в Чернігівській області та 32 транспортні засоби. У користуванні заводу зараз перебуває 13,7 га землі вздовж Окружної дороги. Після завершення процедури приватизації ця земля теж може відійти до нового власника.

Наразі основною спеціалізацією підприємства є виробництво електродвигунів, генераторів і трансформаторів, послуги з токарного оброблення метвиробів. У першому півріччі 2021 року обсяг реалізації продукції підприємства склав 7,3 млн грн, чистий збиток — 2,4 млн грн.

Поточна кредиторська заборгованість «Електронмашу» на 30 червня 2021 року становить 94,5 млн грн, прострочена — 11,89 млн грн, зокрема із заробітної плати — 5,4 млн грн.

Вартість активів підприємства — 73,78 млн грн. Наразі на заводі працюють 139 осіб.

На балансі підприємства перебуває об'єкт, який не підпадає під приватизацію, — підземне сховище цивільної оборони.

Подякувати 🎉