Урядові плани на Чорнобиль на 2022-2023 роки. Фото: spfu.gov.ua
Окрім того що Чорнобиль приваблює десятки туристів, ця територія є такою, що підходить для розвитку «зеленої» енергетики та перероблення відходів. Про це в інтерв’ю The Page розповіла радниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів із питань розвитку зони відчуження Лала Тарапакіна.
Вона додала, що в Чорнобильській зоні вже будуються нові сонячні станції. Крім того, на цій території, за її словами, можна було б розмістити потужності з перероблення відходів, які не можуть встановлюватися на території населеної України через близькість житла (наприклад, батарейок).
«Заробляти на туризмі тут можна лише за умови збереження науково-просвітницького контексту. Дуже важливо, щоб кількість відвідувачів зростала, щоб люди хотіли приїжджати сюди вдруге, втретє, уп’яте, відкриваючи це місце знову і знову», — наголосила Тарапакіна.
Радниця міністра додала, що основне завдання, що наразі стоїть перед урядом, — зробити так, щоб до Чорнобиля їхали люди з усього світу й витрачали гроші на його розвиток. Задля цього, за її словами, потрібно збільшити кількість локацій, які були б цікавими для відвідувачів; додати нові туристичні маршрути до вже наявних; посилити безпекові заходи тощо.
«Коли ми створюємо інфраструктурні проєкти, додаємо точки, де можна перекусити, сходити до туалету, послухати цікаву лекцію, подивитися артоб'єкт, — це збільшує відвідуваність зони та середній чек», — підкреслила Тарапакіна.
Радниця міністра повідомила, що остаточно сформульована концепція розвитку Чорнобиля з’явиться у квітні — травні 2022 року.
Контекст. У жовтні Чорнобильську зону відчуження відвідали майже 15 тисяч людей (за весь 2020-й — 36 450) – це рекордна кількість, як порівняти з іншими місяцями: 24% загальної цифри від початку року.
У червні 2021 року президент Володимир Зеленський оголосив про запуск трирічної програми з розвитку та ревіталізації Чорнобильської зони.