Facebook Pixel

У передмісті Києва зросли ціни на новобудови

Середня ціна на новобудови у передмісті за травень збільшилася, проте у перспективі декількох місяців на первинний ринок нерухомості чекає чимало труднощів. Про ситуацію на первинному ринку нерухомості Київської області, динаміку цін і перспективи зривів здачі будинків — у матеріалі The Page.

Темпи будівництва в період карантину знизилися більш як у 60% гравців на ринку передмістя. Половина з них відстає від графіка більше ніж на три місяці.

Та ще й ДАБІ заморозила видачу дозвільної документації й сертифікатів на введення в експлуатацію. Не виключено, що восени на нас чекає неприємний урожай коронавірусного карантину у вигляді відсталих будівництв, довгобудів і проблем з юридичним введенням будинків.

За підсумками травня середня ціна квадратного метра на новобудови Київської області, за даними ЛУН, закріпилася на рівні 14,8 тис. грн/кв. м, що на 300 грн, або на 2,1%, більше за квітневий показник. Рік тому можна було придбати квартиру в новобудові під Києвом за середньою ціною 13,2 тис. грн/кв. м. За рік ми отримали зростання вартості на 1,6 тис. грн, або 12,1%.

Причини на поверхні: подорожчання будівельних матеріалів, робочої сили та ситуація на первинному ринку загалом, яку спочатку підігрів «Укрбуд», а цього року підкинув хмизу китайський вірус.

Щодо цін на нерухомість у населених пунктах навколо Києва, то квартири у ЖК у радіусі до 5 км у гривні за місяць виросли на 500 грн, або 3,2% — до 15,5 тис. грн, у діапазоні до 10 км вартість житла в новобудовах не змінилася, а від 10 до 20 км — просіла на 100 грн, або 0,7%, до 13,9 тис. грн.

У доларах середня ціна на квартири в передмісті зросла на $10, або 1,8% — до $550/кв. м. У населених пунктах до 5 км доларові ціни піднялися на $20, або 3,6%, до $570/кв. м, до 10 км — на $10, або 1,8%, до $560/кв. м, від 10 до 20 км — теж на $10, або майже 2%, до $520/кв. м.

Діапазон цін на новобудови в населених пунктах Київської області варіюється від 8,5 тис. грн/кв. м до 16,2 тис. грн/кв. м. Найдешевші квартири у Ворзелі, а найдорожчі — у Вишневому (16,2 тис. грн/кв. м), Ірпені (15,5 тис. грн/кв. м), Софіївській (14,8 тис. грн/кв. м) та Петропавлівській (16,2 тис. грн/кв. м) Борщагівках, а також у Гатному (14,5 тис. грн/кв. м).

Списувати всі складнощі ринку нерухомості, серед яких просідання продажів, зростання собівартості, подорожчання будівельних матеріалів, на пандемію можна лише в тому разі, коли немає супутніх факторів. А у нас їх хоч греблю гати. Взяти хоча б ситуацію з реформуванням Державної архітектурної будівельної інспекції.

«Практично з початку року видачу дозвільної документації на будівництво і введення будинків в експлуатацію поставили на паузу. Тому більшість нових майданчиків перенесли на 2021 рік. Зараз починати що-небудь собі дорожче, оскільки може вилитися у багатомільйонні втрати», — поділився міркуваннями представник однієї з будівельних компаній, що реалізує свої проєкти у Вишневому.

Цікаво, що, за даними Головного управління статистики в Київській області, у січні-березні 2020 року введено в експлуатацію 4 403 квартири, середня площа квартири — 86 кв. м. Причому в місті — 83 кв. м, а в сільській місцевості — 88 кв. м. Щоправда, цей показник не враховує карантинний період, тому судити про показники за весну поки ще зарано.

У розмові з The Page девелопери заміського ринку не виключають, що про планові підвищення цін доведеться забути: подорожчання квадратного метра безпосередньо буде прив'язано до зростання собівартості й поведінки платоспроможного клієнта.

«На початку карантину всі на ринку відчули піднесення: чекали на бум заміського житла. Але йшлося не про бетонні коробки якомога далі від цивілізації, а про нові формати з поліфункціональною інфраструктурою та міксом нерухомості: торговельної, розважальної, житлової, офісної.

Та й навряд чи люди хочуть переїжджати за місто з квартири до квартири. Їм потрібен свій двір, власний простір, тому куди більш ходовими варіантами будуть таунхауси та сіті-хауси як альтернатива квартирі», — наводить аргумент співрозмовник The Page.

Наразі ринок новобудов у передмісті ще живе за інерцією. Судити про наслідки карантину ми почнемо десь ближче до початку осені. Тоді буде зрозуміло, чи повернувся покупець і до кого, хто виживе та які концепції житлових комплексів мають право на життя у довгостроковій перспективі.

Подякувати 🎉