Кабмін ліквідував Державну архітектурно-будівельну інспекцію (ДАБІ). Її замінять трьома структурами:
- сервісною службою містобудування;
- агентством техрегулювання;
- інспекцією містобудування.
Ці органи розподілять між собою функції колишнього монополіста — ДАБІ.
Процес отримання дозвільної документації переведуть в онлайн. Йдеться про подання документів з використанням е-кабінету забудовника та про повідомлення про початок будівництва для внесення об'єкта до реєстру.

Е-кабінет, який працює з грудня 2019 року, повноцінно запрацює після внесення необхідних законодавчих змін. Доти документи передаватимуть до ЦНАПів (Центри надання адміністративних послуг), які будуть видавати дозволи за спрощеним чек-листом. А новий реєстр будівельної діяльності, який буде пов'язаний з усіма держреєстрами, запустять у червні 2020 року.
Ліцензування будівельних компаній замінять сертифікацією виконавця робіт, який нестиме майнову та кримінальну відповідальність. Реформа також передбачає страхування ризиків у будівництві.
Щоб викорінити корупцію в галузі, уряд вирішив посилити покарання за порушення, а також зобов'язав чиновників завіряти кожне рішення електронним цифровим підписом. Крім цього, об'єктам будівництва присвоюватиметься ID. Це дозволить бачити документацію, інформацію щодо об'єкта та щодо внесених змін.
Всі зміни в містобудівному секторі Кабмін розраховує провести до 2021 року.
Реакція ринку

«За умови сильної політичної волі ліквідація ДАБІ неминуча. Реформа займе більше часу, ніж Кабмін заклав, і почасти тичасово зупинить процес запуску нових проєктів. Для будівельної галузі реформування є дуже важливим, але кожен новий уряд намагається кардинально міняти правила гри, і це тільки заважає. Ми вже понад рік співпрацюємо з різними групами щодо реформування ДАБІ і відзначаємо, що акцент зроблено на форму, а не на суть процесів. У цій реформі все залежить від того, як вдасться реалізувати співробітництво між трьома структурами і забудовником. Важливо розуміти, що проблемні моменти виявлять тільки на етапі впровадження і на рівні конкретних чек-листів та програмного забезпечення».

«Реформувати будівельну галузь треба, але не можна скасувати дозвільну систему. Водночас залишати її в тому вигляді, в якому вона є сьогодні, теж не можна. Наприклад, 3-4 роки тому було скасовано всі дозвільні системи, і внаслідок цього почалася хаосна забудова Києва. Потім ці дозвільні системи знову повернули. Сьогодні у світовій тенденції міста розширюються, в той час як в Україні – навпаки: ущільнюються і зростають вгору. Має бути план, в якому буде чітко зрозуміло, що у підсумку отримають мегаполіси від цієї реформи».

«Ліквідувавши ДАБІ, змінити закони за кілька місяців не вдасться. Увесь цей час будівельна галузь не знатиме, в якій правовій площині працювати, оскільки не буде чітких правил. Реформа затримає будівництво щонайменше на пів року. Будівельні проєкти в «зеленій енергетиці» можуть стати нерентабельними, а це втрата мільйонів євро. Збитки отримає також комерційне та житлове будівництво, оскільки забудовники залучають кредити у банків і зобов'язані платити за обслуговування кредиту».
Які схеми були в ДАБІ
Тіньовий ринок держінспекції, згідно з підрахунками експрем'єр-міністра Олексія Гончарука, щорічно досягає 100 млн грн. Крім того, останній аудит відомства виявив тисячі «сліпих ліцензій». Чиновники видавали їх людям, які жодним чином не підтверджували своїх кадрових, технічних і матеріальних ресурсів.
Також у реєстрі було виявлено скрипт, який автоматично рекомендував не публікувати деякі об'єкти будівництва. Це дозволяло чиновникам вимагати хабарі у забудовників. Зараз ця схема ліквідована.
Як заявляли раніше депутати від фракції «Слуга народу» Олена Шуляк та Іван Юнаков, майже впродовж десяти років в інспекції була налагоджена корупційна схема «п'ять доларів з метра». Її створив ексголова київського управління держінспекції Сергій Кучер. Сума хабарів ДАБІ доходила до 30% вартості всього проєкту.