Ринок оренди квартир в Україні перейшов у фазу тривалої стабілізації цін. Утім, у зимовий період орендарі можуть поступитися в ціні з огляду на чималі комунальні витрати.
Ще в жовтні експерти заявляли про можливе зниження орендних ставок у найбільших містах, що пов’язано з високими витратами орендарів на опалення і традиційно пасивним зимовим періодом на ринку оренди житла.
Як зазначив у коментарі президент Асоціації фахівців із нерухомості (рієлторів) України Юрій Піта, на початку грудня в Києві, Дніпрі, Львові, Одесі та Харкові власники 7% квартир, що надаються в оренду, погодилися на тимчасові знижки, пов’язані зі зростанням вартості опалення.
Щоправда, у 90% випадків надання таких знижок йдеться про довготривалу оренду, наприклад, якщо родина винаймає квартиру впродовж кількох років, або вони пов'язані зі зміною стану житла.
«Власники квартир, які не є конкурентними з іншими «лотами» за своїми параметрами, змушені йти на поступки орендарям. У разі довгострокової оренди головну роль відіграють міжособистісні взаємини власників і наймачів. Знижка на опалювальний сезон є результатом тривалої співпраці між ними», — зауважив Юрій Піта.
На початку листопада попит на оренду малогабаритного житла був майже повністю реалізований. Нова хвиля карантинних обмежень не спричинила відтік орендарів і не призвела до істотного зниження цін.
Орендні ставки в регіонах
Крок зниження вартості оренди в найбільших українських містах у 80% випадків становить 300 — 500 грн.
За даними АФНУ, у Дніпрі, Львові, Одесі та Харкові вартість оренди 1-кімнатної квартири залежно від стану помешкання, розташування будинку, року побудови, площі становить від 4,5 — 6,5 тис. грн/міс. до 6 — 8,5 тис. грн/міс.
У Рівному, наприклад, найбільшим попитом (понад 40%) користуються квартири в новобудовах із ремонтом і автономним опаленням вартістю 8 — 10 тис. грн на місяць. Бюджетне житло в старих будинках має попит лише в 30% орендарів. Вартість 1-кімнатної квартири без ремонту та якісного обладнання становить від 4 тис. грн на місяць.
В інших обласних центрах щомісячна орендна плата в середньому є на 20% нижчою, ніж у великих містах. Тобто можливе зниження вартості оренди не перевищуватиме 300 грн на місяць.
Що із цінами в Києві
На столичному ринку 1-кімнатну квартиру можна винайняти за 8 — 10 тис. грн/міс. А крок тимчасового зниження не перевищує в середньому 10 — 15%.
Упродовж листопада зростання цін у межах 5% відбулося лише в 3% квартир — переважно преміальної категорії. Вартість квартир площею 35 — 50 кв. м, що складають понад 70% обсягів орендного ринку, залишилася без змін.
«Лише в 5 — 7% орендованих квартир можливі незначні знижки на період опалювального сезону. Однак це не стане масовим явищем. На таку знижку можна розраховувати лише за умов індивідуальної домовленості з власником помешкання та проживання у квартирі не менш як 3 — 5 років. До того ж такі знижки ніде не фіксуватимуться, адже вони тимчасові й надаються з «волі» власників квартир», — зазначила голова київського відділення АФНУ Олена Гайдамаха.
За прогнозом експертки, цінових коливань у цьому сегменті нерухомості до кінця року не буде. Реалізований попит і висока вартість опалення стримуватимуть зростання орендної вартості житла, вважає Гайдамаха.