Facebook Pixel

Рік президентства. Які обіцянки встиг виконати Зеленський

Рівно рік тому, 21 квітня 2019 року, в Україні відбувся другий тур сьомих президентських виборів. З величезним відривом на них переміг Володимир Зеленський. Він набрав рекордну кількість голосів, а саме понад 73%, на відміну від діючого тоді президента Петра Порошенка, якому дісталося трохи більше 24%.

Під час своєї передвиборної кампанії Зеленський заявляв про те, що на посаді президента планує викорінити корупційні схеми, забезпечити прозорість державних процедур і можливість отримання держпослуг у режимі онлайн. Він також обіцяв зняти недоторканність з президента, депутатів, суддів, відкрити ринок землі та багато іншого.

The Page виділило головні обіцянки Зеленського і розібралося в тому, реалізація яких з них знаходиться в процесі, які президент виконав, а які з тріском провалилися.

Корупційні посадки. Передвиборчим гаслом Зеленського була обіцянка «весна прийде — саджати будемо». Однак так званих гучних посадок за рік у країні так і не відбулося.

Навпаки, Зеленський сам отримав великий скандал. Йдеться про брата глави Офісу президента Андрія Єрмака Дениса. Нардеп від «Слуги народу» Гео Лерос опублікував відеозапис, на якому Денис Єрмак нібито обговорює кадрові призначення за гроші. Пізніше депутат опублікував також документи, які можуть свідчити про те, що брат Єрмака нібито лобіював призначення на посаду президента «Енергоатому» Володимира Купчака.

Перезавантаження влади. Перед обранням Зеленського президентом він заявляв про те, що приведе в політику новачків. Цю обіцянку він виконав лише частково. Зокрема, оновлення Верховної Ради відбулося більш ніж на 80%. Туди прийшли понад 300 осіб, які раніше не були депутатами. Не було досвіду й у більшості міністрів у Кабміні Олексія Гончарука.

Водночас варто згадати призначення Андрія Богдана головою Офісу президента. В уряді Юлії Тимошенко він був заступником міністра юстиції, а в Кабміні Миколи Азарова — заступником міністра уряду. Главою Міністерства внутрішніх справ залишився Арсен Аваков.

Незаконне збагачення. У жовтні Верховна Рада повернула кримінальну відповідальність за незаконне збагачення і запровадила інструмент конфіскації необґрунтованих активів чиновників. Закон, зокрема, доповнює Кримінальний кодекс статтею 368-5 – «незаконне збагачення». Нею передбачено, що отримання чиновником активів, вартість яких більш ніж на 6,5 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (110,5 тис. грн) перевищує його законні доходи, каратиметься позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років. Крім того, винного можуть також позбавити права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Приблизно через місяць Зеленський підписав цей закон.

Ринок землі. Команді Зеленського вдалося «проштовхнути» через Верховну Раду питання про запуск ринку землі, яке десятиліттями було «заморожене». Після розгляду семи сотень поправок парламент наприкінці березня проголосував за проведення реформи. Документ уже доступний для підписання головою парламенту Дмитром Разумковим і Зеленським.

«Держава в смартфоні». Можливість отримувати державні послуги в режимі онлайн була однією з головних передвиборних ініціатив Зеленського. Після його перемоги на виборах було створено Міністерство цифрової трансформації, яке й займається реалізацією цієї ідеї.

Так, уже в лютому став доступним для скачування застосунок «Дія» (Держава і я). Наразі в ньому доступні цифрові права, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, студентський квиток, а 15 квітня стало відомо про те, що незабаром запустять ще й функцію електронного паспорта. Протягом трьох років сервіс повинен об'єднати в собі всі послуги, які надає держава громадянам і бізнесу.

Легалізація грального бізнесу. Раніше Зеленський заявляв про те, що потрібно стимулювати розвиток туризму на Чорноморському узбережжі шляхом відкриття казино у п'ятизіркових готелях. Верховна Рада не одразу прийняла відповідний законопроєкт. Так, у грудні 2019 року парламент відправив документ на доопрацювання, після чого Кабмін заборонив поширення грального бізнесу під виглядом державних лотерей. Законопроєкт про легалізацію грального бізнесу в першому читанні Рада підтримала лише в січні 2020-го.

Кредитування бізнесу. В Україні реалізували програму «Доступні кредити «5-7-9%» для бізнесу. Кредити обіцяли видавати під ці ставки залежно від розміру бізнесу та строку його діяльності. Ба більше, у зв'язку з пандемією COVID-19 програму навіть дещо розширили. Тепер отримати підтримку можуть підприємства, чий річний дохід не перевищує 100 млн грн. Сума кредиту збільшилася до 3 млн грн (раніше було 1,5 млн грн). А кілька днів тому Зеленський в ефірі телеканалу «Україна» заявив про те, що поставив перед урядом завдання знизити вартість позикових коштів для бізнесу до 3% на рік.

Будівництво доріг. З 1 березня в Україні стартувала програма «Велике будівництво». Вона передбачає масштабне будівництво і капітальний ремонт шкіл, дитячих садків, прийомних відділень лікарень, стадіонів і доріг по всій країні. Будівництво доріг не призупинили навіть на час карантину.

Подякувати 🎉