Facebook Pixel

Рада узаконила конфіскацію сумнівних активів чиновників

Верховна Рада повернула кримінальну відповідальність за незаконне збагачення і ввела інструмент конфіскації необґрунтованих активів чиновників.

За законопроєкт №1031 у другому читанні та в цілому проголосували 259 народних депутатів.

Його прийняття є однією з умов продовження програми співпраці України з МВФ.

Представляючи законопроєкт, голова комітету з питань антикорупційної політики Анастасія Красносільська («Слуга народу») зазначила, що пропонується встановити відповідальність за незаконне збагачення, якщо придбані чиновником активи перевищують його законні доходи на суму понад 6,5 млн грн , передає «Інтерфакс-Україна».

Quote«Механізм так званої цивільної конфіскації пропонується застосовувати, якщо сумнівні доходи чиновника коштують більше, ніж його законні доходи, починаючи з 1 млн грн», — розповіла Красносільська.

За її словами, «ці два механізми будемо опрацьовувати разом, і відповідно за більш великі крадіжки буде кримінальна відповідальність, за менші — громадянська конфіскація».

Красносільськая пояснила, що механізм цивільної конфіскації передбачає рішення суду, а докази, які буде розглядати суд, повинна збирати прокуратура.

Законопроєкт доповнює Кримінальний кодекс статтею 368-5 – «незаконне збагачення». Вона передбачає, що отримання чиновником активів, вартість яких більш ніж на 6,5 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує його законні доходи, буде каратися позбавленням волі на термін від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

До активів будуть відноситися не тільки грошові кошти, майно, роботи або послуги, але й, наприклад, обсяг зменшення фінансових зобов'язань і криптовалюта.

Позов про визнання необгрунтованими активів може подаватися без наявності обвинувального вироку щодо особи. Конфіскація незаконних активів посадових осіб буде відбуватися за рішенням суду в цивільному процесі.

Вищий антикорупційний суд України буде розглядати цивільні позови про визнання активів необґрунтованими. Позивачами виступають представники Національного антикорупційного бюро України або прокурори Генеральної прокуратури України.

Строк позовної давності у справах про визнання активів необґрунтованими складе чотири роки з дня набуття у власність оспорюваних активів.

Подякувати 🎉