Facebook Pixel

Зеленський підписав закон про криміналізацію незаконного збагачення

Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який повертає кримінальну відповідальність за незаконне збагачення і вводить конфіскацію необґрунтованих активів чиновників, повідомили в пресслужбі глави держави.

На цю новину на офіційній сторінці у Facebook відреагував і Світовий банк. У повідомленні сказано, що банк вітає закон, адже він заповнює прогалини в головних принципах протидії корупції в Україні. Тепер Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура будуть мати потужний правовий інструмент у боротьбі з корупцією.

Quote«Громадянська конфіскація допоможе стримувати корупцію завдяки обмеженню матеріальних вигод, які чиновники намагаються отримати, крадучи у громадян країни», — додали у Світовому банку.

Що передбачено законом?

Законопроєкт доповнює Кримінальний кодекс статтею 368-5 – «незаконне збагачення». Вона передбачає, що отримання чиновником активів, вартість яких більш ніж на 6,5 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує його законні доходи, буде каратися позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Під активами слід розуміти не тільки грошові кошти, майно, роботи або послуги, але й, наприклад, обсяг зменшення фінансових зобов'язань і криптовалюта.

Позов про визнання активів необґрунтованими може подаватися без наявності обвинувального вироку щодо особи. Конфіскація незаконних активів посадових осіб відбуватиметься за рішенням суду в цивільному процесі.

Розглядатиме цивільні позови про визнання активів необґрунтованими Вищий антикорупційний суд України. Позивачами виступають представники Національного антикорупційного бюро України або прокурори Генеральної прокуратури України.

Строк позовної давності у справах про визнання активів необґрунтованими складе чотири роки з дня набуття у власність цих активів.

Закон є однією з умов продовження програми співпраці України з МВФ.

  • Контекст

Верховна Рада 11 вересня прийняла цей законопроєкт за основу, а 31-го числа цього ж місяця проголосувала за нього у другому читанні.

Подякувати 🎉