Facebook Pixel

Більше злості на росію та Путіна: як живе Миколаїв без питної води

Жителі Миколаєва місяцями живуть з пошкодженою інфраструктурою: з кранів тече солона вода, електрика працює з перебоями. Вони сварять місцеву владу за те, що та роками не вирішувала проблеми з забезпеченням міста, але проклинають росію і підкреслюють, що хочуть не припинення вогню, а перемоги України.

Володимир Путін постійними атаками на місто сподівається спричинити розкол серед українців, аби ті були готові до миру на умовах росії, вважають автори репортажу про Миколаїв для The New York Times.

Проклинають росію та скаржаться на місцеву владу

У Миколаєві, якому росіяни перекрили постачання прісної води, місцевим доводиться набирати воду з вантажівки. Фото: NYT

У Миколаєві, якому росіяни перекрили постачання прісної води, місцевим доводиться набирати воду з вантажівки. Фото: NYT

Керівник українського бюро The Times Ендрю Крамер у своєму матеріалі описує, як місцеві жителі стоять щоранку в черзі, би набрати питну воду, яку їм підвозять у цистернах, і проклинають росіян, які регулярно обстрілюють Миколаїв.

Водночас одна з місцевих мешканов, Єлизавета Качук, зізналася, що втомилася від неспроможності місцевих лідерів відновити основні послуги.

Іноді цистерни, що роздають чисту воду, висихають, перш ніж вона до них доїжджає, і вона повертається додому з порожніми руками.

Quote«Так, росія підірвала труби, але багато залежить від наших лідерів, – сказала вона. — Якби вони витрачали гроші так, як потрібно, у нас би не було цієї проблеми».

Інші мешканці Миколаєва, де з кранів тепер бризкає помаранчева солона вода, а електрика блимає та вимикається, також нарікають на відсутність прогресу в ремонті.

Українці клянуться не здаватися ворогові

Водонапірна вежа в Миколаєві, де зараз тече солона вода з кранів. Фото: NYT

Водонапірна вежа в Миколаєві, де зараз тече солона вода з кранів. Фото: NYT

Обстріл Миколаєва, порту на Чорному морі, є частиною масштабної кампанії по всій країні, спрямованої на інфраструктуру електрики, опалення та водопостачання за допомогою ракет і безпілотників, зазначає автор матеріалу.

Деякі українці вважають удари, які не мають відношення до бойових дій на полі бою, ірраціональними нападками з боку росії, спрямованими лише на те, щоб налякати цивільне населення та заспокоїти внутрішніх критиків невдалої війни пана Путіна.

Водночас жителі Миколаєва клянуться вистояти в труднощах і не здаватися ворогові.

Мешканці Миколаєва збирають дефіцитну воду у комунальному крані. Фото: NYT

Мешканці Миколаєва збирають дефіцитну воду у комунальному крані. Фото: NYT

Quote«Можливо, Путін думає, що люди скажуть: «Досить! СТОП! Тримайте окуповані території, – каже вихователька дитсадка Наталія Лобойка, тягаючи пляшки з водою на візку тротуаром. — Але він не розуміє Україну. Я готова жити так, скільки нам потрібно».

Путін хоче, щоб українці злилися на власний уряд

Напади можуть з часом викликати гнів серед українців на їхній власний уряд, вважає колишній американський дипломат, який десять років тому очолював політику США щодо відновлення Іраку, Деніел Спекхард.

За його словами, така ж динаміка спостерігалася в Іраку: хоча опоненти уряду саботували електричну мережу, багато іракців звинувачували підтримуваний США уряд у тому, що він не відновив його.

Для Миколаєва набір води для пиття та приготування їжі став щоденним ритуалом. Фото: NYT

Для Миколаєва набір води для пиття та приготування їжі став щоденним ритуалом. Фото: NYT

Quote«Така підступність — ось як я бачу, як це відбувається, — пояснює Спекхард атаки росії на інфраструктуру. — Путін працює через місцеву політичну систему. Люди незадоволені своїми політичними лідерами, і лідерам доводиться відволікати увагу від війни».

Яскравим прикладом є місто Миколаїв. Російська армія у квітні підірвала всі прісноводні труби, що постачали місто, швидше за все, сподіваючись витіснити мирне населення та полегшити його захоплення.

Очисна насосна станція у Миколаєві. Фото: NYT

Очисна насосна станція у Миколаєві. Фото: NYT

Міська влада відреагувала, підключивши труби до лиману Чорного моря, як крайній засіб, і почала закачувати солону воду в будинки.

Обстрілами інфраструктури Україну хочуть примусити до миру

З початку повномасштабного вторгнення 24 лютого росія завдала більше 12700 ракетних, артилерійських і ракетних ударів по цивільній інфраструктурі в районі Миколаєва.

Це включало удари по 89 лікарнях і клініках, 964 трубах природного газу або насосних станціях і 30 об'єктах розподілу води.

У Миколаєві муніципальний службовець ремонтує водогін, пошкоджений російським бомбардуванням. Фото: NYT

У Миколаєві муніципальний службовець ремонтує водогін, пошкоджений російським бомбардуванням. Фото: NYT

Quote«Вони атакують цивільну інфраструктуру, щоб створити погане інформаційне поле всередині нашої країни, і вони сподіваються, що наші люди будуть сперечатися, вимагатимуть від нашого президента вести переговори з росією», — пояснює голова Миколаївської ОДА Віталій Кім.

Але ця невдала спроба, сказав він, не налаштувала більшість жителів проти власного уряду.

Національне опитування КМІС у жовтні показало, що 86% українців підтримують продовження військових дій проти російської окупації, навіть якщо ракетні удари триватимуть. На Сході підтримка трохи нижча — 69%.

Водна станція біля річки в Миколаєві. Фото: NYT

Водна станція біля річки в Миколаєві. Фото: NYT

Quote«Вода — це ще одна зброя війни, — каже директор міського водогону Борис Дуденко.

За його словами, більшість людей розуміють і звинувачують росію, хоча є і скарги.

Жителі Миколаєва: «Ми не повинні вести переговори з терористами»

Відсутність питної води змусила жителів Миколаєва тягати воду з колодязів і резервуарів, встановлених у парках або на церковних подвір’ях і наповнених благодійними організаціями.

Галина Комісаренко показує свою систему збору дощової води. Фото: NYT

Галина Комісаренко показує свою систему збору дощової води. Фото: NYT

Тим не менш, у десятку інтерв’ю мешканці висловлюють не тільки невдоволення керівництвом міста, але й непокору російській агресії.

Качук, яка працювала фінансовим аналітиком у банку до того, як втратила роботу, коли почалася війна, підкреслює:

Quote«Ми не повинні вести переговори з терористами. Ми не хочемо припинення вогню. Ми хочемо перемоги».

Галина Комісаренко, собаківниця, чиї німецькі вівчарки виграли нагороди в Україні, додає:

Quote«Люди тільки більше зляться на росіян. Ми просто більше ненавидимо їх. Краще сидітиму в темряві й холоді, ніж у росії».
Подякувати 🎉