Facebook Pixel

Останній «Рамштайн» у звичному форматі? Зеленський обговорив з союзниками перспективи допомоги

На, можливо, останній зустрічі у звичному форматі «Рамштайн» зібралися президент Володимир Зеленський, міністри оборони майже 50 країн світу та генсек НАТО Марк Рютте.

Ця зустріч стане останньою для адміністрації президента США Джо Байдена, а отже й для міністра оборони Ллойда Остіна. Деякі спостерігачі вважають, що сам формат перебуває під загрозою через непередбачувану позицію новообраного президента Дональда Трампа.

The Page розповідає про головні події 25-го «Рамштайну» та про те, що буде з американською допомогою Україні після інавгурації Трампа.

Про що говорив Зеленський на 25-му Рамштайні

Під час зустрічі Володимир Зеленський зробив низку заяв, у яких наголосив про:

  • слабкість росії, яка використовує корейців і досі не може відбити Курщину;
  • беззмістовність російських погроз і «червоних ліній», особливо після початку операції на Курщині;
  • необхідність підсилення санкцій від ЄС та США проти російських енергоносіїв, адже саме вони допомагають путіну вести війну та навіть збільшувати воєнний бюджет;
  • тільки підвищення кооперації між партнерами по «Рамштайну» може змусити росію припинити війну та захистити від саботажу в Балтійському морі, нової дестабілізації в Африці та інших потенційних проблем.

Окремо Зеленський підкреслив, що Україна досі не отримала ліцензії на виробництво систем ППО та ракет, хоча щодо цього велись переговори і це могло б стати значною частиною гарантій безпеки.

Quote«Дрони кардинально змінюють характер війни. Україна фокусується на виробництві та закупівлі дронів для утримання фронту, захисту територій і завдання ударів по ворогу. Закликаю інвестувати в український потенціал виробництва дронів», – заохотив партнерів Зеленський.

На полях саміту президент зустрівся з генсеком НАТО, міністрами оборони США і Німеччини, проте подробиці цих розмов поки невідомі.

Делегації від України під час зустрічі з делегацією США. Фото: Володимир Зеленський

Делегації від України під час зустрічі з делегацією США. Фото: Володимир Зеленський

Результати 25-го Рамштайну

Головним конструктивом зустрічі стало затвердження разом із союзниками 8 дорожніх карт, які визначають ключові цілі Сил оборони України до 2027 року. Разом із партнерами визначили основні напрямки роботи:

  • забезпечення військової допомоги;
  • організація закупівель;
  • залучення інвестицій;
  • підтримка української оборонної промисловості та її розвитку.

Адміністрація Байдена не надасть всю обіцяну Україні допомогу

Сполучені Штати виділять Україні новий пакет військової допомоги на $500 млн. До нього увійдуть ракети для ППО, боєприпаси, ракети класу «повітря-земля», обладнання для F-16 тощо.

Попри кількаразові обіцянки Джо Байдена використати всі гроші з пакету допомоги для України, Пентагон не встиг освоїти $3,8 млрд. Американці запевнили, що ця сума не згорає, а переходить до Дональда Трампа, який буде вирішувати, чи використовувати її за призначенням. Міністр оборони Остін виправдовує затримку тим, що США не могли так швидко відновлювати власні накопичення озброєнь, які віддавали Україні.

Проте протягом усього 2025 року до України буде надходити американська зброя, навіть за відсутності нових рішень. В пакеті на $60 млрд, ухваленому 24 квітня 2024-го, $14 млрд пішли на закупівлю озброєння для українських військових безпосередньо у американських оборонних підприємств, більшу його частину і збираються постачати протягом року.

Що чекає на «Рамштайн» за каденції Дональда Трампа

Борис Пісторіус, голова міноборони Німеччини, запевняє, що наступний «Рамштайн» вже запланований у лютому. Проте Ллойд Остін не виключає того, що очолити його можуть уже не США, а одна з європейських країн, якщо рівень залученості адміністрації Трампа не буде таким, як зараз. Це розуміють і європейські колеги.

Володимир Зеленський разом із генсеком НАТО Марком Рютте. Останній впевнений, що підтримка України має тільки збвільшуватись на фоні чуток про перемовини, щоб Україна була в найкращій позиції на них

Володимир Зеленський разом із генсеком НАТО Марком Рютте. Останній впевнений, що підтримка України має тільки збвільшуватись на фоні чуток про перемовини, щоб Україна була в найкращій позиції на них

Складається враження, що всі чекають на дії нової американської адміністрації, а щодо майбутнього формату відчувається присмак непевності.

Financial Times пише, що підтримка України продовжуватиметься, бо Трамп «одержимий бажанням виглядати сильним» перед росією. За словами співрозмовників видання в ЄС, під час нещодавніх переговорів з командою обраного президента США стало відомо, що Трамп ще не має плану розв’язання конфлікту, але підтримка України триватиме після інавгурації нового президента 20 січня. На схожі запитання від журналістів Остін сказав, що не може відповідати за команду Трампа.

QuoteДжорджія Мелоні, прем’єрка Італії, яка відвідала Дональда Трампа 5 січня, сьогодні заявила, що «не передбачає відходу (від військової допомоги Україні) і не бачить цього в заявах Трампа». Вона підкреслила, що «реальність трішки відрізняється від передвиборчих обіцянок Трампа».

Ба більше, поразка України у війні, на думку американського консервативного аналітичного центру American Enterprise Institute (AEI), обійдеться США значно дорожче, ніж продовження допомоги. AEI підрахували, що в разі перемоги росії Пентагону доведеться збільшити витрати на оборону на $808 млрд до 2029 року. Це підвищить загальний бюджет Міністерства оборони на ці роки з $4,4 трлн до $5,2 трлн, або на $165 млрд щорічно.

AEI підкреслює, що підтримка України є фінансово вигіднішою для США в короткостроковій перспективі, ніж довгострокові витрати у разі перемоги росії.

Ллойд Остін у своєму останньому звернені на «Рамштайні» підкреслив, що «вороги стали слабкішими», а коаліція має продовжувати допомагати Україні, адже безпека не створюється сама по собі.

Подякувати 🎉