Facebook Pixel

Кудрицький розповів, яким чином можна залучити інвестиції в українську енергетику

Для залучення інвестицій в українську енергетику потрібно, щоб інвестори бачили реальні проєкти, а Україна, зі свого боку, лібералізувала ринок і зменшила бюрократію.

Про це заявив ексголова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький під час форуму «Диригенти змін», передає The Page.

Чому міжнародні партнери не хотіли інвестувати в енергетику України

За його словами, взимку 2022 і 2023 років Україна виходила з «нульовим імпортом», оскільки «колективні Івани Івановичі» штучно стримували ціну на українському оптовому ринку.

Quote«Була така собі українська енергетика. Нищили-нищили електростанції. В 22-23 році теж знищили 9 гігаватів потужності, багато гігаватів на окупованих територіях. Ми взимку 22-23 року виходили з нульовим імпортом електроенергії з Європи. Знаєте чому? Тому що колективний Іван Іванович стримував штучно ціну електроенергії на українському оптовому ринку», — повідомив Кудрицький.

Водночас він уточнив, що імпорт все ж був. Однак в тій ситуації Україна не використовувала наявні ресурси, зокрема, нічого не будували й не підвищували ціни для бізнесу, бо було «дуже страшно».

Також він зазначив, що згодом увесь 2023 рік Україна «героїчно боролася» за те, чи треба лібералізувати ринок електроенергії, чи будувати децентралізовану генерацію. Окрім цього, у 2023 році розглядали можливість впровадити зміни в енергетиці за мотивами Лондонської конференції. Зокрема, тоді планували залучити €400 млрд в енергетику й побудувати 300 гігаватів нових потужностей.

Quote«Ну, інвестори, які реальні гроші інвестують, а не фантазії, вони ж інвестують в реальні проєкти, вони на це подивилися й інвестували 0. У 2024 році почали знову розбивати генерацію, всі прокинулися, почали бігти, як же ж треба, щоб все-таки цю децентралізовану генерацію будувати», — додав ексочільник «Укренерго».

Як можна залучити інвестиції в українську енергетику

Володимир Кудрицький розповів, що наприкінці весни 2024 року Україна зробила декілька речей для залучення інвестицій. Так, держава підняла прайс-кепи на ринку електроенергії, що привело до того, що окупність проєктів в енергетиці впала з умовних 7 років до 4-5. За його словами, це дало можливість укладати «Укренерго» п'ятирічні контракти з майбутніми електростанціями.

Окрім цього, на енергоринку розробили довгострокові плани фінансування, здійснили лібералізацію ринку, а також зменшили кількість бюрократичних процедур.

Quote«Держава сказала, 90% всяких дозволів, папірців, там, розумієте, всякого такого лайна, вибачте, ми відміняємо… Якщо у тебе є клаптик землі, тобі не треба з сільськогосподарської перетворювати в енергетичну, тобі не треба отримувати містобудівні умови на свої електростанції, тобі не треба проєктно-кошторисну документацію робити», — зазначив Кудрицький.

Він вважає, що через ці заходи в Україні зараз набагато легше побудувати електростанцію, ніж у Європі. Також він запропонував масштабувати цей експеримент на інші галузі, а також здійснити дерегуляцію в інших секторах економіки.

Quote«Це не призвело до того, що збудувалися якісь неправильні чи криві електростанції, це призвело до буму в енергетиці, сьогодні, під час війни, коли у нас такий дефіцит інвестиційного ресурсу, всі от банки почали активно кредитувати, розглядати, принаймні всі проєкти енергетичні. Подивіться мільярдами гривень, розумієте, десятками мільярдів», — додав ексочільник «Укренерго».

Зазначимо, під час форуму «Диригенти змін» Володимир Кудрицький також розповів, що міжнародні партнери давали кошти «Укренерго», оскільки компанія могла за них відзвітуватися і в неї не було «дефіциту проєктів».

Подякувати 🎉