Facebook Pixel

«Неможливо централізовано створити децентралізовану генерацію», – Кудрицький

Кабмін 13 серпня ухвалив рішення про проведення конкурсу на будівництво 700 МВт генеруючої потужності високоманеврових електростанцій. Крайній термін введення в експлуатацію – 31 грудня 2027 року. «Укрнафта» 12 серпня оголосила 16 тендерів на закупівлю газопоршневих електростанцій загальною очікуваною вартістю 1,58 млрд грн. Термін постачання – 31 грудня 2025 року. Цього ж дня стало відомо, що укладено першу кредитну угоду на встановлення електростанції, яка працює на газі, в рамках програми «Доступні кредити 5-7-9%». Кредит надав Ощадбанк на закупівлю та встановлення системи генерації потужністю 2,5 МВт.

Це повідомлення лише останніх днів, пов'язані із завданням створення в Україні децентралізованої (розподіленої) генерації електроенергії (е/е). Багато інформації на цю тему компанія «Укренерго» представила на заході «Децентралізована генерація: нові можливості для бізнесу та громад».

Для чого Україні потрібна децентралізована генерація

Децентралізована генерація – єдине можливе довгострокове рішення для протидії російським атакам на енергетику, заявив голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький.

Стійкість енергосистеми

Єдиний спосіб побудувати постійну, безпечнішу та стійкішу до атак ворога енергосистему – це замість однієї електростанції на 1000 МВт побудувати кілька сотень електростанцій потужністю 5-10 МВт кожна. Причому треба децентралізувати частину генерації, яка забезпечує енергосистемі маневреність, тобто здатність виробити саме стільки е/е, скільки потрібно споживачеві в кожний момент часу (так звані балансуючі потужності). «Ні у кого не може бути стільки ракет, щоб знищити сотні та тисячі невеликих електростанцій», – сказав Кудрицький.

Навіщо підприємству потрібна власна електростанція

Навіщо підприємству потрібна власна електростанція

Конкурентний ринок

Крім стійкості до атак, є ще кілька важливих переваг децентралізації генеруючих потужностей. Створюється не просто велика кількість електростанцій, а велика кількість гравців на ринку. Децентралізація генерації – шлях до прозорого, висококонкурентного ринку електроенергії. «Неможливо централізовано створити децентралізовану генерацію», – вважає голова «Укренерго».

Високоефективні технології

Значна частина українських генеруючих потужностей ще задовго до війни потребувала модернізації. Розмови про це тривають також давно. Але не було значних дій. Певна модернізація відбулася, але переважна більшість традиційних генеруючих потужностей залишилася на тому ж технологічному рівні. Децентралізоване покоління – можливість створити високотехнологічний, сучасний декарбонізований мікс технологій.

Чи буде потрібна децентралізована генерація після війни

Така генерація знадобиться за будь-якого сценарію розвитку подій. «Я маю на увазі макрообставини: сценарії розвитку подій на фронті, попиту на контрольованій частині української енергосистеми та після деокупації наших територій. Ми почали моделювати енергосистему за європейськими правилами та процедурами у 2017 році. І цифри зараз майже не відрізняються від тих, що ми показували Тоді. Зараз змінилося тільки те, що через російські обстріли більша частина балансуючих потужностей недоступна.

Форум «Децентралізована генерація. Нові можливості для бізнесу та громад» (відео)

Ринкові та фінансові стимули для децентралізованої генерації

На ринку має бути ціна на е/е така, щоб нові електростанції могли заробляти достатньо грошей для покриття своїх операційних потреб. Національний регулятор НКРЕКП переглянув прайс-кепи (цінові обмеження) на ринку електроенергії. Сьогодні ціна 6000 грн/МВт·год дозволяє генерації, заснованій на будь-якій технології – газовій, вугільній, сонячній, вітряній, атомній, гідро, – працювати з прибутком.

«Укренерго» разом із НКРЕКП вигадали неординарне рішення. Взяли існуючий тариф на диспетчеризацію і фінансують допоміжні послуги (послуги готовності електростанції швидко підтримати енергосистему за командою диспетчера). «Ми хронічно недобираємо ці послуги, тому що в енергосистемі залишилося дуже мало балансуючих електростанцій, які могли б ці послуги надати. Гідро- та теплоелектростанції сильно пошкоджені. І ми вирішили, що введемо довгострокові, 5-річні контракти на допоміжні послуги», – сказав Кудрицький.

Газова високоманеврова електростанція

Газова високоманеврова електростанція

У серпні буде проведено аукціони на ці послуги. Переможці укладуть зафіксований у євро контракт, який почне діяти орієнтовно з кінця вересня 2025 року. Тобто інвестори мають рік на будівництво електростанцій, здатних забезпечувати балансування системи. Це можуть бути газопоршневі, газотурбінні електростанції, системи накопичення енергії, електростанції на біомасі (так звана нова теплова генерація). Протягом 5 років «Укренерго» платитиме інвесторам за те, що їхні електростанції є в енергосистемі. «Сума, яку ми платитимемо за послугу готовності надати системі резерви, у кілька разів вища за вартість таких послуг у країнах ЄС. Тому що у нас є величезний дефіцит таких станцій», – пояснив глава «Укренерго».

Економічний ефект

Різниця між собівартістю виробництва е/е, наприклад, на газі, і ціною електроенергії з мережі дає економічний ефект вже зараз. При цьому власник станції оберігає себе від відключень, тому що має власне джерело генерації. Але він має ще дві опції. Перша – можна продавати е/е з цієї електростанції як допоміжні послуги у той час, коли він її не використовує. Друга – можна поставити теплову установку та продавати тепло (когенерація), покращивши тим самим економіку електростанції.

Аукціони «Укренерго» із закупівлі допоміжних послуг

«Укренерго» оголосило перші довгострокові аукціони закупівлі допоміжних послуг для балансування енергосистеми. Вони пройдуть 15 та 22 серпня.

На аукціоні 15 серпня буде виставлена потреба у 99 МВт. Купуватимуть послуги первинного регулювання, тобто здатність виконати команду диспетчера за 15 секунд (звані резерви підтримки частоти). У цьому аукціоні можуть взяти участь, переважно, системи накопичення енергії. Ціна покупки – до 33 євро/МВт, у ЄС вона не перевищує 3 євро/МВт.

Установка зберегання електроенергії

Установка зберегання електроенергії

Другий аукціон масовіший, він пройде 22 серпня. Купуватимуть 1000 МВт, з них 579 МВт – послуга завантаження, тобто здатність нових електростанцій підтримувати енергосистему шляхом збільшення свого вироблення, і 421 МВт – це симетричний резерв (здатність віддавати енергію в мережу та забирати її надлишок із мережі). Це так звані автоматичні резерви відновлення частоти. У цьому аукціоні можуть брати участь газопоршневі, газотурбінні установки та електростанції на біомасі. Це станції, які можуть розвантажуватися та завантажуватися за командою диспетчера протягом 15 хвилин. Ціна покупки – до 24-33 євро/МВт, у ЄС – 4-11 євро/МВт.

Потреби енергосистеми України у децентралізованій генерації

За словами Володимира Кудрицького, аукціони «Укренерго» стануть революційним кроком щодо побудови розподіленої генерації в Україні. Потреби енергосистеми через руйнування, завдані агресором, значні. Для побудови стійкої до можливих атак системи протягом найближчих кількох років в Україні потрібно додатково створити:

  • 4 ГВт потужностей вітряних електростанцій;
  • 3,8 ГВт сонячних електростанцій.

Але щоб інтегрувати ці потужності до об'єднаної енергосистеми, потрібно ще як мінімум:

  • 1,4 ГВт потужностей газової генерації;
  • 1,1 ГВт потужностей нових ТЕС на біопаливі;
  • 0,8 ГВт потужностей установок зберігання енергії.

Щоб усе це було збудовано, потрібно 12-13 млрд євро. Розраховувати можна переважно на приватні інвестиції. Отже, потрібні економічні передумови, щоб бізнес та місцеві громади були зацікавлені у побудові нової децентралізованої енергосистеми. Кудрицький вважає, що такі умови створені рішеннями уряду та НКРЕКП на пропозицію «Укренерго», що й уможливило впровадження механізму довгострокових аукціонів на допоміжні послуги.

Подякувати 🎉