Розпочалася підготовка енергосистеми України до нового опалювального сезону. «Ми зараз моделюємо різні сценарії його проходження та обговорюємо, що потрібно зробити для того, щоб пройти його збалансовано та з меншими ризиками», – сказав голова правління «Укренерго» Володимир Кудрицький на брифінгу 4 квітня.
За його словами, окрім термінових завдань, пов'язаних із відновленням, є ще один аспект підготовки – як можна у середньостроковій перспективі протидіяти російським атакам та збільшити стійкість української енергосистеми. Керівник «Укренерго» пояснив, що зараз виробництво електроенергії зосереджено буквально на кількох майданчиках великих електростанцій, тому їхнє пошкодження під час обстрілу призводить до серйозних проблем з енергопостачанням. Крім того, більшість цих енергооб'єктів було збудовано ще у 1960-1970 роках і нескінченно їх відновлювати після ударів буде складно.
Єдиний надійний шлях захисту енергосистеми від масованого ракетного терору полягає в децентралізації потужностей, що генерують. Тобто замість 15 або 20 великих електростанцій необхідно збудувати сотні маленьких, від 5 до 30 МВт потужності. Вони будуть більш стійкими до цих атак через свою розосередженість.
Нові об'єкти генерації мають бути різного типу. Окрім сонячних та вітряних електростанцій, що сильно залежать від погоди, потрібні потужності для балансування. Це і невеликі, але високоманеврені газові електростанції, системи накопичення енергії, і сучасна теплова генерація на біогазі та інших відновлюваних видах палива.
Приватному інвестору, який може побудувати такі електростанції, потрібне, зокрема, розуміння механізму окупності інвестицій. І якщо на ринку допоміжних послуг ціни і відсутність боргів дозволяють проводити розрахунки, то на іншому сегменті, що цікавить інвесторів – балансуючому ринку, – триває процес нарощування боргів, зазначив Кудрицький.
Вирішення боргової кризи має дві складові: припинення зростання боргу та пошук джерел для погашення існуючих боргів. «Укренерго» разом з іншими інститутами працює над тим, щоб цього року повністю закрити це питання та створити для інвесторів фінансову можливість інвестувати у розподілену генерацію», – запевнив голова «Укренерго».
Загальний обсяг боргів на ринку електроенергії – близько 52-53 млрд грн.
Брифінг голови правління НЕК «Укренерго» Володимира Кудрицького 04.04.24 (відео)
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також
В Україні з'явилась професійна система для визначення групи пов’язаних контрагентів за РНОКПП