Facebook Pixel

Протести в Сербії підтримав проросійський активіст, пов’язаний з «Вагнером»

У різних містах Сербії тривають протести, очолювані студентами. Вони розпочалися через обвал бетонного навісу на центральному залізничному вокзалі в місті Нові-Сад 1 листопада 2024-го, внаслідок якого загинуло 15 осіб. Учасники мітингів вважають, що трагедія сталася через недбалість влади під час реконструкції вокзалу, зумовлену корупцією у масштабних інфраструктурних проєктах.

Як до сербського протесту приєднались друзі росії

Хоча протести й мають проєвропейське спрямування, росія не втратила можливості використати їх для досягнення власних цілей. Так, до мітингів у Белграді у Сербії приєдналися ветерани війни в Косові, яких супроводжував Дам'ян Кнежевич, лідер «Народного патруля».

Княжевич відомий своєю проросійською позицією. У листопаді 2022 року він відвідав «Вагнер Центр» в росії, збираючи мерч та тестуючи офісні приміщення. Пізніше він заявляв, що «з радістю прийняв» запрошення від «Вагнера», та визнав, що сподівається, що його візит може гарантувати російську «підтримку» у багаторічній ворожнечі з колишньою сербською провінцією Косово. Незалежність Косово визнали 104 держави-члени ООН. Сербія та Україна не визнають незалежності Косова.

Протести в Сербії також підтримав проросійський актор Мілош Бикович, відомий своєю прихильністю до росії. Мілош Бикович 19 січня опублікував на своїй сторінці в інстаграмі фотографію з протесту з підписом: «Іспити підлягають відшкодуванню, життя — ні».

Чому росія може бути зацікавлена у протестах у Сербії

Протести в Нові-Саді 1 лютого 2025-го

Протести в Нові-Саді 1 лютого 2025-го

Попри те, що Сербія не запроваджує санкцій проти росії, а президент країни Александр Вучич заявив, що не збирається «вводити санкції проти рф чи інших друзів», росія може бути зацікавлена у втручанні в протести через рішення Вучича щодо компанії «Нафтова індустрія Сербії» (NIS).

Ще 10 січня Міністерство фінансів США запровадило санкції проти кількох десятків нафтових компаній рф. До переліку потрапила, зокрема, й NIS, оскільки її мажоритарним акціонером є російська «Газпром Нафта». Після цього Вучич дав «Газпром Нафті» 45 днів, щоб позбутися своїх активів у NIS. Через це росія запросила термінові консультації із Сербією. Російський голова МЗС лавров одразу почав наголошувати, що за жодних обставин не підлягає націоналізації.

QuoteНайбільшого розмаху протести набули 28 січня, коли вночі мітингувальників почали таранити автівками та нападати на мирну акцію студентів. Після новин про побиття студентів на вулиці міст вийшли тисячі людей. Зокрема, до сербських студентів приєдналися фермери, які перекрили на добу тракторами основні вулиці Белграда.

Також долучилися ті, хто невдоволений проросійським та прокитайським курсом чинної влади. До слова, Китай фінансував реконструкцію вокзалу пільговими кредитами, оскільки цей проєкт був частиною глобальної ініціативи Китаю «Один пояс, один шлях».

Через що протестують серби

На тлі протестів премʼєр-міністр Сербії Мілош Вучевич подав у відставку. Водночас президент країни Александр Вучич заявив, що виконав усі вимоги протестувальників: опублікував документацію щодо реконструкції вокзалу, закрив кримінальні провадження щодо студентів і викладачів, які брали участь у мітингу, порушив справи проти 37 осіб за напади на мітингах. Також він заявив про готовність підвищити зарплати вчителям, знизити на 50% оплату за навчання і збільшити бюджет на вищу освіту на 20%.

Попри це, протести не припинилися. Нині мітингувальники ставлять питання вибору майбутнього для Сербії та наполягають на тому, щоб сербські інституції працювали належним чином. Протести досі залишаються автономними від головних опозиційних сил країни.

Найближчим часом Вучич має вирішити, чи призначати нового прем'єр-міністра, чи оголошувати дострокові вибори у квітні. Водночас він відмовився йти у відставку, попри зростаюче невдоволення серед населення.

Подякувати 🎉