Facebook Pixel

У столиці Сербії не вщухають протести проти проросійської влади

За що протестують у Сербії?

За що протестують у Сербії?

Тисячі людей вже понад тиждень протестують в центрі Белграда, столиці Сербії, проти нечесних парламентських і місцевих виборів, які відбулися 17 грудня. Найбільш активними протести були 24 грудня, але цілком можливо, що вони продовжаться і сьогодні.

Правляча Сербська прогресивна партія (СНП) отримала 46,72% голосів на позачергових парламентських виборах. Опозиційний альянс «Сербія проти насильства» посів друге місце з 23,56%. Саме опозиція й підняла протести проти нечесних виборів.

Міжнародна моніторингова місія у понеділок заявила, що СНП отримала несправедливу перевагу завдяки упередженості ЗМІ, впливу президента Александара Вучича та порушенням під час голосування, таким як підкуп виборців.

The Page розповідає, що відбувається в Сербії та як проросійський президент країни міг вплинути на вибори.

Як провладна партія та президент, можливо, маніпулювали виборами

Quote«Низький рівень політичних дебатів, тиск на виборців, акцент на особистій дискредитації опонентів, жорстка риторика, яка використовувалася під час кампанії, і загалом політичне життя Сербії — все це дуже тривожні елементи», – сказав про місцеві вибори голова делегації Європарламенту Клемен Грошель.

Звісно, президент Вучич вважає, що вибори були чесними. Але європейські спостерігачі наполягають, що він використовував увесь свій медійний ресурс, аби рекламувати власну партію. Також спостерігачі помітили відсутність розмежування між офіційними функціями владних структур та агітаційною діяльністю, залякування та тиск на виборців, включаючи випадки підкупу.

Протестувальники намагаються штурмувати міськраду Белграда (відео)

Як у Белграді проходять протести проти результатів виборів

У неділю 24 грудня протестувальники намагалися штурмувати міськраду в Белграді, використовуючи флагштоки і каміння, щоб розбити вікна будівлі. Атаку мітингарів відбила поліція, яка застосувала щити і сльозогінний газ.

Тоді заарештували щонайменше 35 осіб. Це був шостий день протестів поспіль після парламентських і місцевих виборів. Мітинги почалися 18 грудня, одразу після майже повного підрахунку голосів.

Люди, які вийшли на вулиці, називають Вучича «крадієм» і разом із опозицією вимагають анулювати результати виборів та провести нові чесні. Точна кількість протестувальників невідома, але світові медіа говорять все ж про тисячі, а не сотні тисяч людей.

До слова, населення Белграду приблизно 1,7 млн, всієї Сербії – 7 млн.

Жорсткі дії поліції (відео)

Чи змінять щось протести в Белграді, поки невідомо

25 грудня кілька сотень студентів університетів та інших громадян заблокували рух на вулиці в центрі Белграда, попри попередження поліції про заборону блокування столиці.

Президент Сербії назвав недільні протести спробою повалення уряду з допомогою закордонного впливу, не уточнивши, кого саме він має на увазі. Але, зважаючи на його риторику, Вучич звинувачує точно не росію.

QuoteБа більше, російські офіційні особи вже кілька разів встигли заявити, що Захід використовує ту ж стратегію в Белграді, що й на Майдані в Україні 2014 року.

Натепер ситуація в країні виглядає так, що найгарячішим днем протестів була саме неділя, коли частина протестувальників намагалася використовувати силу. Більше таких спроб не було, хоча протести й обіцяють продовжити сьогодні.

Правляча партія Сербії – друзі росії

Прем'єр-міністр Сербії Ана Брнабіч подякувала російським спецслужбам під час сербського телеефіру за надання інформації про заплановані акції опозиції. Вона представляє правлячу партію.

З одного боку, Сербія прагне вступити до Європейського Союзу, але з іншого – чинить опір західним країнам щодо запровадження санкцій проти росії.

Після своєї перемоги на останніх президентських виборах у квітні 2022 року Вучич заявив, що Сербія прагнутиме зберегти партнерські та дружні відносини з росією і продовжить шлях у Євросоюз.

QuoteВін гарантував, що Сербія «ніколи не виключить Достоєвського зі шкільної програми» й «ніхто не виключить опери Чайковського».

Звісно, Вучич відкинув територіальні претензії росії на Україну та офіційну підтримку режиму путіна, але він балансує «між крапельок», не впроваджуючи антиросійські санкції та досі перебуваючи у повній залежності від російського газу.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉