Facebook Pixel

Бізнес-барометр. Хто б'є по рейтингу Володимира Зеленського 31 травня — 6 червня

barometer-new-68.jpg

Рейтинг президента Володимира Зеленського з 31 травня до 6 червня. Інфографіка: The Page

На початку кожного тижня The Page традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.

Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:

  • закон про «олігархів», який Зеленський вніс до Верховної Ради;
  • зміна розрахунку прожиткового мінімуму в Україні;
  • заборона продажу пластикових пакетів;
  • підвищення цін на бензин і дизельне паливо;
  • збільшення тарифів на електроенергію.
Олексій Данілов
Позитивно
Олексій Данілов
секретар РНБО

Президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт № 5599 «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)», який має закріпити в українському законодавстві термін «олігарх» і впровадити проти них санкції та обмеження. Його ініціатором став сам глава держави, а розробленням займалися Рада національної безпеки та оборони, Антимонопольний комітет і Офіс президента.

Так, проєкт передбачає, що до списку олігархів потраплятимуть особи, що відповідають трьом із чотирьох критеріїв:

· володіють активами від 2,3 млрд грн;

· мають істотний вплив на ЗМІ;

· посідають монопольне становище на українському ринку або є суб'єктами природних монополій;

· беруть участь у політиці.

Проти них боротимуться такими способами: з допомогою виробництв Антимонопольного комітету щодо недотримання законодавства про захист конкуренції; звільнення всіх осіб, які мають вплив на реалізацію функцій держави, за неподання до РНБО інформації про будь-які зустрічі з олігархами; заборони фінансування політичних партій, участі у великій приватизації та обов'язкового декларування активів.

Крім того, передбачається, що деякі з держслужбовців мають подати декларації про контакти з такими особами.

На проєкт закону вже відреагували підприємці, які, найімовірніше, можуть потрапити до відповідного реєстру (наразі, за словами секретаря РНБО Олексія Данилова, у списку їх щонайменше 13 осіб). Так, Ігор Коломойський заявив, що готовий опинитися в реєстрі олігархів. Рінат Ахметов сказав, що він не олігарх, а інвестор. Докладніше про закон можна прочитати за посиланням.

The Page
Коментар The Page

Сама ініціатива щодо деолігархізації позитивно вплине на рейтинг президента Володимира Зеленського, адже дасть змогу мінімізувати вплив олігархів на політику, ЗМІ та державу загалом завдяки ліквідації олігархічної системи, проте низка експертів зазначають недосконалість проєкту закону принаймні через те, що поняття «олігарх» там є туманним і розмитим. Утім, документ ще має розглянути парламентський комітет із питань національної безпеки, оборони та розвідки, а також ухвалити народні депутати, тому, можливо, його вдосконалять.

Галина Третьякова
Позитивно
Галина Третьякова
народна депутатка від «Слуги народу»

Верховна Рада ухвалила за основу законопроєкт № 3515, ініціатором якого стали нардепи від «Слуги народу» Галина Третьякова, Вадим Струневич, Олег Арсенюк та інші. Документ націлений на врегулювання питань щодо формування прожиткового мінімуму.

Закон, зокрема, відв'язує прожитковий мінімум від більшої частини наявних в Україні виплат (допомог, штрафів, зарплат у бюджетній сфері, інших соціальних виплат), змінює методологію розрахунку прожиткового мінімуму для населення та інше.

У 2021 році пропонується встановити прожитковий мінімум на рівні не менш як 40% середньомісячної зарплати в Україні за рік із подальшим щорічним зростанням до 50% у 2031-му.

The Page
Коментар The Page

Така ініціатива позитивно вплине на рейтинг глави держави, адже, за даними Мінсоцполітики, реальний прожитковий мінімум у країні більш як удвічі перевищує затверджений законом, а метод встановлення прожиткового мінімуму не відповідає нинішнім реаліям і не відображає реальних потреб українців. А цей закон дасть змогу впровадити в країні прожитковий мінімум у його реальному розмірі.

Дмитро Разумков
Позитивно
Дмитро Разумков
ексголова Верховної Ради України

Верховна Рада в другому читанні ухвалила закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України», який забороняє використання пластикових пакетів, з-поміж яких тонкі, надтонкі та оксорозкладні.

Так, за використання пластикових пакетів закладами торгівлі, громадського харчування та надання послуг передбачено штраф від 8,5 тис. до 17 тис. грн. За повторне порушення доведеться сплатити від 17 тис. до 34 тис. грн. Штраф за безоплатну роздачу пластикових пакетів становить від 1,7 тис. до 3,4 тис. грн. За повторне порушення — 3,4 — 8,5 тис. грн.

The Page
Коментар The Page

Це позитивно вплине на рейтинг глави держави, оскільки дасть змогу зменшити обсяг використання в Україні пластикових пакетів і в підсумку поліпшити стан довкілля та здоров'я українців загалом. Крім того, закон почне працювати через пів року, а заборона на використання пакетів і покарання набудуть чинності через дев'ять місяців, що зручно для магазинів, супермаркетів, ресторанів, кафе та аптек, у яких буде час перейти на безпечні для довкілля та здоров'я людини альтернативи.

Олексій Любченко
Негативно
Олексій Любченко
міністр економіки

Уряд підвищив граничну вартість бензину та дизельного палива через внесення змін до розрахунків їхньої середньої ціни. Йдеться про додаткові витрати: логістичне забезпечення тощо, які передбачені зовнішньоекономічними договорами. Це призведе до подорожчання вартості бензину та дизельного палива на 0,60 і 0,70 грн за літр відповідно.

Крім того, Міністерство економіки на підставі розрахунків «Нафтогазу» підвищило середню вартість бензину та дизельного палива в Україні на першу декаду червня. Так, ціна за літр дизельного палива ULSD 10 ppm становить 20,91 грн, а автомобільного бензину GASOLINE 10 ppm — 24,92 грн. З огляду на максимальну торговельну націнку, яку запровадив Кабмін, гранична вартість бензину становить 29,92 грн за літр (на 8 копійок вище за ціну, що діяла в останню декаду травня), а дизельного палива — 27,91 грн за літр (на дві копійки більше).

The Page
Коментар The Page

З огляду на те, що через ухвалене рішення українцям доведеться більше платити за дизельне паливо та бензин, рішення негативно вплине на рейтинг президента.

Петро Котін
Негативно
Петро Котін
тимчасовий виконувач обов'язків президента «Енергоатому»

Міністерство енергетики готує п'ятирічний план підвищення тарифів на електроенергію для побутових споживачів за новою моделлю ПСО з подальшим переходом до ринкових цін.

За словами глави «Енергоатому» Петра Котіна, підвищення для великих споживачів планується цього року на 15% і на 15% наступного. За його словами, вартість електроенергії, яку продає «Енергоатом», зросте з 15 коп./кВт удвічі-тричі.

Однак у Міненерго уточнили, що нова модель ПСО перебуває на стадії розроблення й обов'язково передбачатиме захист малозахищених верств населення.

The Page
Коментар The Page

Інформацію про можливе подорожчання вартості електроенергії суспільство сприйняло негативно, адже громадянам доведеться більше сплачувати за електроенергію, а тому це погано вплине й на рейтинг президента.

Коментарі