Верховна Рада України 253 голосами «за» прийняла за основу законопроєкт №3515. Документ націлений на врегулювання питань щодо формування прожиткового мінімуму: реальної відповідності економічній ситуації та відв'язці від існуючих виплат. Також він створює передумови для його підвищення.
Законопроєкт знаходився на розгляді депутатів понад рік — з 20 травня 2020-го. Водночас розглядалося ще 15 альтернативних і супутніх законопроєктів, розповіла співавтор документа, нардеп від «Слуги народу» Галина Третьякова. Частина з них «відсіялась» на стадії вивчення. Інші, як законопроєкт уряду Гончарука №2720 щодо відв'язки від розміру прожиткового мінімуму ряду показників, злилися в один документ.
У підсумку Рада розглядала два законопроєкти — №3515 Галини Третьякової та №3515-1 Наталії Королевської. Профільний комітет порекомендував ухвалити перший і відхилити другий.
Третьякова вважає, що діючий метод встановлення прожиткового мінімуму вже не відповідає нинішнім реаліям. На її думку, він показує більше бачення чиновників і вчених, аніж реальні потреби українців. Ухвалення законопроєкту дозволить впровадити в Україні прожитковий мінімум у реальному його розмірі. Документ захистить інтереси соціально вразливих категорій населення, для яких соціальні виплати — єдине джерело доходу.
Як зміниться розрахунок прожиткового мінімуму в Україні
Законопроєкт №3515 складається з чотирьох частин:
- відв'язування прожиткового мінімуму від більшої частини існуючих в Україні виплат (допомоги, штрафи, зарплати бюджетної сфери, інші соціальні виплати);
- методологія розрахунку прожиткового мінімуму для населення;
- методологія розрахунку зарплати після відв'язування прожиткового мінімуму;
- шляхи досягнення реального прожиткового мінімуму в Україні (реальний прожитковий мінімум у два з гаком рази перевищує законодавчо затверджений, заявили в Мінсоцполітики).
У документі пропонується визначати розмір прожиткового мінімуму в розрахунку на одну людину в процентному співвідношенні до середньомісячної зарплати за рік. Це означає, що розмір мінімуму буде прив'язаний до рівня зарплати. При її падінні він падатиме разом з нею, при її зростанні — збільшиться.
Пропонується встановити наступне процентне співвідношення:
- у 2021 році — не менше 40% від середньомісячної зарплати в Україні за рік;
- у 2022 році — 41%;
- у 2023 році — 42%;
- у 2024 році — 43%;
- у 2025 році — 44%;
- у 2026 році — 45%;
- у 2027 році — 46%;
- у 2028 році — 47%;
- у 2029 році — 48%;
- у 2030 році — 49%;
- у 2031 році — 50%.
Якщо протягом трьох місяців фактичний розмір прожиткового мінімуму буде на 10% і більше перевищувати розмір встановленого, Кабінету міністрів потрібно буде переглянути його у бік збільшення.
Соціальну допомогу для малозабезпечених вважатимуть, виходячи з суми прожиткового мінімуму, встановленої законом про держбюджет.
Контекст. Крайнє підвищення прожиткового мінімуму в Україні відбулося в грудні 2020 року — до 2189 грн. Наступне його збільшення має відбутися в липні 2021 року — до 2294 грн.