Війна в Україні ввійде в новітню історію країни як приклад неймовірної та відчайдушної боротьби у нашому трьохсотлітньому протистоянні з росією. Повномасштабне вторгнення рф значно змінило архітектуру світової міжнародної політики. Адже разом з ворогами у нашої країни з`явилися потужні союзники. І у цей час особливого значення набула робота українських дипломатів.
Наскільки ефективною була діяльність посольств, дипломатичних представництв та МЗС України під час війни, дослідив .
Чим займалися українські дипломати у 2022-2023
Найкращий індикатор успішності української дипломатій на світовій арені — підтримка України іншими країнами у війні за свій суверенітет. У 2022-2023 роках українські дипломати завзято шукали зброю для нашої армії, займалися постачання енергетичного обладнання після ракетних атак росії, тиснули на партнерів, переконували, вимагали і навіть шантажували.
Проте, хоча українські дипломати вдало працюють за сприятливої суспільно-політичної атмосфери у країнах союзницях, але навички ефективної роботи в токсичному дипломатичному середовищі в «нейтральних», тим паче вороже налаштованих країнах, є досі недостатніми. Таку загальну думку висловили опитані нами політичні та міжнародні експерти.
Вони підкреслили, що ліквідація Дипломатичної академії при МЗС України зруйнувала планову роботу з підготовки фахових дипломатів відповідно до сучасних вимог. Внаслідок цього тривалий час були та залишаються відсутніми фахові посли у низці ключових країн світу. Так, за словами голови МЗС Дмитра Кулеби, лише у березні цього року 20 країн залишалися без представників Києва.
Як Україна відстоювала свій суверенітет
Водночас проблеми у дипломатичній сфері не скасовують низки блискучих перемог України на дипломатичному фронті.
«Російські спроби використати все, що є – ракети, які нібито не збиваються, масовані атаки на центри прийняття рішень свідчать про те, що ситуація наблизилась до того кульмінаційного моменту, коли у гру повертається дипломатія. До цього переважно все визначалося на фронті Збройними силами України», – таку думку висловив колишній Надзвичайний і Повноважний Посол України в США Валерій Чалий.
Дійсно, Україна нині є критично залежною від зовнішньої допомоги, але змогла дуже довго утримувати простір для власного маневру. При цьому нейтралізуючи спроби Заходу використати свою допомогу як важель тиску, аби наша країна рухалася у потрібному напрямку — до припинення вогню і визнання статусу-кво.
Військовий експерт Юрій Богданов розповів , що ще у листопаді 2022 року нас намагалися підштовхнути до припинення вогню окремі ключові гравці команди Байдена. Найбільш яскраво виступав генерал Марк Міллі, який розповідав про рівень втрат із обох сторін, і висловлював переконання, що жодна зі сторін, скоріше за все, не зможе змінити поточну лінію фронту на свою користь.
Замість цього, завдяки дипломатам та керівництву України, ми отримали публічну позицію США, що перемовини будуть на таких умовах, які хоче Україна, і тоді коли захоче. А також прозвучали обіцянки надати зброю та підготувати до наступу українську армію. Хоча до цього філософія наших партнерів була наступною:«Не дати Московії перемогти та не дати Україні програти», а говорити про якийсь контрнаступ взагалі було неприйнятно.
Якими були перемоги української дипломатії
Найбільша перемога України на дипломатичному фронті — створення системної антипутінської коаліції. Саме завдяки їй наша держава отримала постійну політичну, військово-технічну, економічну, фінансову, соціальну та юридичну підтримку.

Завданням номер один перед українською дипломатією після початку повномасштабного вторгнення рф, було постачання зброї. Україна вже отримала від союзників десятки видів озброєння:
- Новітні французькі артсистеми CAESAR;
- Італійські гаубиці Melara Mod;
- Американські реактивні системи HIMARS;
- Чеські реактивні системи RM-70;
- Важкі фінські міномети 120 KRH 92;
- Шведські «зенітки» Bofors L70;
- Британські Spartan;
- Німецькі «зенітні танки» Gepard;
- Дев'ять країн готові поставити Україні 150 танків Leopard;
- Вишенька на торті – наші союзники погодили постачання Україні винищувачів F16.
До перемог українських дипломатів можна додати і створення Спеціального трибуналу для покарання злочину агресії проти України. Його вже підтримали:
- Парламентська асамблея Ради Європи;
- Європарламент;
- Парламентська асамблея НАТО;
- Парламентська асамблея ОБСЄ.

Важка артилерія, яку Україна отримала від союзників у повномасштабну війну
Свідоме знищення росією цивільної інфраструктури України після поразок на полі бою спричинило ухвалення цілої низки резолюцій про визнання рф державою-спонсором тероризму. Парламенти Чехії, Латвії, Литви та Естонії визнали росію країною-спонсором тероризму, відповідні рішення ухвалили Парламентська асамблея НАТО і Європейський парламент.
22 травня ПА НАТО також визнала злочини росії проти України геноцидом, а злочинний режим в рф — рашизмом. Крім того асамблея закликала уряди країн НАТО відкрито оголосити на саміті у липні, що Україна стане членом Альянсу та погодити конкретні кроки щодо приєднання Києва.
«Нині «Велика сімка» почала повільно реалізовувати стратегію «стратегічної ізоляції» рф. Наступними етапами будуть запобігання обходу санкцій та зниження залежності в атомній сфері. У своїй заяві Сімка фактично сказала, що не буде працювати з такою росією. Одночасно США сказали, що навчатимуть наших пілотів на F16. Важливо, як саме прийняте це рішення. Вперше в історії нашої війни з рф ініціативу, хоча б зовнішньо, взяли на себе європейці», — вважає колишній міністр іноземних справ Павло Клімкін.
Провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України Андрій Мартинов виділив наступні перемоги українських дипломатів:
- Не стільки створення антипутінської коаліції, скільки її консолідація та підтримання у функціональному стані. Міжнародна ізоляція рф розпочалася ще 2014 року, але запроваджені наразі 10 пакетів санкцій ЄС є успіхом української дипломатії.
- Важлива взаємодія з ЄС в форматі спільної зовнішньої та оборонної політики.
- Здобуто статус України як офіційного кандидата на вступ в ЄС.
- Стабільними є двосторонні відносини з країнами ядра ЄС (ФРН, Франція, Італія, Бельгія, Нідерланди, Люксембург).
- Успішними є відносини з Польщею, країнами Балтії, Словаччиною та Чехією, Іспанією, Португалією.
- Успішними є відносини зі США та Великою Британією.
- Розбудовується чорноморська-балтійська вісь (Люблінська трійка Польща, Литва, Україна), Україна долучилась до ініціативи Трьох морів (Адріатика, Балтика, Чорне море).
- Зміцнено відносини з Молдовою та Румунією, що запобігає російській гібридній агресії проти Молдови.

Яку ПТРК, міномети та гранатомети Україна отримала від союзників
Додамо, що залучена дипломатами допомога енергетичного обладнання після ракетних атак росії становить:
- Близько1000 трансформаторів різної потужності;
- Понад 100 автотрансформаторів;
- Близько 500 бензинових та дизельних генераторів потужністю до 100 кіловатів;
- Майже 500 генераторів більшої потужності;
- Майже 5000 кілометрів кабелю;
- Тисячі одиниць запчастин для ремонту електромережі, сотні теплових гармат і обігрівачів.
Крім того, на саміті Ради Європи було погоджено створення Реєстру збитків від російської агресії — раніше писав, як рахуватимуть збитки від війни в Україні і що не так із Реєстром.

Які танки та бронетехніку отримала Україна
Як Україна поступово налагоджує звʼязки з Азією
Приєднання України до Договору про дружбу та співробітництво в Південно-Східній Азії дало нам можливість стали першою країною центрально-східного регіону Європи, яка приєдналася до цього Договору. Це створить нові політичні, економічні та культурні можливості для держав, бізнесу та громадян.
Павло Клімкін підкреслив, що нещодавній саміт Китай-Центральна Азія фактично є точкою неповернення для припинення домінування росії в цьому регіоні. Китайці пропонують не просто масштабну програму інвестицій, а «оборонну підтримку». росія в цій конфігурації все більше стає зайвою та має приймати те, що і як робить Китай.
Так само відсутність росії на саміті Ліги арабських держав вже нікого не дивує. Звичайно, арабські країни не стануть нашими друзями завтра, вони все більше «гратимуть» з Китаєм і на Китай, але це означає, що росії буде менше, а України — більше.
Якими були дипломатичні поразки України
Основними дипломатичними поразками України під час повномасштабної війни стали наступні поразки:
- рф і досі в ООН;
- Україна не стала членом Ради Безпеки ООН;
- відсутність підтримки України серед країн Південної та Центральної Америки, Африки, Близького Сходу (Ізраїль та Туреччина намагаються бути формально нейтральними), Далекого Сходу (нас підтримує лише Японія, Тайвань і Південна Корея.
«Ще одна поразка — відсутність підтримки серед пострадянських країн Кавказу, Середньої та Центральної Азії, незрозуміла політика Молдови. Вочевидь на Банковій почали розуміти неприпустимість такої ситуації, і тому в Бразилію може поїхати послом України Андрій Мельник, що раніше працював у Німеччині», — розповів
експерт громадського руху «Всі разом!» Євген Савісько.
Дипломатичні поразки обумовлені як суб'єктивними, так і об'єктивними причинами. Андрій Мартинов визначив основні з них:
- Не визначена перспектива офіційного початку переговорів про вступ України до ЄС.
- Не визначена перспектива та можлива дата вступу України в НАТО.
- На Західних Балканах не змінили проросійську орієнтацію Сербія, Боснія, частково Болгарія.
- Україна не переконала більшість країн пострадянського простору, що війна рф проти України є загрозою їхній безпеці.
- Залишаються суттєві прогалини у відносинах з країнами Південно-Східної Азії, Африки, Латинської Америки, які перешкоджають динаміці двосторонніх відносин.
- Складними залишаються відносини з Угорщиною, яка в будь-який момент може блокувати прогрес у відносинах України з ЄС і НАТО.
- Київ не переконав країни Глобального Півдня на чолі з Китаєм у правоті України — не змінений, зокрема, в уяві Пекіну, імідж України як «не-росії».
- Вигнати рф з ООН було апріорі завданням, яке неможливо виконати (Китай як постійний член Ради Безпеки ООН обов'язково накладе вето, не бажаючи створювати прецедент).
писав про те, що українські дипломати вже провели роботу у понад двох десятках країн з метою залучення їх до участі в глобальній адвокації виключення рф із Радбезу ООН.
- Відсутня координація зусиль України із західними союзниками щодо системної протидії російському інформаційному впливу у світі.
Після 24 лютого українські дипломати взяли курс на міжнародну ізоляцію рф та депутінізацію світу. Результатом стало відсторонення росії від участі у понад 25 міжнародних організаціях та інших форматах багатосторонньої співпраці.
Найгучнішими подіями стали:
- виключення держави-агресора з Ради Європи;
- призупинення членства росії у Раді ООН з прав людини;
- виключення рф із Ради Міжнародної організації цивільної авіації;
- Всесвітньої туристичної організації та низки інших організацій.
Геополітичні, військово-стратегічні, економічні та соціальні мотиви змушують інші країни підтримувати Україну під час російської навали. Проте нам потрібно значно більше насамперед військової допомоги. Адже або ми переможемо у цій війні, або Україна зникне з мапи світу.