Facebook Pixel

США не можуть погодити допомогу Україні в бюджеті, а Канада сперечається про СС «Галичина»

Обхід санкцій ЄС, шатдаун у США та дискусії про СС Галичина в Канаді. Які головні теми західних ЗМІ на цьому тижні?

Обхід санкцій ЄС, шатдаун у США та дискусії про СС Галичина в Канаді. Які головні теми західних ЗМІ на цьому тижні?

ЄС обіцяє посилити контроль за компаніями, що постачають електронні компоненти, які знайшли у складі російської зброї в Україні. Тим часом Румунія зміцнює східний кордон на тлі атак росії в українському Подунав'ї, США не встигають погодити бюджет на наступний рік, зокрема через розбіжності щодо допомоги Україні, а в Канаді тривають дискусії щодо співпраці українців із нацистами після скандалу із вшануванням у парламенті вояка з дивізії «Галичина».

The Page пропонує дайджест західних медіа, яким закінчується робочий тиждень 25–29 вересня 2023 року.

Західні компоненти в «шахедах»: Європа обіцяє боротися з порушниками санкцій

За інформацією The Guardian, Брюссель попередив європейські компанії та уряди про те, що він може заборонити продаж певних компонентів до Туреччини та інших країн, звідки Іран і Росія отримують запчастини для безпілотників-камікадзе та іншої зброї.

Коментарі Європейської комісії з’явилися після отримання The Guardian 47-сторінкового документа, в якому український уряд докладно описує використання західних технологій і просить надати ракети великої дальності для використання проти заводів з виробництва безпілотників у Росії, Ірані та Сирії.

Згідно з цим документом, протягом трьох місяців було здійснено 600 атак на українські міста з використанням БПЛА, у яких були знайдені компоненти виробництва п'ятьох європейських компаній.

Серед предметів європейського виробництва, знайдених у безпілотниках Shahed-131 і 136, які Росія використовує в Україні, були паливні насоси, транзистори, схеми керування живленням і мікропроцесори. Згідно з митною інформацією, майже весь імпорт до Ірану походив з Туреччини, Індії, Казахстану, Узбекистану, В’єтнаму та Коста-Ріки.

Представник Європейської комісії заявив, що ця інформація свідчить про дієвість санкцій, але й про необхідність жорсткіше контролювати їх дотримання.

Quote«Посланник ЄС з питань санкцій Девід О’Салліван тісно співпрацює з юрисдикціями третіх країн, щоб гарантувати, що наші санкції не обходяться», — повідомив речник.
Один із будинків Києва після атаки дронами Shahed 13 липня 2023 року. Фото: Getty Images

Один із будинків Києва після атаки дронами Shahed 13 липня 2023 року. Фото: Getty Images

За його словами, ЄС склав пріоритетний список санкційних товарів, які треті країни не повинні реекспортувати до Росії. Якщо ж ці заходи не спрацюють, Євросоюз може повністю заборонити експорт цих товарів до країн, які допомагають обходити санкції.

Представник уряду Великої Британії також пообіцяв посилення контролю за дотриманням санкцій.

Quote«Ми чітко розуміємо, що будь-яка британська компанія або її дочірні компанії, які прямо чи опосередковано продають або експортують санкційні товари до Росії, можуть порушувати закон про санкції, і їм може загрожувати великий штраф або ув’язнення. Ми тісно співпрацюємо з партнерами, щоб координувати заходи та контролювати наші санкції, включаючи вирішення проблем, пов’язаних із можливим обходом».

російські дрони на кордоні НАТО: чим відповіла Румунія

Румунія посилює протиповітряну оборону та збільшує кількість військових спостережних постів і патрулів біля кордону з Україною, що проходить по Дунаю, повідомили Reuters двоє високопоставлених військових чиновників країни. Ці заходи спричинені атаками російських безпілотників на українські зернові комплекси, через які країни НАТО почали побоюватися за свої території.

Незабаром після виходу з чорноморської зернової угоди 17 липня москва почала атакувати українські порти, зокрема Ізмаїл і Рені, та склади вздовж Дунаю, вочевидь намагаючись перекрити основний альтернативний шлях експорту української сільськогосподарської продукції.

Поодинокі випадки падіння фрагментів безпілотників у Румунії підкреслюють ризик непорозуміння, чи навіть чогось гіршого, між росією та НАТО, що спонукає румунські збройні сили посилити безпеку в цьому районі, щоб захистити цивільне населення, сказали румунські урядові джерела.

Армія побудувала два бомбосховища в невеликому селі Плауру, всього за кілька сотень метрів від Ізмаїла, і надсилатиме жителям цього району сповіщення на мобільні телефони з появою російських безпілотників.

Портове містечко на Дунаї Рені, Україна стала одним із головних хабів перевезення українського зерна Дунаєм. Фото: Getty Images

Портове містечко на Дунаї Рені, Україна стала одним із головних хабів перевезення українського зерна Дунаєм. Фото: Getty Images

Минулої п’ятниці міністерство оборони Румунії повідомило про прибуття на військову авіабазу Борча приблизно в 150 км на південь від Ізмаїла близько 100 американських військовослужбовців і чотирьох винищувачів F-16. З середини вересня міністерство також розширило заборонену для польотів зону вздовж ділянки кордону з Україною до 30 км усередині Румунії та до висоти 4000 метрів.

У четвер, 28 вересня, під час пресконференції в Києві генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг заявив, що російські удари поблизу українсько-румунського кордону не були навмисним нападом на Румунію, але назвав їх «безрозсудними» та «дестабілізуючими».

Речник міністерства оборони Румунії Константин Спину також заявив про відсутність ознак навмисного нападу росії на Румунію. Проте, оскільки росія запускає великі групи безпілотників на малій висоті вздовж течії Дунаю, їх важко перехопити, і ймовірність падіння уламків на західному березі збільшується.

Quote«Жодна країна в світі не може на 100% захистити свій повітряний простір від усіх засобів нападу», — визнав речник.

США під загрозою «шатдауну»: Сенат гальмує через допомогу Україні

Конгрес США залишається на шляху до припинення роботи уряду цими вихідними, повідомляє CNN. Спікеру Палати представників Кевіну Маккарті, схоже, не вистачає голосів для ухвалення проміжного законопроєкту Республіканської партії про тимчасове продовження державного фінансування за відсутності погодженого держбюджету.

Маккарті протистоїть ультраправа фракція в його партії, яка вважає, що замість продовження фінансування на один місяць Конгрес повинен зосередитися на прийнятті законопроєктів про витрати на цілий рік. Республіканське керівництво Палати представників може звернутися по допомогу до демократів, але в такому разі консерватори погрожують ініціювати усунення Маккарті з посади спікера.

Голова республіканців Маккарті не може переконати всю власну партію щодо підтримки України та ще кількох питань бюджету США на 2024 рік. Фото: Getty Images

Голова республіканців Маккарті не може переконати всю власну партію щодо підтримки України та ще кількох питань бюджету США на 2024 рік. Фото: Getty Images

Наразі федеральний уряд намагається підготуватися до припинення роботи, яке, ймовірно, відбудеться опівночі суботи. Воно може мати величезні наслідки по всій країні в багатьох сферах, починаючи від авіаперевезень і закінчуючи чистою питною водою. У режимі «шатдауну» фінансуються лише потреби які вважаються життєво необхідними.

Лідери Республіканської партії в Палаті представників винесли низку законопроєктів про витрати на весь рік у четвер увечері. Кілька з них було ухвалено, але Сенат все одно не встигне затвердити їх до крайнього терміну.

Тим часом Сенат працює над просуванням двопартійного проміжного законопроєкту, який дозволить уряду працювати до 17 листопада, а також забезпечить додаткову допомогу Україні та ліквідацію наслідків стихійних лих. Маккарті поки що відхилив цей законопроєкт. Крім того, його ухвалення затягує сенатор від Республіканської партії Ренд Пол, вимагаючи викреслити з нього надання допомоги Україні в розмірі 6,2 мільярда доларів. Через саботаж Пола Сенат не зможе ухвалити проміжний законопроєкт раніше понеділка.

У Канаді тривають дебати щодо дій українців у Другій світовій війні

У Канаді тривають суперечки щодо історії України та її меморіалізації, спровоковані інцидентом зі вшануванням у парламенті українського ветерана, повідомляє BBC.

Ярослав Гунька, якому цього тижня аплодували в парламенті, служив у нацистському підрозділі під назвою 14-та гренадерська дивізія СС (також відома як дивізія «Галичина»), сформованому в 1943 році. Спікер Палати громад Ентоні Рота, який його запросив, зазнав критики з боку єврейських організацій і колег-парламентарів і згодом залишив посаду, заявивши, що глибоко шкодує про цю помилку.

Дискусії щодо ролі України у Другій світовій війні не вперше виникають у Канаді, де проживає найбільша українська діаспора за межами Європи. По всій країні є кілька пам’ятників українським ветеранам, які служили в дивізії «Галичина». Єврейські громади давно засуджували ці присвяти, стверджуючи, що солдати дивізії «Галичина» присягнули на вірність Адольфу Гітлеру та були або співучасниками злочинів нацистської Німеччини, або самі коїли злочини.

Під час війни в Україні було знищено понад мільйон євреїв. Більшість із них були розстріляні німцями та їхніми пособниками біля своїх домівок.

Голова СС Генріх Гіммлер (по центру) перед дивізією «Галичина»

Голова СС Генріх Гіммлер (по центру) перед дивізією «Галичина»

Після поразки Німеччини деяким солдатам дивізії «Галичина», які здалися військам союзників, було дозволено в’їзд до Канади. Деякі канадці українського походження вважають цих солдатів «національними героями», які боролися за незалежність країни. Вони також стверджують, що їхня співпраця з нацистською Німеччиною була недовгою і що вони врешті-решт боролися і з Радянським Союзом, і з німцями за вільну Україну.

За словами Девіда Марплза, професора історії Східної Європи в Університеті Альберти, тисячі українців, що воювали на боці Німеччини в дивізії «Галичина», вірили, що це дасть їм незалежну державу, вільну від радянської влади. У той час українці ненавиділи Радянський Союз за його роль у Голодоморі 1932–1933 років, пояснює історик. До того ж ультраправі ідеології у 1930-і роки були популярні в більшості європейських країн, включаючи Велику Британію, і Україна не була винятком.

Але єврейська громада дивиться на це інакше.

Quote«Суть у тому, що цей підрозділ, 14-й підрозділ СС, був нацистським», — сказав ВВС лідер організації «Бней Бріт Канада» Майкл Мостін.

У 1985 році спеціальна комісія розслідувала твердження про те, що Канада стала притулком для нацистських воєнних злочинців. Вона не знайшла доказів причетності українців, які воювали на боці нацистської Німеччини, до конкретних воєнних злочинів.

Quote«Самого лише членства в дивізії «Галичина» недостатньо, щоб виправдати судове переслідування», — йдеться у звіті.

Проте, за словами професора Марплза, на момент написання доповіді деякі архіви часів Другої світової війни в Україні та росії були недоступні. Їх пізніше дослідження показало, що деякі з тих, хто служив у дивізії «Галичина», були причетні до воєнних злочинів, хоча жоден ніколи не був засуджений.

Професор додав, що хоча ультраправий екстремізм досі існує в Україні, він набагато менший, ніж те, у що російська пропаганда намагається змусити людей повірити.

Тарас Подільський, речник Комплексу єдності української молоді в Едмонтоні, заявив, що засудження Ярослава Гуньки канадськими політиками є наслідком російської кампанії дезінформації.

Quote«Без будь-якої належної процедури ця особа є жертвою російського наративу, який тепер має успіх», — сказав Подільський.

Представник єврейської громади Майкл Мостін визнає складний характер цієї історії, проте наполягає, що будь-які зв'язки з нацизмом — «це не те, що ми можемо дозволити майбутнім поколінням вшановувати або відбілювати».

Він та інші члени єврейської громади Канади закликали до нового вивчення історії нацистських злочинів під час Другої світової війни.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉