Facebook Pixel

Лист щастя. Білий дім створив для України список реформ на 18 місяців — що у ньому

Білий дім створив для України список реформ на 18 місяців

Білий дім створив для України список реформ на 18 місяців

Щоб Україна могла далі отримувати військову допомогу, Білий дім створив для неї необхідний список реформ на 18 місяців. Заступник радника Білого дому з національної безпеки з питань міжнародної економіки Майк Пайл відправив листа із цим списком на адресу Координаційної платформи донорів, прем’єр-міністру України Денису Шмигалю та на адресу Офісу президента України, за інформацією Української правди.

Більшість реформ, які вимагає Білий дім, стосуються верховенства права, роботи судів і правоохоронних органів, решта — корпоративного управління, ефективної роботи міністерств, роботи митниці, енергетичного та оборонного секторів.

Американці також вимагають від України відкрити інформацію про активи й фінансову звітність державних службовців, політичних партій. Для цього потрібно ухвалити законопроєкт 8071, який станом на 5 вересня знятий з розгляду парламенту.

QuoteПісля прочитання листа від США можна відчути дежавю – частину вимог активісти чи професійна спільнота повторює протягом останніх 5-8 років.

Війна внесла лише один кардинально новий пункт – створити інститут генеральних інспекторів з відбудови у кожному міністерстві. Вони повинні мати змогу передати кримінальні справи до Національного антикорупційного бюро та запобігати корупції під час відбудови.

Що всередині списку вимог від американських партнерів і наскільки Україна близька до втілення усіх пунктів, розібрався The Page.

Антикорупційна інфраструктура та досудові розслідування

Впродовж наступних трьох місяців український парламент має ухвалити закон про реформування Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Це також структурний маяк МВФ. Основний фокус на тому, що Україна вдосконалила процедуру обрання керівника САП і ключових посадовців, а також створила «механізми дисципліни» і підзвітності керівника САП.

Відносини між керівником САП та Генеральним прокурором мають розмежуватися ще більше, а САП мають також передати повноваження з екстрадиції. Ймовірно, ця зміна може бути спричинена потребою стягнути російські активи чи активи українських чиновників за кордоном.

США також хочуть завершити реформу Офісу генерального прокурора протягом наступних 18 місяців. Важлива вимога – створити систему визначення пріоритетів справ. Про цю потребу заявляють українські правники ще з 2016 року.

Андрій Костін разом з конгресменом Майклом МакКолом та послом України у США Оксаною Маркаровою обговорили шляхи реалізації відновлення справедливості у формулі миру. Фото: пресслужба Офісу генпрокурора

Андрій Костін разом з конгресменом Майклом МакКолом та послом України у США Оксаною Маркаровою обговорили шляхи реалізації відновлення справедливості у формулі миру. Фото: пресслужба Офісу генпрокурора

Кількість слідчих Національного антикорупційного бюро хочуть збільшити до 300, зберегти незалежність органу та надати йому право прослуховування, а також сформувати громадську наглядову раду в органі. Потрібно також обрати незалежного голову Національного агентства з питань запобігання корупції.

Протягом 2024 року потрібно обрати нового керівника Агентства з розшуку та менеджменту активів, які мають шукати активи корупційних чиновників в Україні та по світу, а потім ефективно управляти ними, поки не знайдуться нові власники.

США дають Україні 18 місяців для реорганізації Бюро економічної безпеки, на роботу якого нарікають народні депутати та бізнес. Потрібно обрати нового голову та переатестувати співробітників, створити дисциплінарний комітет.

QuoteНе оминули увагою Службу безпеки – за нею мають залишитися лише функції контррозвідки, антишпигунська діяльність, боротьба з тероризмом та кіберзлочинами. Цю вимогу українські активісти висувають ще з 2018 року.

Окремим пунктом також вказана поліція. Відомство має впровадити процедуру відбору кадрів і кар’єрного зростання, посилити спроможності внутрішнього розслідування та дію патрульної поліції на райони.

Суди: наситити кадрами та запустити систему нагляду

У наступні три місяці потрібно завершити перезапуск Вищої ради правосуддя, яка має призначати суддів на посади, звільняти їх чи переводити в інший суд, перевіряти їхню етичність. У січні 2023 року ВРП відновила роботу після 11 місяців перерви. Все, що залишилось, згідно з вимогою США та ЄС, – створити службу дисциплінарних інспекторів, які мають перевіряти порушення суддею вимог щодо його статусу, посадових обов'язків чи присяги.

Не забули й про Вищу кваліфікаційну комісію суддів. Однак Україна уже перезапустила орган і 6 червня 2023 року він провів своє перше засідання. Вимоги до подальшої роботи – оптимізувати етапи конкурсу для суддів та терміни їхнього навчання, запустити добір суддів та персоналу суду на 2000 вакансій і провести оцінювання нинішніх 1500 суддів, вимагають США та ЄС.

Зустріч-знайомство нових членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Фото: пресслужба ВККС

Зустріч-знайомство нових членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Фото: пресслужба ВККС

У наступні 3-6 місяців потрібно збільшити кількість суддів Вищого антикорупційного суду та дозволити одному судді переглядати одну справу, а не колегією з трьох суддів. Це пришвидшить розгляд корупційних справ, кількість яких зростає. Потрібно створити Вищий адміністративний суд. Він буде працювати замість ліквідованого Окружного адміністративного суду міста Києва, який став відомим завдяки корупційним скандалам, зловживанням суддів і звинуваченням у можливій легалізації Януковича у випадку взяття Києва російськими військами.

Через скандали із російським паспортом керівника Верховного Суду Богдана Львова США вимагають перевірити доброчесність нинішніх суддів суду. Не забули й про Конституційний Суд, для якого потрібно створити Консультативну групу експертів разом з Венеційською комісією, ЄС та США. Венеційська комісія перевіряє законодавство на відповідність європейським практикам, покращуючи таким чином закони в країнах, що розвиваються.

Нуль претензій до економіки, але список задач для енергетики та управління

Серед усього переліку потрібних реформ немає жодної у прямій компетенції Міністерства економіки чи Національного банку. «Там нема нічого про фінансову сферу. Як на мене, це найкращий комплімент тим, хто й зараз займається тими фінансами», – підкреслює фінансовий аналітик Євген Дубогриз.

QuoteСША вимагають від нас низку реформ з корпоративного управління. Україна має терміновий список задач у сфері наглядових рад державних підприємств – тоді вона отримає фінансову допомогу не лише від США, але й від ЄС.

Потрібно прийняти в другому читанні законопроєкт 5593-д, щоб мати змогу наймати професіоналів до наглядових рад та оцінювати наглядові ради щороку.

Потрібно додати ще сьомого члена в наглядову раду «Укренерго» та «Нафтогазу» і нарешті закінчити корпоратизацію «Енергоатому». Організація економічного співробітництва та розвитку наголошувала на корпоратизації ДП ще у 2021 році, адже підприємство провалило створення наглядових рад, НАБУ постійно реєструє корупційні справи стосовно діяльності в ДП, і роботі «Енергоатому» необхідна прозорість.

Інші точкові економічні вимоги стосуються Антимонопольного комітету. Не пізніше 1 січня 2024 року він має оновити процедури розгляду заяв про концентрацію та перевірок антиконкурентних дій. Законопроєкт 5431, який регламентує цю вимогу, уже підписаний президентом.

Партнери приділили увагу Рахунковій палаті та Державній аудиторській службі. Вони мають бути незалежними та професійними. Для цього потрібно відібрати членів Рахункової палати з усіма необхідними перевірками та покращити їхню змогу перевіряти місцеві органи, державні підприємства та оборонні закупівлі.

Митниці також потрібна реформа і теж протягом наступних 18 місяців. Вона має включати диджиталізацію, антикорупційну політику, етичну та професійну атестацію посадовців, організацію відділів внутрішніх розслідувань та відбір керівництва Державної митної служби. Зміни на митниці також прив’язані до меморандуму з Міжнародним валютним фондом.

Регламент REMIT: революція для торгівлі енергетичними продуктами оптом

США виділили точкову, але революційну зміну для енергетичної сфери – впровадження регламенту REMIT (Regulation on Wholesale Energy Market Integrity and Transparency). Її потрібно втілити негайно. REMIT – це набір європейських практик, які мають запобігати зловживанню на оптових енергетичних ринках. Україна взяла на себе міжнародні зобов'язання імплементувати цей регламент іще у 2010 році, повинна була повністю на нього перейти у 2019-2020 роках, проте так і не зробила цього до вторгнення.

Основний законопроєкт, який допоможе втілити реформу – №5322, який у червні 2023 року підписав президент. Він визначає, що таке зловживання на оптовому енергетичному ринку. Це процес, коли один з учасників використовує інсайдерську інформацію, щоб зманіпулювати на ринку електричної енергії та/або природного газу. Маніпуляцією також вважається нерозкриття або розкриття інсайдерської інформації, порушення вимоги при розкритті інформації. Зловживанням також вважаються операції з оптовими енергетичними продуктами без реєстрації.

Законопроєкт також визначає ознаки маніпуляцій та дає нові повноваження Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Щоб повністю втілити REMIT, комісія також має план дій на наступні 18 місяців після набрання чинності законом. Вона має створити необхідні порядки, нормативно-правові акти та реєстр учасників оптового енергетичного ринку.

QuoteОГТСУ, НЕК «Укренерго», «Оператору ринку» та біржі, де енергію продають оптом, мають створити системи спостереження та платформи інсайдерської інформації.

США також вимагають лібералізувати тарифи на природний газ та електроенергію – підвищити їх до ринкового рівня, перекладаючи простою мовою. Але потрібно реформувати систему субсидій тарифів, щоб захистити вразливі верстви населення.

Оборонний сектор

США залишили перелік вимог, щоб наблизити сумісність із НАТО різних процесів в оборонній сфері. Сюди входить реформування закупівель, щоб вони були ефективними, прозорими, але при цьому не шкодили обороноздатності. Реформи спіткатимуть і сферу державного замовлення, закупівлі зброї, оборонне планування, підготовку нових фахівців для армії.

Окремий пункт – ухвалення програми «Жінки, мир і безпека», щоб більше жінок працювали в безпековому секторі.

QuoteПартнери, крім того, вимагають ухвалити поправки для кращого управління командування і нагляду над збройними силами – це також наблизить Україну до стандартів НАТО.

Протягом 18 місяців колишній «Укроборонпром» має створити свою наглядову раду (нині підприємство називається «Українська оборонна промисловість»). Відомство має стати прозорішим, щоб можна було проводити аудит і впевнитися у відсутності політичних впливів на нього.

Державна прикордонна служба також у списку американських партнерів. Найважливіше – покращити обмін інформацією з європейськими колегами, ефективніше подавати статистичну звітність для бізнесу, краще звітувати про потоки людей та вантажів через кордон.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉