Нове правосуддя: як USAID переводить судові суперечки в онлайн

Програма USAID «Нове правосуддя» провела презентацію платформи «Пошук рішень». Фото: Facebook/odkievskiysud

Програма USAID «Нове правосуддя» провела презентацію платформи «Пошук рішень». Її створили для розв'язання суперечок щодо незначних порушень правил дорожнього руху, розірвання шлюбу за умови згоди обох сторін, а також стягнення аліментів на дітей у режимі онлайн. Платформу запустили в тестовому режимі, але поки що вона не інтегрована в судові органи. Програма надає підтримку судовій владі.

The Page розповідає, для чого потрібна платформа і як її використовувати.

Навіщо потрібна платформа

Платформа «Пошук рішень» – це присудовий загальнодоступний простір, де сторони зможуть збиратися для розв'язання спору або справи.

З допомогою платформи можна в режимі онлайн:

  • отримати юридичну інформацію;
  • провести та структурувати переговори;
  • розв'язати питання безпеки;
  • ухвалити рішення;
  • провести медіацію та ін.

Не все із цього поки що є на сайті «Пошук рішень», але такий функціонал використовується в міжнародній практиці онлайн-вирішення спорів.

Користувач може отримати систематизовану правову інформацію про шляхи розв'язання судових спорів (про незначні порушення правил дорожнього руху, про розірвання шлюбу та стягнення аліментів на дітей). Ця інформація автоматично адаптується під кожну конкретну справу. Так само з допомогою платформи можна підготувати документи для звернення до суду або іншого органу та подати документи до суду з допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП).

Інформація та форми документів, які використовує система, базуються на законодавстві України. Використання системи не є правовою допомогою, не веде до виникнення будь-яких правовідносин між користувачем і розробниками платформи й пропонується виключно в інформаційних цілях.

«Люди зможуть брати участь у судовому процесі, не відвідуючи будівлю суду. Вони зможуть робити це на роботі чи вдома. Прості справи мають розглядатися в простій, доступній для громадян формі, без зайвої юридичної термінології. Це сприятиме тому, що сторони зможуть знайти рішення, яке влаштовуватиме всіх, і зменшить кількість невиконаних рішень. Платформа онлайн-вирішення спорів допомагає людям розуміти процес, свої права, швидше завершувати суперечки», – повідомив під час презентації голова Комітету Верховної Ради з питань правової політики Андрій Костін.

Він додав, що це шлях альтернативного розв'язання спорів під егідою судової системи.

Для користувачів це має бути корисно завдяки простоті, зрозумілості, швидкості використання й економії коштів. Судам така платформа буде корисною тим, що зменшиться навантаження на них, і вони будуть отримувати стандартизовані документи.

Як працює система

Платформа виглядає як вебсайт. Зверху – навігація. Є загальний текстовий блок, який розповідає, що це за система, та посилання на важливі портали, наприклад Верховної Ради. Блок пропонує або обрати одне з проблемних питань, або продовжити заповнення форми.

Система не збирає персональні дані, а відомості, які вносить користувач, залишаються доступними тільки йому. Під час заповнення форми користувач одразу отримує інформаційні роз'яснення. Наприклад, у разі оскарження постанови поліції увагу користувача звертають на те, що якщо заява про оскарження постанови подається до суду більш ніж через 10 днів після її отримання, йому необхідно буде обґрунтувати пропуск строків оскарження, подати відповідні документи для обґрунтування та клопотати про поновлення строку.

Далі користувач заповнює форму, відповідає на запитання і вводить деякі дані: номер і дату постанови. Також є можливість додати скан-копію постанови, вказати статтю, що зазначена в постанові, тощо.

Після підготовки до відправлення документів користувача попереджають, що українські держоргани мають різну практику приймання документів від громадян. Перед відправленням документів користувачеві рекомендують перевірити, чи приймає їх відповідний орган. З платформи документи можна надіслати електронною поштою, з допомогою ЕЦП, їх можна роздрукувати й завантажити на комп'ютер.

Що чекає на платформу далі?

Сьогодні «Пошук рішень» уже має погодження Державної судової адміністрації на розміщення на сайті Київського суду м. Одеса. Далі буде ухвалюватися рішення щодо того, якою мірою цю платформу може бути застосовано на порталі судової влади України.

Далі систему планують інтегрувати із системами судової влади, співпрацювати з АМКУ щодо оскарження процедур державних закупівель, створити особистий кабінет користувача, додати нові процеси й типи документів тощо.

Контекст. Платформа «Пошук рішень» є результатом спільних зусиль Програми USAID «Нове правосуддя» та її українських партнерів щодо впровадження в Україні сучасних технологій онлайн-вирішення спорів (ОРС). Її розробили експерти Програми за сприяння Вищої ради правосуддя в співпраці із суддями, юристами, медіаторами та іншими фахівцями.

Читати на The Page