Facebook Pixel

Право на захист: як працює правосуддя під час карантину

Оксана Духовна
к.ю.н., адвокатка, партнерка INPRAXI LAW

Процесуальний карантин, який триває в Україні майже два місяці, поставив під загрозу основоположне право громадян – право на справедливий суд.

Через масові відкладення судових засідань такі критичні питання, як зняття арештів з рахунків, стягнення заборгованості, оформлення спадщини повисли у повітрі на невизначений термін.

І якщо в господарських та адміністративних процесах відтермінування судових слухань відбувається на 1 – 2 календарні місяці, то в районних судах йдеться про відкладення засідань на 4 – 8 і більше календарних місяців.



«Відеокамерне» судочинство

З набуттям чинності закону №540-IX щодо додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням COVID-19 було впроваджено новий формат проведення судових засідань – режим відеоконференції.

Остання має відбуватися «поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного цифрового підпису». Таким чином, законодавче положення створило дві обов’язкові умови, а для багатьох – перешкоди в реалізації права на судовий захист.

І якщо наявність «власного технічного засобу» майже не викликає питань, то з електронним цифровим підписом усе не так однозначно. Після офіційного введення карантину в Україні отримати електронний підпис аж до середини квітня було неможливо через припинення роботи центрів сертифікації ключів.

Також нагадаємо, що положення ЄСІТС (Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи), попри амбіційні плани, так і не було прийнято остаточно. Наразі функціонування ЄСІТС здійснюється у тестовому режимі.

Аналогічна невизначеність і з системою «Електронний суд», старт якої мав відбутися ще в березні 2019 року, але був відкладений на невизначений термін.

Учасники справи, які все ж таки завчасно отримали електронний підпис, мають дотримуватися інструкції щодо порядку проведення судового засідання в режимі відеоконференції, затвердженої наказом № 169 від 8 квітня 2020 року Державної судової адміністрації:

  • Крок 1. Реєстрація підпису в системі відеоконференцзв’язку EasyCon (прототип Zoom, Skype) на офіційному вебпорталі судової влади України за адресою www.court.gov.ua
  • Крок 2. Подання заяви про участь у судовому засіданні не пізніше ніж за 5 днів до судового засідання.
  • Крок 3. За умови наявності в суді відповідної технічної можливості та за згодою всіх учасників суддя, який головує в засіданні, приймає рішення про можливість проведення такого засідання.
  • Крок 4. На початку судового засідання секретар створює відеоплатформу для проведення засідання, запрошує учасників справи та проводить їхню ідентифікацію за паспортом або іншим документом, що посвідчує особу (контроль за технічною справністю, звуком та якістю відео проводить також секретар).
  • Крок 5. Хід і результати процесуальних дій фіксуються судом. Після закінчення проведення процесуальних дій створюється архівна та робоча копії на DVD-дисках, які долучаються до матеріалів справи.

Карантинні новели

Закон №540-IX передбачив автоматичне продовження усіх строків загальної та спеціальної позовної давності, які встановлені цивільним, господарським, сімейним та трудовим законодавством.

Терміни звернення до адміністративного суду також було продовжено. Проте і такі правові норми є далеко неоднозначними. Задум законодавця загалом є зрозумілим і, з одного боку, виправданим режимом самоізоляції. З іншого боку, несумлінні учасники судового процесу тепер цілком законно і без жодних зусиль можуть скористатися наданою їм можливістю тривалого відтягування слухання справ, прийняття рішень та їхнього виконання.

До того ж продовження процесуальних строків для боржників означає збільшення розміру штрафних санкцій, які вони зобов’язані надалі сплатити.

Проте, попри всі перераховані недоліки вжитих заходів щодо функціонування сфери судочинства в період карантину, є й позитивний момент – оголення проблеми невідкладного впровадження ЄСІТС, щоб безперебійне відправлення правосуддя і належний захист прав і законних інтересів українців стали реальністю.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора