Facebook Pixel

Небесний щит із Patriot і F-16 для України та пошук допомоги в Азії: підсумки тижня

Україні збирають небесний щит та шукають союзників в Азії. Фото: Володимир Зеленський на форумі в Молдові, ОП.

Україні збирають небесний щит та шукають союзників в Азії. Фото: Володимир Зеленський на форумі в Молдові, ОП.

Україна домовляється про створення «небесного щита» протиповітряної оборони, ЄС шукає союзників для Києва в Азії, а США ухвалили закон, який дає змогу уникнути дефолту. Тим часом Туреччина й далі блокує приєднання Швеції до НАТО.

The Page пропонує дайджест західних медіа, яким завершується робочий тиждень 29 травня — 2 червня 2023 року.


Небесний щит для України: про що домовляється Зеленський

Зеленський попросив більше Patriot для України на саміті у Молдові. Фото: ОП

Зеленський попросив більше Patriot для України на саміті у Молдові. Фото: ОП

Володимир Зеленський заявив, що отримав «потужну підтримку» від союзників, які взяли участь у Європейському саміті в Молдові, пише The Guardian.

Закриваючи конференцію 46 європейських лідерів, президент України підкреслив важливість подолання панування рф у повітрі за допомогою «небесного щита» із застосуванням ЗРК Patriot і винищувачів F-16.

Він також заручився підтримкою Ріші Сунака в боротьбі за прискорене членство України в НАТО.

Quote«Наша пропозиція — побудувати небесний щит над європейським континентом. Його важливо побудувати для всієї Європи, починаючи з нашої території», — сказав президент України.

Декілька країн, зокрема, Велика Британія, Данія, Польща, Нідерланди та Бельгія, заявили, що хочуть допомогти закупити F-16 для України. Президент США Джо Байден минулого місяця схвалив навчальні програми для українських пілотів F-16.

Високопоставлені джерела, залучені до коаліції F-16, заявили, що літаки можуть бути придатні для використання за шість місяців. Їх застосовуватимуть під час війни або як стабілізаційний чинник після неї.

Прем’єр-міністри Нідерландів і Польщі уточнили строки доправлення літаків під час круглого столу, у якому також брали участь їхні колеги з Данії, Бельгії, Норвегії та Швеції.

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький сказав, що зустріч пройшла дуже добре.

Quote«Ми домовилися навчати українських пілотів. Звісно, Велика Британія не має F-16, але у вас є винищувачі, і Ріші Сунак погодився взяти участь у навчанні українських пілотів, а також навчанні щодо матеріально-технічного забезпечення цих F-16, технічного обслуговування, включення їх у систему Повітряних сил України. Ми всі погодили такі кроки».

ЄС шукає допомогу для Києва в Азії

На головному безпековому форумі Азії Діалог Шангрі-Ла шукають допомогу для України. Фото: iiss.org

На головному безпековому форумі Азії Діалог Шангрі-Ла шукають допомогу для України. Фото: iiss.org

2 червня безпрецедентно високопоставлена європейська делегація вирушила до Сінгапуру на Діалог Шангрі-Ла, головний безпековий форум Азії, пише Politico. Там буде присутня прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас, а також верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель у супроводі українського міністра оборони Олексія Резнікова.

Форум відвідають міністри оборони Великої Британії Бен Воллес, Німеччини — Борис Пісторіус, Нідерландів — Кайса Оллонгрен і Швеції — Пол Йонсон. Їхня мета — залучити більше азійських країн до допомоги Києву.

Хоча багато азійських країн засудили вторгнення росії під час голосувань в ООН, такі країни, як-от Індія та В’єтнам, й далі ведуть справи з росією, тоді як союзники Заходу Японія та Південна Корея не можуть дозволити Україні отримати їхню летальну зброю через законодавчі обмеження.

Поки що Сінгапур, крихітне місто-держава, є однією з небагатьох азійських країн, які приєдналися до санкцій проти рф.

Quote«Ми маємо захищати основні принципи безпеки, коли б і де б вони не були під загрозою, від України до Південно-Китайського моря», — заявив на форумі Жозеп Боррель.

Боррель прагне показати ЄС як «надійного безпекового партнера», який відрізняється від «класичного військового альянсу» або «великої держави, що тисне своєю вагою», натякаючи на США та Китай.

Чиновник ЄС на умовах анонімності підкреслив, що заяви Європи стосуються не лише України, але й безпеки в Індо-Тихоокеанському регіоні на тлі агресивної поведінки Китаю.

Інший чиновник ЄС сказав, що незабаром блок розширить спільні навчання з Японією, а також посилить тристоронню координацію між Брюсселем, Токіо та Вашингтоном.

США уникнули дефолту: що буде з грошима для України

Сенат США зміг уникнути дефолту країни. Фото: Wikipedia

Сенат США зміг уникнути дефолту країни. Фото: Wikipedia

Сенат США в четвер ухвалив двопартійний закон, підтриманий президентом Джо Байденом, який збільшує дозволений обсяг держборгу в розмірі $31,4 трлн, запобігши першому в історії країни дефолту, повідомляє Reuters.

Сенат проголосував 63 голосами проти 36 за схвалення законопроєкту, який був прийнятий у середу Палатою представників після місяців партійних суперечок між демократами та республіканцями.

Раніше Міністерство фінансів попередило, що не зможе оплатити всі свої рахунки, якщо Конгрес не вживе заходів до 5 червня.

Відповідно до цього закону, законодавче обмеження на федеральні запозичення буде тимчасово зупинено до 1 січня 2025 року.

Перед остаточним голосуванням сенатори розглянули майже дюжину поправок, відхиливши їх усі. Зокрема, деякі республіканці хотіли збільшити витрати на оборону понад підвищені рівні, які містяться в законопроєкті, ухваленому Палатою представників.

У відповідь Шумер, лідер більшості Сенату США, сказав, що обмеження витрат, передбачені цим законопроєктом, не заважатимуть Конгресу виділити додаткові кошти на надзвичайні потреби, включно з допомогою Україні в її боротьбі з рф.

Quote«Ця угода про обмеження боргу не обмежує здатність Сенату виділяти екстрені додаткові кошти, щоб гарантувати, що наш військовий потенціал буде достатнім для стримування Китаю, рф та інших наших супротивників, а також для реагування на постійні загрози національній безпеці, що зростають, включно з поточною злочинною агресивною війною рф проти України», — сказав Шумер.

Швеція може не вступити до НАТО вчасно: які ризики це створює

Вступ Швеції до НАТО все ще заблокований

Вступ Швеції до НАТО все ще заблокований

Офіційні особи НАТО занепокоєні тим, що можуть не встигнути прийняти Швецію до Альянсу до 11 липня 2023 року, як було заплановано, пише CNN.

Швеція та Фінляндія заявили про свій намір приєднатися до НАТО в травні минулого року. Фінляндію прийняли у квітні цього року, але приєднання Швеції наразі заблоковано.

Проблема в тому, що Туреччина — стратегічно важливий член НАТО через своє географічне розташування як на Близькому Сході, так і у Європі, а також друга військова потуга Альянсу – блокує вступ Швеції з низки причин.

Вона стверджує, що Швеція дозволяє членам курдських терористичних груп діяти на своїй території, а також звинувачує шведський уряд у сприянні ультраправим протестам, під час яких спалювали копії Корану біля турецького посольства в Стокгольмі.

Крім того, є занепокоєння через «особливі стосунки» Ердогана з Путіним.

На думку посадовців НАТО, якщо до 11 липня — дати наступного саміту в столиці Литви Вільнюсі — Швеція не отримає членство, це надішле небезпечне повідомлення супротивникам Альянсу: росії, Північній Кореї та Китаю.

Quote«Якщо цей строк буде пропущено, це скаже таким людям, як-от Путін, що в західному Альянсі є слабка ланка. Це дає їм час і простір, щоб створювати проблеми», — сказав CNN один дипломат НАТО.

Східноєвропейський дипломат зазначає, що будь-яка затримка не тільки «підбадьорює ворогів» НАТО, але й може «створити відчуття влади Ердогана над Альянсом». Дипломат додав, що «Ердоган використає момент, щоб вичавити кожну краплю із цієї ситуації, та перекине м’яч Швеції, зробивши її заручницею своїх антитерористичних законів».

Офіційні особи більшості країн НАТО налаштовані оптимістично, але усвідомлюють, що за угоду доведеться заплатити певну ціну.

Насамперед Туреччина хоче, щоб Конгрес США схвалив придбання винищувачів F-16 американського виробництва. Дипломати також добре знають, що економіка Туреччини перебуває в жахливому стані й що США та ЄС зараз запровадили санкції проти країни.

Зі свого боку США та Велика Британія приватно запевняють Швецію, що її вступ до НАТО є їхнім пріоритетом незалежно від того, що зробить Туреччина.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉