Хто такі хусити
Війна між Ізраїлем та палестинським ісламістським угрупованням ХАМАС втягнула в себе єменських повстанців-хуситів, які контролюють північно-західний Ємен уже майже десять років. Як і ХАМАС, хусити ворожі до Ізраїлю і підтримуються Іраном. Вони порушили рух суден у Червоному морі, неодноразово атакуючи їх, і намагалися завдати ударів по Ізраїлю за допомогою ракет та безпілотників.
Хто такі хусити
Хусити (англ. Houthis) – це озброєна політична та релігійна група, яка ідентифікує себе з мусульманською меншиною шиїтів Ємену – заїдитами (вони становлять близько 25% населення країни). Поряд з ХАМАС та ліванською «Хезболлою» угруповання позиціонує себе проти Ізраїлю, США та Заходу.
Угруповання було засноване в 1990-х роках Хусейном аль-Хусі, але вперше більша частина світу почула про його існування на початку 2000-х років, коли воно боролося проти авторитарного президента Ємену Алі Абдалли Салеха.
2011 року повстання «арабської весни» змусило Салеха піти у відставку після трьох десятиліть перебування при владі. Відповідно до угоди про перехідний період, підтриманої США, його замінив Абд Раббу Мансур Хаді, і переговори підготували ґрунт для конституційних зборів та нових виборів. Проте хусити відкинули план федерації, що виник у результаті цих обговорень.
Карта Ємену
У 2014 році уряд зменшив субсидії на паливо, що викликало масові протести. Хусити вирвалися зі свого оплоту на півночі Ємену, захопили столицю країни Сану та повалили уряд Хаді, сили якого зберігають контроль над східною частиною країни.
У 2015 році хусити змусили Хаді тікати за кордон. Цей крок викликав негативну реакцію Саудівської Аравії, яка побоювалася приходу до влади уряду хуситів, який, на її думку, стане сателітом Ірану. Це теж країна шиїтів на відміну від сунітської Саудівської Аравії. Послідовники двох головних течій ісламу: суніти (їх більшість) та шиїти вважають один одного найлютішими ворогами.
Коаліція під керівництвом Саудівської Аравії у 2015 році втрутилася у події в Ємені, щоб спробувати повернути до влади міжнародно визнаний уряд. Конфлікт зрештою закінчився опосередкованою війною між Саудівською Аравією та Іраном.
Війна в Ємені спустошила країну, яка раніше й так була найбіднішою в арабському світі. Вона забрала життя 150 000 осіб. Формально вона закінчилася припиненням вогню понад рік тому, але постійного миру ще не досягнуто.
У 2021 році США відкликали визнання хуситів терористичною організацією, побоюючись, що цей ярлик завдасть шкоди доступу єменців до їжі та палива. У середині січня 2024 року адміністрація Байдена заявила, що відновить це звання.
Що відбувається у Червоному морі
Хусити обстрілювали ракетами кораблі, що проходять через Червоне море, і намагалися взяти на абордаж деякі з них. Троє моряків загинули внаслідок нападу 6 березня, що є найсерйознішим на сьогоднішній день впливом на судна, що проходять через регіон. У листопаді вони захопили судно, бенефіціарним власником якого є Ray Shipping Group ізраїльського бізнесмена Рамі Унгар. Багато атак здійснюються поблизу Баб-ель-Мандебської протоки, через яку проходять судна, що заходять у Червоне море з Індійського океану.
Насильство спонукало судноплавні компанії перенаправити судна навколо південного краю Африки, що зробило маршрут більш тривалим та дорогим.
12 січня сили США та Великої Британії почали завдавати авіаудари по об'єктах хуситів у Ємені, що спонукало повстанців заявити, що всі об'єкти США та Великої Британії тепер для них є законними цілями.
Хусити заявляють, що мають ракету, дальність польоту якої може становити 1350–1950 км – цього достатньо для досягнення території Ізраїлю.
Військові США повідомляли, що крилаті ракети та безпілотники, запущені у бік Ізраїлю 19 жовтня, були перехоплені американським есмінцем у Червоному морі. За даними хуситів, в атаці 31 жовтня використовувалися балістичні ракети та безпілотники. 6 грудня ізраїльські військові заявили, що їхня система протиракетної оборони «Ерроу» перехопила ракету хуситів над Червоним морем.