Криза в Республіканській партії. Чому вона виникла? Фото: Getty Images
Республіканська партія, через чию неспроможність обрати спікера Палата представників Конгресу США не може розпочати роботу, стикається з кризою ідентичності, небаченою десятиліттями.
Без єдиного порядку денного та чіткого лідерства запал проти влади може поглинути саму партію, пише The New York Times.
Партія без лідера: як республіканці блокують роботу Конгресу
Республіканці з шостої спроби не змогли обрати спікера. Фото: Getty Images
«Після двох днів хаосу та плутанини в Палаті представників республіканці абсолютно чітко дали зрозуміти, хто очолює їхню партію: абсолютно ніхто», — зазначає у своїй статті Ліза Лерер, національна політична кореспондентка.
Внутрішньопартійну війну визначають маргінальні елементи (мова йде про ультраконсерваторів, які заблокували обрання спікера — прим. ред.), які, здається, скоріше прагнуть зруйнувати Палату представників, ніж відновити основу політичної партії, яка розчарувала виборців.
«Хоча Дональд Трамп рідко залишає свій дім у Флориді під час того, що поки здається не більше, ніж президентською кампанією Потьомкіна, республіканцям не вдалося вгамувати запал проти влади, який супроводжував його прихід до влади. Натомість ці бурхливі політичні сили тепер погрожують пожерти всю партію», — пише авторка.
Так вона прокоментувала другий день «роботи» Палати представників під контролем республіканців, де 20 ультраконсерваторів знову завадили обранню Кевіна Маккарті спікером. Останнє фактично заморозило будь-яку можливість працювати для палати Конгресу.
Обрання Маккарті спікером блокують 20 ультраконсерваторів. Фото: Getty images
Після того, як Маккарті не набрав голосів навіть в шостому турі, Палата представників перервала засідання до четверга, що викликало обурення демократів, які були готові засідати до пізньої ночі.
Республіканський рух охоплює хаос
«Ніхто не керує. Наш рух охоплює хаос», — коментує ситуацію в Республіканській партії Джон Фредерікс, радіоведучий та колишній керівник кампанії пана Трампа у Вірджинії у 2016 і 2020 роках.
За словами Карла Роува, республіканського стратега, який втілює еру партії до Трампа, ультраконсерватори, які почали конфлікт у партії, мало зацікавлені в законодавчій діяльності — скоріше в тому, щоб спалити існуючу структуру керівництва республіканців:
«Їхня поведінка показує, що відсутність влади розбещує абсолютно так само, як і влада».
Цікаво, що сам Трамп особисто просив опонентів Маккарті підтримати спікера, проте вони не змінили своєї поведінки і навряд чи змінять, вважає Фредерікс, який є відвертим трампістом.
Трамп закликав республіканців підтримати Маккарті. Фото: Getty Images
Ця група законодавців Палати представників, як кажуть їхні критики у Республіканській партії, набагато більше зосереджена на своїй особистій владі, ніж на чомусь іншому.
Вибори президента США 2024: ризики кризи республіканців
Принаймні кілька республіканців стурбовані тим, що ця драма може мати довгострокові наслідки, оскільки партія прямує до спірної боротьби за висунення в президенти 2024 року.
Палата представників заблокована уже два дні. Фото: Getty Images
Бурління в Палаті представників навіть спонукало деяких республіканців похвалити колишню спікерку, демократку Ненсі Пелосі.
«Ненсі Пелосі — найефективніша ораторка, яку будь-коли мала ця країна, — сказав колишній член Конгресу Біллі Лонг із Міссурі, який стверджує, що в 2015 році ввів фразу «Потяг Трампа». — Вона дістала б своїх людей. Вона отримала б голоси всіма правдами чи неправдами».
Без обрання спікера Палата представників не може розпочати роботу. Фото: Getty Images
Зі свого боку, демократи переважно відмовляються коментувати це видовище. Їм і не потрібно було: знімки президента Байдена в середу в Кентуккі, де він потиснув руку сенатору Мітчу Макконнелу перед запуском проєкту мосту, різко контрастували з аргументами та болючими поглядами на Палату представників.
«Трохи соромно, що це займає стільки часу, і те, як вони поводяться один з одним, — сказав Байден про республіканців у Палаті представників, покидаючи Білий дім. — Я зосереджений на тому, щоб виконувати свою роботу».
Конфлікти через лідерство у партії
Заворушення республіканців просочилися до таких місць, як Палати представників Огайо, де цього тижня представник штату Джейсон Стівенс, поміркований республіканець, об’єднався з демократами, щоб відібрати пост спікера у Дерека Мерріна, який виступив співавтором деяких із найбільш консервативних законів.
Конфлікти в Республіканській партії кидають її у хаос. Фото: Getty Images
Несподіваний результат віддзеркалив нездатність партії республіканців об’єднатися за єдиного кандидата, незважаючи на те, що вони мали більшість у дві третини.
Національний комітет Республіканської партії також стикається з питаннями щодо лідерства Ронни Мак-Деніел, яка головує там з 2017 року.
Вона, як і Маккарті, передбачала приголомшливі перемоги перед виборами до Конгресу США у листопаді, і тепер їй кидає виклик Харміт Діллон з Каліфорнії. Остання підкреслює, що повинні бути наслідки за неспроможність партії виправдати очікування.
Обидва конфлікти між республіканцями розкололи консервативні ЗМІ: Такер Карлсон з Fox News підтримав заколот у Палаті представників, а його колеги у прайм-тайм закликали республіканців об’єднатися за Маккарті.
Чому республіканці не можуть домовитися
Республіканська боротьба, зазначає авторка матеріалу, не пов’язана з добросовісністю консерваторів чи вправністю збору коштів, чи навіть відданістю пану Трампу.
«Справа полягає в тому, що партія не показала достатньо високих результатів у листопаді», — пояснює Ліза Лерер.
Криза в Республіканській партії повʼязана з поганим результатом на виборах. Фото: Getty Images
Для республіканців ще одне велике питання полягає в тому, як відреагують їхні виборці. Зокрема, Дарін ЛаХуд з Іллінойсу, прихильник Маккарті, підкреслює, що в його окрузі немає підтримки того, «що роблять ці хлопці», маючи на увазі заколотників.
Консервативна радіоведуча в північно-східній Джорджії Марта Золлер каже, що місцеві партійні організації засмучені виступом Ендрю Клайда, республіканського конгресмена від регіону, проти Маккарті.
У Вашингтоні республіканці, які підтримували Маккарті, стають дедалі більше схвильованими поворотом подій, який паралізував їхню партію.
«Я не звинувачую громадськість, якщо вона має негативну точку зору, — висловлюється Дон Бекон із штату Небраска. — Це нефункціонально, і я сам це ненавиджу. Я можу зрозуміти, якщо це розуміє і публіка».