15 січня влада Південної Кореї заарештувала імпічментованого президента Юна Сук Йола за звинуваченнями в організації заколоту, при цьому лідер, який перебуває в опозиції, заявив, що погодився підкоритися тому, що він назвав незаконною перевіркою, щоб уникнути «кровопролиття». Про це повідомляє Reuters.
Його арешт, перший в історії арешт чинного президента, є останньою запаморочливою подією для однієї з найбільш динамічних демократій Азії, попри те, що країна має історію судового переслідування і ув'язнення колишніх лідерів.
Після того, як 3 грудня законодавці проголосували за його відставку після короткочасного оголошення воєнного стану, Юн відсиджується у своїй резиденції на схилі пагорба під охороною невеликої армії особистої охорони, яка заблокувала попередню спробу його арешту.
Зухвалий Юн заявив, що з'явився на допит, щоб уникнути будь-якого насильства, після того, як понад 3000 поліцейських прийшли до його резиденції, щоб заарештувати його рано-вранці у середу.
«Я вирішив відреагувати на розслідування CIO, попри те, що воно є незаконним, щоб запобігти непривабливому кровопролиттю», — сказав Юн у своїй заяві, маючи на увазі Управління з розслідування корупції серед високопосадовців (CIO), яке очолює розслідування.
Пізніше бачили, як Юн покинув свою резиденцію в кортежі і прибув до офісу CIO. Тепер влада має 48 годин на допит Юна, після чого вона повинна отримати ордер на його затримання на строк до 20 днів або звільнити його.
Адвокати Юна заявили, що ордер на арешт є незаконним, оскільки він був виданий судом у неправильній юрисдикції, а група, створена для його розслідування, не мала на це законних повноважень.
Оголошення Юном воєнного стану шокувало південнокорейців, похитнуло четверту за величиною економіку Азії і започаткувало безпрецедентний період політичних потрясінь в одному з ключових партнерів Вашингтона в регіоні. Законодавці проголосували за його імпічмент і відсторонення від виконання обов'язків 14 грудня.
Окремо Конституційний суд обговорює, чи підтримати цей імпічмент і назавжди усунути його з посади, чи відновити його президентські повноваження.
Остання спроба арешту, що почалася ще до світанку, захопила країну: сотні тисяч людей дивилися прямі трансляції, на яких видно, як автобуси з поліціянтами під'їжджають до президентської резиденції, проштовхують прихильників Юна, а потім прямують до воріт комплексу з драбинами і кусачками.
Коли місцеві телеканали повідомили, що затримання Юна неминуче, між прихильниками Юна і поліцією біля резиденції сталися невеликі сутички.
Натовп протестувальників зібрався ще до світанку при мінусовій температурі, деякі з них були загорнуті в ковдри з фольги, а інші розмахували прапорами з гаслами «Зупиніть крадіжку», посилаючись на необґрунтовані заяви Юна про фальсифікацію виборів — одну з причин, яку він навів для виправдання свого короткочасного воєнного стану.
Деякі з прихильників Юна проводять паралелі з його долею та долею новообраного президента США Дональда Трампа, який також стверджував, що фальсифікація виборів призвела до його поразки на виборах у 2020 році, але оговтався і здійснив приголомшливе політичне повернення.
«Дуже сумно бачити, як наша країна розвалюється на частини. Я все ще покладаю великі надії на Трампа, що він підтримає нашого президента. Фальсифікація виборів — це те, що їх об'єднує, але також США потребує Південної Кореї для боротьби з Китаєм», — сказав Кім У-суб, 70-річний пенсіонер, який протестував проти арешту Юна.
Незважаючи на опитування, які показують, що більшість південнокорейців не схвалюють оголошення Юном воєнного стану і підтримують його імпічмент, політичне протистояння дало кисень його прихильникам, а його Партія народної влади (ПНП) в останні тижні відродилася.
Згідно з останнім опитуванням Realmeter, оприлюдненим у понеділок, підтримка НДП становила 40,8%, тоді як підтримка головної опозиційної Демократичної партії — 42,2%, що в межах похибки і менше, ніж минулого тижня, коли розрив становив 10,8%.