Південнокорейська поліція намагалася обшукати офіс президента Юн Сок Йола в середу, але не змогла увійти в головну будівлю, оскільки розслідування рішення оголосити воєнний стан розширилося. Про це, з посиланням на Yonhap news, повідомляє Reuters.
Спроба обшуку президентського офісу значно загострила розслідування проти Юна та вищих посадових осіб поліції і військових у зв'язку з оголошенням воєнного стану 3 грудня, яке занурило країну з четвертою за величиною економікою в Азії в конституційну кризу.
Юн є фігурантом кримінального розслідування за звинуваченням у заколоті, йому заборонено виїжджати з країни, але він не був заарештований і не був допитаний владою.
Представник президентської служби безпеки заявив, що поліція проводить обшук в офісі Юна, підтвердивши тим самим повідомлення ЗМІ. Пізніше Yonhap повідомило, що слідчі в президентському комплексі ще не увійшли до головної будівлі.
Yonhap повідомило, що поліція не змогла домовитися з Секретною службою про спосіб обшуку. У поліції від коментарів відмовилися.
«Ми реагуємо на основі закону і минулих справ уряду», — сказав співробітник президентської канцелярії.
Він заперечив, що канцелярія виступає проти обшуку.
Колишній міністр оборони Кім Йон Хен, близька довірена особа Юна, і двоє старших офіцерів поліції, включаючи начальника національної поліції, були заарештовані за звинуваченням у заколоті в рамках розслідування.
Кім здійснив спробу самогубства пізно ввечері у вівторок у слідчому ізоляторі, де його утримують. Зараз він перебуває під наглядом і його життю нічого не загрожує, повідомив парламенту чиновник Міністерства юстиції.
Кім подав у відставку і вибачився за свою участь у короткочасному запровадженні надзвичайного стану, заявивши, що відповідальність за це несе лише він сам.
Невдовзі після того, як Юн пізно ввечері оголосив воєнний стан, законодавці, включаючи деяких членів його власної партії, проголосували за те, щоб вимагати від президента негайно скасувати наказ, що він і зробив через кілька годин.
Президент, якого не бачили на публіці з суботи, ймовірно, не перебуває в президентському комплексі, повідомляє Yonhap. Офіційна резиденція знаходиться окремо від офісу.
О Донг Вон, голова Управління з розслідування корупції серед високопосадовців, заявив, що його відомство готове заарештувати Юна, якщо це буде потрібно.
Раніше в середу глава національної поліції Чо Чжи Хо став останнім заарештованим високопосадовцем, якого звинуватили в тому, що він використовував поліцію для блокування входу депутатів до парламенту.
Заклики до арешту Юна посилилися після того, як вищі військові та урядовці заявили, що він наказав військам увійти до парламенту 3 грудня і перешкодити законодавцям проголосувати за відхилення воєнного стану.
Квак Чон Гун, командувач армійського командування спеціальних бойових дій, заявив у вівторок парламентському комітету, що Юн наказав військам «розбити стіну парламенту і не допустити голосування за відмову від воєнного стану».
Тодішній міністр оборони Юна, Кім, також був звинувачений військовими у виданні такого ж наказу.
Влада Юна виглядає все більш хиткою з кожним днем. У вівторок офіс Юна заявив, що не має «офіційної позиції», коли його запитали, хто керує країною.
Лідер президентської Партії народної влади (ПНП) заявив, що прем'єр-міністр Хан Дак Су буде керувати державними справами, поки партія шукає «впорядкований» спосіб відставки президента.
Конституційна легітимність цієї домовленості була поставлена під сумнів опозиційними партіями та деякими вченими-юристами.
Опозиційна Демократична партія (ДП) заявила, що планує внести новий законопроєкт про імпічмент Юна в середу з голосуванням у суботу, через тиждень після того, як її перший законопроєкт про імпічмент був провалений.
З того часу деякі члени президентської партії висловилися на підтримку цієї пропозиції. Для того, щоб імпічмент пройшов за повної підтримки опозиції, за нього мають проголосувати лише вісім членів ННП.
«Потяг імпічменту відійшов від перону. Його неможливо зупинити», — заявив на партійному зібранні лідер ДП Лі Чже Мён.
Кім Чже Суб, член ПНП, який приєднався до бойкоту своєї партії під час першого голосування щодо імпічменту, заявив, що цього разу проголосує за пропозицію, і закликав свою партію зробити те ж саме.
Якщо парламент проголосує за імпічмент, Конституційний суд розгляне справу і вирішить, чи відстороняти президента від посади.
Профспілка металургів країни, включаючи працівників Kia Corp, оголосила страйк протесту на середу. Співробітники фінансових установ, включаючи Банк Кореї, планують приєднатися до акції протесту в середу.