Facebook Pixel

За що найбільше штрафують фінустанови в Україні

За 8 місяців 2023 року Національний банк України виписав банкам та іншим фінансовим установам 96 штрафів на 292 млн грн.

Детальніше про актуальну ситуацію на ринку фінансового моніторингу, динаміку штрафних санкцій та письмові застереження регулятора розповів д.е.н., фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк.

Результати дослідження YouControl щодо діяльності фінансового ринку свідчать, що впродовж 8 місяців 2023 року Нацбанком було виписано 96 штрафів на 292 млн грн. Їх отримали банки та інші фінустанови за порушення як вимог фінансового моніторингу, так і вимог валютного законодавства. Два банки були виведені з ринку не за низьку фінансову стійкість, як це трапляється в мирний час, а саме за порушення вимог законодавства, що регулює питання фінансового моніторингу.

Відсутність сучасних підходів до фінмону також вважається певним порушенням. До прикладу, банки та інші небанківські фінустанови активно шукають методи автоматизації фінмону. У виписаних письмових застереженнях та штрафах від НБУ ця причина вказується як: «за відсутність систем автоматизації фінансового моніторингу».

Розглянувши щомісячну динаміку кількості штрафів за досліджуваний період, помітно, що їхня кількість загалом зростає. І в останні чотири місяці (травень-серпень) перебуває в діапазоні 15−17 штрафів за місяць, отриманих фінустановами, зокрема й банками.

Якщо подивитися на динаміку суми штрафів, то вони сягнули максимуму 153,8 млн грн у березні 2023-го. Це рекордний місяць за загальною сумою штрафів. Йдеться не про один максимальний штраф, а про численну кількість штрафних санкцій. У липні та серпні загальна сума штрафів становила 16 млн та 20,5 млн грн відповідно.

За що найбільше штрафують?

Детальний розподіл 96 штрафів показує, що частина суб'єктів первинного фінансового моніторингу (СПФМ) отримали їх за порушення валютного законодавства. Більшість штрафів припадає на фінансові компанії (59 штрафів). Фінкомпанії — це неоднорідний сегмент, що включає в себе як мікрофінансові установи, так і платіжні системи.

На другому місці — банки (14 штрафів). На третьому — страхові брокери (10 штрафів). За порушення вимог фінмону ломбарди отримали 7 штрафів, лізингові компанії — 3, страхові — 3. Однак багато «страховиків» за цей період взагалі були позбавлені ліцензії, і часто в формулюваннях штрафних санкцій значиться або «за неподання звітності», або «за порушення фінмоніторингу».

Розподіл суми штрафів виглядає наступним чином: 187 млн грн становить загальна сума штрафів, виписаних фінансовим компаніям. Друге місце посідають банки, що сумарно отримали 103 млн грн штрафів. А на решту посередників суми набагато нижчі, менше 1 млн грн.

Подякувати 🎉