Facebook Pixel

НБУ пообіцяв небанківському фінансовому ринку посилення контролю

З ослабленням карантину відновили обсяги операцій небанківських фінансових установ. Очікується, що більшість секторів цього ринку продемонструє прибуток за підсумками року.

Про це йдеться в грудневому «Огляді небанківського фінансового сектора».

Одночасно Нацбанк зазначив, що ряд компаній, маніпулюючи показниками звітності, демонструють лише формальне виконання вимог, насправді не маючи достатнього запасу платоспроможності. Тому контроль буде посилений.

regulyacia1.png

У третьому кварталі активи страховиків продовжували знижуватися. Однак це не позначилося на обсягах страхових премій. Вони виросли в порівнянні з II кварталом і показниками докризового I кварталу на 26% і 3% відповідно. Страхові виплати росли аналогічними темпами, тому рівень виплат залишився майже незмінним: 36% для ризикового страхування і 12% для страхування життя.

При цьому 45 компаній за станом на 1 жовтня не виконували повною мірою вимоги до платоспроможності та достатності капіталу.

НБУ відзначає, що у ряду страховиків в активах багато нерухомості, яка часто є неліквідною і не може бути реально використана страховиками для виконання своїх зобов'язань.

regulyacia2.png

Активи фінансових компаній зросли в III кварталі завдяки відновленню кредитування. Обсяг кредитів домогосподарствам зріс на 47%, а корпораціям — на 58%. Обсяг лізингових операцій зріс на 46% в порівнянні з II кварталом. Ломбарди збільшили кредитування, наблизившись до торішніх показників.

Кредитні спілки, на відміну від інших небанківських фінустанов, не тільки повільно відновлюють обсяги операцій, а й залишаються збитковими за результатами трьох кварталів. Стримують можливості їхнього зростання загальне зниження платоспроможності населення, а також неготовність спілок надавати послуги дистанційно через прихильність до операцій з готівкою.

Якість кредитного портфелю спілок стрімко погіршилась. Близько третини кредитів прострочені більш ніж на 90 днів, що вдвічі вище за показник другого кварталу. Незважаючи на погіршення якості портфеля, витрати кредитних спілок на формування резервів у III кварталі знизилися. При цьому доходи від розформування резервів за останні шість місяців перевищили витрати на їхнє формування. НБУ вважає, що така ситуація вимагає особливої уваги, і він як регулятор ринку має намір уважно зайнятися кредитними спілками.

Додатково. До кінця 2020 року будуть затверджені вимоги до договорів банків і правила розрахунку реальної річної ставки по споживчих кредитах для фінансових компаній. Вони вступлять в силу з квітня наступного року.

У січні 2021 року НБУ планує прийняти нові вимоги до реклами, сайтів і договорів фінансових компаній, які видають мікрокредити. Вони будуть гармонізовані з аналогічними вимогами до банків, але з урахуванням специфіки цього сегмента ринку.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉