Європейський союз знайшов спосіб обходити вето Угорщини на військову допомогу Україні
Європейські лідери більше не розраховують на те, що Угорщина буде погоджуватися з основними політичними позиціями щодо України, хоча це не означає, що Будапешт не може створювати проблеми. Про це пише Роlitico.
Минулого четверга у Брюсселі зустрілися президенти та прем'єр-міністри країн Європейського Союзу для підписання низки нових зобов'язань, які стосуються економічної конкурентоспроможності та фінансових ринків. Проте найгарячішим питанням, як і завжди, залишалася підтримка України. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан постійно виступає проти посилення військової допомоги Україні або підтримки її заявки на вступ до Європейського Союзу.
Два тижні тому, коли Угорщина намагалася заблокувати пропозиції ЄС щодо заповнення прогалини після припинення американської допомоги Україні, Європейська Рада змушена була змінити правила, аби не залежати від єдиної країни. Зрештою, текст було узгоджено без Угорщини, але все одно оприлюднено як офіційний висновок Європейської Ради. Європейські дипломати тепер планують використовувати цю стратегію і надалі.
Згідно з висловлюванням одного з високопосадовців ЄС, незважаючи на протидію Угорщини, вони будуть просувати заяви від імені 26 країн, оскільки консенсус за 27 наразі неможливий.
Європейські лідери здобули важливу перемогу на останньому саміті, коли заручилися підтримкою Роберта Фіцо зі Словаччини, що дозволило послабити вплив Угорщини на політичні процеси. Однак, навіть якщо жорсткі санкції проти російських енергетичних та торгівельних товарів були погоджені, Угорщина знову заблокувала усунення лазівок, що залишилися в цих пропозиціях.
Водночас дипломати зазначають, що хоча Орбан продовжує шукати шляхи для ізоляції від ЄС і відстоює неліберальну демократію, це навряд чи вплине на загальну політику блоку. ЄС вважає, що безпека Європи надто важлива, щоб зупинятися через одну країну, яка має діаметрально протилежну точку зору на ситуацію.
Проєкт заяви щодо України підтверджує постійну підтримку незалежності та територіальної цілісності України, зазначаючи важливість «миру через силу» та сильну військову й оборонну спроможність Києва.
Хоча ЄС підтримує зусилля президента США Дональда Трампа щодо припинення війни, він не очікує зміни своєї позиції у найближчому майбутньому, продовжуючи надавати Україні матеріальну підтримку.
Нагадаємо, у лютому 2025 року Угорщина заблокувала початок переговорів про вступ України до ЄС. Це стосується кластера (переговорної сфери) «Основи», який включає, зокрема, реформи у сфері верховенство права та держуправління.
14 березня очільник МЗС Естонії Маргус Тсахкна закликав призупинити право голосу Угорщини в Раді ЄС за систематичні дії проти спільних інтересів блоку.