Російські вуглеводні для нафтохімії не потрапили до 12-го пакету санкцій ЄС Фото: з відкритих джерел
До 12-го пакету санкцій ЄС потрапили всі скраплені вуглеводневі гази, що використовуються переважно як паливо для автомобілів або опалення, зокрема, пропан, бутани, етилен, пропілен, бутилен i бутадієн та інші (суміші). Однак не потрапили ациклічні вуглеводні. що являють собою фракції з чистотою вище 95%.
Про це повідомив засновник і голова компанії GT Group («Газтрон Україна») Владислав Колодяжний у Facebook.
«29-та група, до якої входять ациклічні вуглеводні, повністю невидима для законодавця і потрапляє в документи тільки з третього-четвертого нагадування. Цієї групи досі немає в забороні на постачання скраплених вуглеводневих газів російського походження на територію України», – зазначив Колодяжний.
Він нагадав, що найбільшим споживачем і транзитером-постачальником цих продуктів в Україну є Польща, яка має потужне польське газове лобі. Це лобі в особі деяких перевантажувальних терміналів, розташованих на кордоні рб і рф із Польщею, і володарів термових контрактів на постачання LPG із рф, блокувало ці ініціативи раніше, розповідаючи про неможливість диверсифікації та потреби простих поляків.
Статистика щодо польського газового ринку у 2023 р. (за даними POGP — Польської асоціації скрапленого газу):
- за даними за 10 місяців 2023 року, на частку поставок ЗВГ (всі товарні позиції) з рф припало близько 48%
- 2/3 обсягу ЗВГ із рф припало саме на суміші пропану і бутану
- обмежувальні заходи за постановою 2023/2878 позначаться приблизно на 90% імпорту ЗВГ з рф
- другим за величиною постачальником на польський ринок є Швеція (21,2%), третім Норвегія (5,2%), четвертим Нідерланди (4,3%) і п'ятим Велика Британія (4,2%)
Нові санкції набули чинності 19 грудня 2023 р., але з перехідним періодом, що дає змогу імпортувати скраплений газ із росії ще рік — до 20 грудня 2024 року — за контрактами, укладеними до набрання санкціями чинності (термовими контрактами).
Раніше The Page повідомляв, що Польща представила в Брюсселі пропозицію щодо 12-го пакету санкцій Євросоюзу проти росії. В нього увійшли нові секторальні та індивідуальні санкції, зокрема, імпорт алмазів та скрапленого газу,
Україна зробила крок до диверсифікації ринку пального і вперше чітко висловила свою позицію в питанні щодо блокування імпорту російського пального на національний ринок.
Раніше засновник і голова компанії GT Group («Газтрон Україна») Владислав Колодяжний зазначив, що є проєкт постанови, якою можна зупинити імпорт російського LPG в Україну.
Україна обмежила імпорт російського палива в травні 2023 року, проте російський LPG із рф усе ще потрапляє в Україну в блендах. Профільний комітет Верховної Ради звернувся до колег із парламенту Польщі з пропозицією разом блокувати газ із рф.