Facebook Pixel

Постачання целюлози до рф: як Узбекистан підтримує російські військові зусилля

Узбекистан постачає росії целюлозу, яка є критично важливою для виробництва бездимного пороху, що використовується російською артилерією. Також з 2021 року обсяги експорту цієї сировини з Узбекистану до рф зросли в 6 разів.

Про це розповів виконавчий директор Ради економічної безпеки Денис Гутик в ефірі «5 каналу».

Він зазначив, що більшість російського бездимного пороху виробляється на основі так званої нітроцелюлози — бавовняної целюлози, яка оброблена хімічними речовинами.

За словами Гутика, російські потужності з виробництва та вирощування такої бавовняної целюлози обмежені ще з радянських часів. Тому після розпаду СРСР москва залишилася залежною від імпорту бавовняної целюлози з країн Центральної Азії, зокрема з Узбекистану, який наразі є найбільшим постачальником даної сировини для рф та її ВПК.

Quote«Узбекистан за час повномасштабного вторгнення значно наростив експорт бавовняної целюлози в рф. До прикладу, у 2023 році узбекистанські компанії експортували в росію бавовняної целюлози на $11 млн, що удвічі перевищує показники 2022 року та у 6 разів перевищує показники довоєнного 2021 року», — пояснив Денис Гутик.

Виконавчий директор РЕБ також зазначив, що наразі відбувається активний діалог державного департаменту та департаменту торгівлі Сполучених Штатів із країнами Центральної Азії, включно з Казахстаном та Узбекистаном.

Однак, за словами Гутика, проблема з Узбекистаном полягає в тому, що 85% узбецького експорту бавовняної целюлози до рф контролюється лише двома компаніями — Ферганським хімічним заводом та ТОВ «Сировинна целюлоза».

Крім того, обидва підприємства контролюються Рустамом Муміновим, який є громадянином росії. Виконавчий директор РЕБ зазначає, що цей факт створює особливий виклик для органів влади у США чи ЄС.

Він підкреслив, що нітроцелюлоза є дефіцитним товаром не лише для москви, але й для американських та європейських виробників артилерії. Тому західні виробники можуть пропонувати більш привабливі контракти узбецьким експортерам.

За словами Гутика, успішним кейсом може слугувати переналаштування ланцюгів постачань із Казахстаном.

Quote«Наприкінці 23 року казахстанський найбільший експортер бавовняної целюлози значно скоротив експорт до рф, а у 2024 році навпаки експортував бавовняної целюлози на $17 млн у США, єдиним покупцем цього товару став підрядник державного департаменту компанія BIZEL Corporation, яка в тому числі виробляє артилерійські снаряди для військ НАТО на території ЄС», — розповів він.

Гутик також повідомив, що з грудня 2023 року існує указ експрезидента США Джо Байдена, який забороняє будь-яким фінансовим установам у світі проводити або отримувати транзакції, які пов'язані з передачею рф нітроцелюлози.

Однак до сьогодні ця заборона не поширюється на бавовняну целюлозу.

Він підкреслив, що бавовняну целюлозу можна додати до переліку американських заборон для фінансового сектору. Проте слід повернутися на рівень нижче й включити, для початку, підприємства Мумінова та його самого до санкційного списку.

Quote«Станом на сьогодні ні Рустам Мумінов, ні обидва його підприємства, які напряму співпрацюють із військово-промисловим комплексом російської федерації, не перебувають у жодних санкційних списках. Тому наші західні партнери можуть почати з цього кроку», — зазначив Гутик.
Подякувати 🎉