Facebook Pixel

Як зростає попит на антидепресанти під час війни – деталі і пояснення психіатра

В Україні під час великої війни різко зріс продаж антидепресантів. The Page називає показові цифри і наводить рекомендації психіатра.

Як українці розкуповують антидепресанти – названі цифри

Якщо в першій половині 2022 року продали майже 1,5 млн упаковок антидепресантів, то в першій половині 2024-го – вже 2,65 млн. Загалом від початку повномасштабного вторгнення українці почали купувати на 68,5% більше антидепресантів. Такі дані наводять аналітики ринку з консалтингової фірми «Бізнес Кредит».

46.jpg

Ці дані стосуються лише підконтрольної території України. Серед тих українців, хто виїхав за кордон, може бути зовсім інша статистика. Також немає даних із тимчасово окупованих територій.

47.jpg

Кому і коли призначають антидепресант

Лікар-психіатр Оксана Бражник зазначає, що підвищений попит на антидепресанти виникає не лише через війну, а й завдяки зростанню обізнаності українців про психічне здоров'я. Люди стали частіше звертатися до фахівців, відповідно, зросла кількість діагнозів і призначень.

Найчастіше такі препарати потрібні для лікування депресії. Проте антидепресант призначають і при інших проблемах. Наприклад, при тривожності, панічних атаках, фобіях, людям з обсесивно-компульсивним або біполярним розладом і, звичайно, при ПТСР.

Антидепресант допомагає подолати флешбеки (хворобливі повторні переживання минулого), нічні жахіття, тривогу. З усім цим українці стикаються дедалі частіше. Адже війна несе із собою не тільки фізичні, а й ментальні руйнування. Втрата близьких, вимушене переселення, постійна загроза життю та здоров'ю, фінансові питання, страх за дітей, невизначеність, розрив соціальних зв'язків – все це сильно б'є по психіці людини.

Як працює антидепресант – пояснення психіатра

Оксана Бражник зазначає, що антидепресанти допомагають вирівняти хімічні речовини в головному мозку, але найефективніше лікування проходить разом із психотерапією.

Потрібно враховувати, що початок лікування антидепресантами нерідко викликає побічні ефекти, які зазвичай проходять через кілька тижнів.

Поширені побічні ефекти антидепресантів

  • сонливість або безсоння;
  • збільшення або зменшення апетиту;
  • сексуальна дисфункція;
  • сухість у роті;
  • головний біль;
  • шлунково-кишкові розлади, нудота.

Ба більше, на початку прийом антидепресантів може супроводжуватися загостренням симптомів депресії, тому дуже важливо, щоб пацієнт у цей час був під наглядом лікаря. Також не варто забувати про несумісність антидепресантів із алкоголем і враховувати, які інші препарати приймає людина.

Оксана Бражник наголошує, що антидепресанти не дають моментального ефекту. Полегшення приходить через два тижні – місяць після початку прийому препаратів. Тому дуже важливо бути терплячим та не переривати лікування на перших етапах.

Навіть після того, як людині полегшало, ліки виписують ще на 6-12 місяців, щоб уникнути рецидиву. Також не можна скасовувати ці препарати різко, бо це може призвести до синдрому відміни з неприємними наслідками. Тому лікар поступово зменшує дозування.

За прогнозами аналітиків, поки війна та її наслідки для психіки тривають, очікувати спаду попиту на ринку антидепресантів не доводиться.

Подякувати 🎉