Facebook Pixel

Як працюють психологічні групи підтримки

З початку повномасштабної війни ми все частіше стикаємося з терміном «група підтримки». Але що це за групи та хто в них когось підтримує? Давайте розберемося разом із Катериною Тімакіною, методологом проєкту «Провідники Змін» від «Фонду Маша» та проєкту Агентства США з міжнародного розвитку USAID «Зміцнення суспільної довіри (UCBI)».

Кожен з нас у різні моменти життя потребує підтримки. Проте не завжди варто звертатися до груп підтримки. Часто досить доброго слова чи плеча близької людини. Групи підтримки є психологічним ресурсом, який допомагає людям відновитися після психологічних травм або важких стресових ситуацій.

Quote«Як зазначає психіатр Джудіт Герман у своїй книзі, «травма позбавляє нас можливості говорити, але водночас вимагає оповідання». Це точно відображає суть роботи груп підтримки, – каже психолог Катерина Тімакіна. – Коли ми стикаємося з травматичним досвідом (чи то втрата близького, спостереження за бойовими діями, вимушене переселення та інше), ми закриваємось у своїх переживаннях і втрачаємо віру в безпеку навколишнього світу. Травма змушує нас почуватися самотніми. Лікування можливе лише у спілкуванні з іншими людьми, і для цього створюються групи підтримки».

Група підтримки – це надійний спосіб зустріти людей, які пережили схожі ситуації. Вона допомагає зрозуміти, чи можна впоратися з цими переживаннями, спілкуватися та жити повноцінним життям. Зазвичай групи формуються на основі загального досвіду: наприклад, для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які чекають на матерів або тих, хто втратив близьких. Усі учасники таких спільнот розуміють одне одного і можуть поділити почуття, оскільки самі стикалися з чимось схожим. Вони обмінюються у різний спосіб подолання своїх труднощів. У колі однодумців вони почуваються у безпеці та можуть ділитися переживаннями без необхідності пояснювати свої емоції. Це дає можливість слухати інших та вивчати нові підходи до спрямування зі своїм болем.

«Важливо усвідомлювати, що група підтримки не є рішенням на лікування травми. Для цього необхідні кваліфікований психолог, час чи навички самодопомоги, – наголошує методолог «Провідників Змін» від «Фонду Маша» Катерина Тімакіна. – Група підтримки схожа на реабілітацію після перелому. Зламану кістку відновлює та фіксує травматолог чи хірург. Коли ж кістка гоїться, на допомогу приходить реабілітолог, який відновлює рухливість та функції. Так і тут: спочатку потрібне лікування, а потім реабілітація».

Як зрозуміти, що вам потрібна група підтримки?

Є декілька важливих показників:

  • Коли стан горювання чи емоційного болю вже не гострий, і зʼявляється потреба почути досвід інших
  • Коли важливо розуміти, що ви не самі

«Хочу наголосити, що групи підтримки не є універсальним рішенням і підходять не кожному. Можливо, вам нецікаво слухати досвід інших, чи вам просто некомфортно. І це абсолютно нормально! Однак якщо вам необхідно поділитися своїми переживаннями та знайти підтримку серед інших, хто стикається зі схожими труднощами, спробуйте знайти групу у вашому місті і відвідати одне заняття. Це може вплинути на ваш стан».


Подякувати 🎉