В Україні відбулося обмеження виробітку електроенергії на вітроелектростанціях (ВЕС). Про це повідомив голова комітету Верховної Ради з енергетики та ЖКГ Андрій Герус.
За його словами, на ВЕС Ботієвська, Приморська-1 та Орловська (всі входять у групу ДТЕК, що належить Рінату Ахметову) в окремі години ночі обмеження складало 300-400 Мвт.
«Компанія ДТЕК все одно отримає оплату «зеленого» євротарифу у розмірі 2,9 грн. за кВт на год. попри те, що енергосистема не потребувала та не використовувала вироблену ВЕС електроенергію», — написав голова комітету.

Герус підкреслив, що відповідна оплата ляже на плечі державного «Енергоатому», «Укргідроенерго» та буде включена в тариф «Укренерго», за яким платитимуть всі споживачі.
«Проблема наростає, а весною набуде масштабного характеру. На моє глибоке переконання, потрібні для держави інвестиції — це ті, які і приносять користь державі і дають можливість отримати прибутки інвесторам. І інтерес держави обов’язково має бути врахований у цій конструкції», — зазначив він.
Контекст
- Енергетичний комітет Ради 16 жовтня схвалив ініційований партією «Слуга народу» законопроєкт №2236-2, який дозволяє під час диспетчеризації віддавати пріоритет операторам-виробникам альтернативної енергії встановленою потужністю до 150 МВт. Компенсація вартості невідпущеної електроенергії за «зеленим тарифом» через обмеження також надається станціям, потужність яких не перевищує 150 МВт.
- Українські та міжнародні оператори «зелених» проєктів та Енергетичного співтовариства виступили з критикою такої ініціативи. Щодо запропонованої в законопроєкті дискримінації в диспетчеризації «зелених» потужністю понад 150 МВт. в Енергоспівтоваристві підкреслили, що таке рішення не може бути виправдане тільки з причин надійності і безпеки енергосистеми та суперечить цілям декарбонізації.
- Пізніше прем'єр-міністр Олексій Гончарук повідомив, що Україна не має наміру ретроспективно вносити зміни в систему стимулювання розвитку відновлюваних джерел енергії (ВДЕ), а планує знайти збалансоване рішення проблеми.