Воскресіння Христове вважається найбільшим християнським святом. В Україні на це свято віряни збирають великодні кошики з продуктами та йдуть на нічну службу до церкви. На ранок вся родина збирається за сніданком, щоб привітати одне одного. Великдень вшановується у всіх регіонах України. Після переходу українських церков на новий календар багато вірян цікавляться, коли буде Великдень у 2024 році. розповідає, за якими правилами християни обирали дату цього свята та що змінилося цього року.
Історія свята Великдень: чому існує дві дати святкування
Великдень — це свято воскресіння Ісуса Христа після його розп'яття. За апостолом Павлом, вся християнська віра тримається на цьому святі. Воно символізує перехід від смерті до нового життя, без гріхів, що були спокуті жертвою божого сина.
У багатьох народів, що мали язичницьке минуле, свято Великодня збігалося зі святом весни, тобто початком нового року для землеробів. В Україні також багато язичницьких атрибутів перейшли у християнську традицію святкування, як-от яйця-писанки. Власне, яйце вважалося символом нового життя з давніх давен.
Чому католики та православні по-різному обчислюють дату Великодня
Великдень — це головне свято у літургійному календарі християн. Коли християнська церква ще була єдиною, під час Нікейського собору у 325 році була затверджена пасхалія — правило обчислення дати Великодня. За цим правилом, свято воскресіння Ісуса Христа наставало у першу неділю після весняного рівноденства та першим повним місяцем за нею.
У 1582 році папа Григорій XIII оголосив перехід на новий календар, що стали називати на його честь. Цей календар був розроблений для того, щоб наблизити календарний рік до астрономічного та максимально врахувати додаткові 11 хвилин 14 секунд. За 129 років ці хвилини складаються в додаткову добу та ще на один день віддаляють юліанський календар від григоріанського.
Коли григоріанський календар почали використовувати, різниця між ним та юліанським становила 10 днів. Наразі вже накопичилася розбіжність у 13 днів.
Втім, православна церква відмовилася наслідувати приклад католицької церкви у XVI столітті та продовжувала жити за старим календарем. Навіть у складі держав, що переходили до нового літочислення, православні церковники продовжували рахувати дні у свій спосіб.
Коли у 1918 році радянська влада прийняла григоріанський календар, православна церква не могла підтримати свого ідеологічного ворога. Таким чином у пострадянських країнах з’явилося поняття Старого Нового року, тобто нового року за старим стилем.
Чому інколи дати католицького та православного Великодня збігаються
Після реформи папи Григорія католицький Великдень рахували від 21 березня, чекали наступної за ним повні та призначали на найближчу до неї неділю. У юліанському календарі весняне рівнодення приходиться на 3 квітня, далі — за правилом пасхалій. Але у православних є ще один нюанс, що зберігся від часів Нікейського собору: Великдень не може збігатися із святкуванням еврейського Песаха і має відзначатися пізніше. Католицька церква відмовилася від цього правила.
Песах — це свято, що триває тиждень та вшановує пам’ять виходу євреїв з єгипетського рабства. Дату свята вираховують за єврейським календарем: він має починатися на 14-й день місяця нісана. Цей місяць приблизно відповідає березню-квітню григоріанського календаря.
Великдень 2024 в Україні: коли святкувати
Католицький Великдень цьогоріч припав на 31 березня. За юліанським календарем після повні 24 квітня головне свято мали б відзначати 28 квітня. Але на тиждень з 22 по 30 квітня припадає Песах, тому православний Великдень переноситься на ще один тиждень — на неділю 5 травня.
Таким чином Великдень 2024 у католиків та православних має велику різницю — аж у п’ять тижнів. Таке буває рідко. Приблизно кожні два-три роки різниця становить тиждень, а у третині випадків дати збігаються.
У 2023 році українські церкви перейшли на новоюліанський календар. Це означає, що нерухомі свята тепер відзначаються за новим стилем, як-от Різдво 25 грудня, Благовіщення 25 березня, Покрова Богородиці 1 жовтня тощо. Але дати рухомих свят пов’язані із правилами пасхалій та залежать від дати Великодня, тому священнослужителі в Україні продовжують призначати ці дати згідно з юліанським календарем. Таким чином Великий піст починається 18 березня — за 50 днів до Великодня, а Трійцю святкуватимуть 23 червня.
Чи буде додатковий вихідний на Великдень у 2024 році
Зазвичай після свята на Великдень в Україні був додатковий вихідний у понеділок. Проте наразі воєнний стан, тому ця норма не є обов’язковою. Тому офіційні державні установи 6 травня будуть працювати. Проте приватні підприємства мають можливість оголосити цей день вихідним для свого колективу.