Елізабет Борн, прем'єр-міністр Франції. Фото: France24
Президент Емманюель Макрон 16 травня призначив колишнього міністра праці Елізабет Борн прем'єр-міністром Франції. Жінка очолила уряд вдруге історія країни. Макрон формує новий кабінет після своєї перемоги на виборах, зазначає Bloomberg.
Борн – 61-річна технократка, колись близька до Соціалістичної партії. Макрон призначив її міністром транспорту у 2017 році, вона обіймала посаду міністра екології з 2019 по 2020 рік, перш ніж стати міністром праці. До цього був президентом паризької мережі громадського транспорту RATP.
Імена інших членів уряду будуть оприлюднені найближчими днями, а міністрів стане менше, ніж раніше.
Чиновник в офісі Макрона описав Борн як людину з лівими політичними поглядами та глибоким знанням держави, місцевої політики та бізнесу, хоча вона ніколи не обиралася. За словами джерела, вона балотуватиметься до парламенту на виборах у червні.
Макрон розпочав свій перший президентський термін із заяви, що фемінізм буде його «великою справою». Проте потім він призначив міністром внутрішніх справ людину, звинувачену у згвалтуванні (звинувачення, яке міністр відкинув), та міністром юстиції – чоловіка, який висміював феміністські ідеали.
За часи правління Макрона Франція опустилася на 20-е місце з 9-го в субіндексі Глобального ґендерного політичного розширення Світового економічного форуму.
Жінки довгий час не були представлені у французькій політиці. Вони отримали право голосувати і обіймати посади лише у 1944 році, набагато пізніше, ніж у Німеччині та США.
Едіт Крессон у 1991 році стала першою жінкою прем'єр-міністром Франції. Її призначив президент-соціаліст Франсуа Міттеран. Через рік вона була звільнена через низьку популярність. У ЗМІ писали, що її зробили відповідальною за заходи жорсткі економії, які вимагав вводити Міттеран.
Борн, мабуть, теж не протримається на цій посаді довго, хоч і з незалежних від неї причин. Якщо Макрон не отримає більшості на виборах до законодавчих органів, які відбудуться наступного місяця, то йому, можливо, доведеться призначити прем'єр-міністром представника опозиційної партії.
Додатково. Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН), що входить до правлячої у ФРН коаліції, програла Християнсько-демократичному союзу (ХДС) важливі вибори в Північному Рейні – Вестфалії, найбільш густонаселеній федеральній землі. При цьому СДПН показала найнижчий у своїй історії результат у цьому регіоні.