Викрадення автомобіля: жодних штрафів — одразу в тюрму

Фото: Focus

Фото: Focus

Президент підписав закон № 875-IX, що виключає можливість конвертувати викрадення з кримінального правопорушення в адміністративне — тепер мінімальним покаранням буде п'ятирічний строк.

Ми вже розповідали про те, що депутати підтримали законопроєкт «Про внесення змін до статті 289 ККУ щодо протидії незаконному заволодінню транспортним засобом» у першому читанні. Він змінював тлумачення формулювання «незаконне заволодіння транспортним засобом» із «якщо воно завдало значної/великої матеріальної шкоди» на «якщо воно вчинене в значних/великих розмірах». Тепер закон набув чинності.

На думку авторів законопроєкту, зростанню кількості викрадень сприяли саме нормативні «дірки» ст. 289 КК та її диспозиції, що дозволяли здебільшого уникати реальної відповідальності. Адже якщо викрадений автомобіль було знайдено неушкодженим, то адвокати, апелюючи до відсутності кваліфікувальної ознаки «заподіяння значної або великої шкоди», легко доводили справу до штрафів. Мовляв, їхні підзахисні не мали злого умислу, узяли авто заради забави і збиралися повернути його на місце. Упускаючи той факт, що заволодіння автомобілем відбувалося з використанням електронних відмичок на кшталт код-грабберів, які нейтралізують охоронні системи.

Telegram Logo

Відтепер злочинців притягатимуть до кримінальної відповідальності вже за одним фактом викрадення — кваліфікувальною ознакою стають не завдані збитки, а вартість викраденого транспортного засобу. Під «значним збитком» мається на увазі сума 100 — 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (105,1 — 262,7 тис. грн), під «великим» — від 250 «мінімумів» (від 262,7 тис. грн).

Відповідно диференціюються й покарання. Тепер якщо незаконне заволодіння автомобілем відбулося з використанням електронних пристроїв для втручання в роботу технічних засобів охорони або якщо вартість викраденого транспортного засобу становить 100 — 250 мінімумів, злочинець позбудеться волі на строк 5 — 8 років із конфіскацією майна або без такої.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Якщо ж викрадення здійснено організованою групою або було пов'язане з насильством, або вартість транспортного засобу перевищує 250 мінімумів, передбачено позбавлення волі на строк 8 — 12 років із конфіскацією майна або без такої. Закон набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини