Facebook Pixel

Туреччина готується до другого туру президентських виборів

Туреччина готується до другого туру виборів

Туреччина готується до другого туру виборів

У Туреччині відбудеться другий тур президентських виборів, які можуть перервати два десятиліття президентства Реджепа Таїпа Ердогана. Попередні результати в понеділок показали, що Ердоган має перевагу в понад 2 млн голосів, але цього недостатньо, щоб уникнути другого туру 28 травня. Це змушує його стикнутися з головним конкурентом – 74-річним Кемалем Киличдароглу, який має підтримку найширшого в історії країни угруповання опозиційних партій.

Результати показали, що Ердоган набрав 49,4% голосів, а Киличдароглу — 45%. Це менше за 50% поріг, необхідний для уникнення другого туру. Ще один претендент — Сінан Оган — отримав 5,2% і вибув із перегонів.

Кемаль Киличдароглу розмовляє зі ЗМІ в Анкарі вранці 15 травня

Кемаль Киличдароглу розмовляє зі ЗМІ в Анкарі вранці 15 травня

Quote«Хоча остаточні результати ще незрозумілі, ми попереду з великим відривом. Наша нація прийняла своє рішення», — сказав Ердоган у промові з балкона штабу своєї партії в Анкарі.
Реджеп Таїп Ердоган у штаб-квартирі своєї партії в Анкарі вранці 15 травня

Реджеп Таїп Ердоган у штаб-квартирі своєї партії в Анкарі вранці 15 травня

Другий тур проходитиме вперше за нинішньою виборчою системою, і це свідчить про більший розкол електорату, ніж у 2018 році, коли Ердоган переміг у першому турі. Це було перше голосування під час нового президентства Ердогана, яке розширило його повноваження і яке, на думку критиків, підірвало турецьку демократію.

Невизначеність для ринків

Президентська кампанія вразила ринки. Турецькі фондові біржі в понеділок впали на 6,4%, перш ніж спровокувати зупинення торгів. Ліра торгується приблизно 19,66 за долар після того, як державні кредитори Туреччини продали долари для підтримки валюти в неділю ввечері перед офіційними результатами.

Quote«Два тижні невизначеності — це сценарій, який найбільше не подобається ринкам», — сказав спеціаліст із турецького ринку KNG Securities Кагрі Кутман.

Ердоган, лідер країни з найдовшим терміном перебування при владі, перетворив члена НАТО на регіональну силу, що відіграє неабияку роль у війнах в Україні та Сирії.

Він навіть отримав підтримку населення значної частини території, постраждалої від руйнівних лютневих землетрусів, унаслідок яких загинули понад 50 тис. людей. Ті, що вижили, й опозиційні партії звинуватили уряд у неадекватній реакції на стихійне лихо.

Нестабільна економічна політика зробила Ердогана вразливішим після інфляційної кризи минулого року, яка спустошила сімейні бюджети.

Quote«Було б добре, якби відбулися зміни. Я не думаю, що Киличдароглу впорається зі своєю роботою краще за Ердогана, але ті люди збагачувалися, залишаючись при владі занадто довго», — сказав 55-річний працівник АЗС Дженгіз Каліскан, який у минулому голосував за Ердогана, але цього разу підтримав Киличдароглу.

Киличдароглу керувався обіцянкою відновити верховенство права, налагодити напружені зв'язки із Заходом і повернутися до економічної ортодоксії. Напередодні виборів у неділю багато опитувань громадської думки показали, що Киличдароглу має перевагу над Ердоганом.

Quote«Якщо наша нація говорить про другий тур, ми це поважаємо. Ердоган не зміг отримати бажаних результатів», — сказав Киличдароглу після публікації перших результатів у понеділок.

Третій гравець

Несподіваний виступ Огана, третього кандидата в недільних перегонах, який балотувався на антимігрантській платформі, став ключовим чинником, який не дав змогу фаворитам отримати абсолютну більшість.

Те, як електорат Огана поводитиметься в другому турі, може змінити голосування в будь-який бік. У своїй заяві ввечері в неділю Оган розкритикував нетрадиційні економічні погляди Ердогана та утримався від підтримки жодного з двох головних претендентів.

Усі погляди на економіку

Саме підхід Ердогана до економіки, ймовірно, домінуватиме в останній частині кампанії

Ліра перебуває під тиском після того, як Ердоган посилив низку неортодоксальних заходів політики, починаючи з 2018 року, включно з державним втручанням на валютних ринках і зниженням відсоткових ставок навіть на тлі різкого зростання інфляції. Найближчими тижнями Туреччина перебуватиме під тиском, щоб подвоїти зниження, аби зберегти ліру стабільною.

Стелс-інтервенції Туреччини досягли перед голосуванням $177 млрд

Центральний банк проведе своє наступне засідання щодо встановлення ставок 25 травня, за три дні до другого туру голосування.

Quote«Я очікую, що Ердоган і його уряд за будь-яку ціну збережуть стабільність ринку, виходячи на другий тур. Будь-яке падіння на турецьких ринках свідчило б про тріщину в броні політики Ердогана», — сказав керівник відділу продуктів Medley Global Advisors у Нью-Йорку Нік Стадтміллер.

Увечері 18 травня розрив між двома основними суперниками повільно скорочувався в міру підрахунку голосів у великих містах. Адже після підрахунку перших 50% голосів Ердоган міг виграти вже в першому турі.

Підрахунок голосів у трьох великих містах — Стамбулі, Анкарі та Ізмірі, де суперник Ердогана є особливо популярним, — трохи скоригували результати виборів на користь опозиціонера.

Остаточні підсумки виборів мають оприлюднити 19 травня.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉