40 років спротиву: Курдська партія вирішила припинити дії проти влади Туреччини

40 років спротиву: Курдська партія вирішила припинити дії проти владі Туреччини

Бойове угруповання Робітничої партії Курдистану (РПК), що перебуває в кривавому конфлікті з Туреччиною вже понад чотири десятиліття, вирішило розпуститися і припинити свою збройну боротьбу, заявили в понеділок члени угруповання і турецькі лідери. Про це повідомляє Reuters.

Відтоді, як РПК розпочала повстання у 1984 році — спочатку з метою створення незалежної курдської держави, — конфлікт забрав життя понад 40 000 людей, завдав величезних економічних втрат і спричинив соціальну напруженість.

Рішення РПК, прийняте на з'їзді минулого тижня, може зміцнити політичну та економічну стабільність Туреччини, члена НАТО, і сприяти крокам, спрямованим на послаблення напруженості в сусідніх Іраку і Сирії, де курдські сили є союзниками американських військ.

Виступаючи після засідання уряду в Анкарі, президент Тайїп Ердоган назвав це рішення важливим кроком і назвав цей крок «важливим порогом» на шляху до досягнення мети Анкари — створення країни, вільної від тероризму.

«З повним припиненням терору і насильства будуть відкриті двері нової ери в усіх сферах, а саме: зміцнення політики і демократичного потенціалу. Переможцями стануть наш народ і країна, і фактично всі наші брати і сестри в нашому регіоні. Наша розвідка та інші органи влади будуть уважно стежити за майбутнім процесом, щоб уникнути будь-яких нещасних випадків на дорогах і забезпечити виконання даних обіцянок», — сказав він.

Драматична заява групи з'явилася в той час, коли Ердоган намагається скористатися тим, що він вважає вразливістю пов'язаних з ним курдських сил у Сирії після падіння колишнього президента Башара Асада перед підтримуваними Туреччиною повстанцями в грудні. Це також відбувається на тлі дедалі більшого послаблення позицій угруповання на півночі Іраку, де воно базується, після того, як його витіснили з Туреччини і вивели далеко за її межі.

Хоча Анкара привітала рішення про розпуск, воно не гарантує миру. Воно радше прокладає шлях до узгодження складної правової бази для безпечного роззброєння РПК, яку Туреччина і її західні союзники визнали терористичною організацією.

«12-й з'їзд РПК вирішив розпустити організаційну структуру РПК... і припинити збройну боротьбу», — повідомило інформаційне агентство Firat після закриття з'їзду.

Представник РПК підтвердив це рішення і заявив, що всі військові операції будуть припинені «негайно», додавши, що передача зброї залежить від реакції і підходу Анкари до прав курдів, а також від долі бійців і лідерів РПК.

Курди складають близько 20% від 86-мільйонного населення Туреччини.

РПК провела з'їзд у відповідь на лютневий заклик до саморозпуску, що пролунав від її ув'язненого лідера Абдулли Оджалана, який перебуває у в'язниці на острові на південь від Стамбула з 1999 року. У понеділок він заявив, що буде керувати процесом.

Проте не було зрозуміло, чи погодилася Анкара на подальшу роль Оджалана, який, як свідчать опитування, може бути непопулярним серед турків. Також не було деталей про те, як роззброєння і розпад РПК відбуватиметься на практиці.

Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан заявив, що рішення РПК має «історичне значення» і може принести «тривалий мир і стабільність» для всіх народів регіону.

«Є практичні кроки, які будуть зроблені, і ми будемо уважно стежити за ними», — сказав він на пресконференції разом з міністрами закордонних справ Сирії та Йорданії в Анкарі у понеділок.

Регіональні наслідки припинення збройної боротьби РПК

Також було незрозуміло, як цей процес вплине на курдське ополчення YPG у Сирії і чи вплине взагалі. YPG очолює союзні США сили проти Ісламської держави і розглядається Туреччиною як філія РПК.

Раніше YPG заявляли, що заклик Оджалана їх не стосується, що суперечить позиції Анкари.

У понеділок Ердоган заявив, що Анкара розглядає це рішення як таке, що охоплює курдських бойовиків на півночі Іраку, Сирії та у Європі.

Розпуск дасть Ердогану шанс прискорити розвиток на переважно курдському південному сході Туреччини, де повстанський рух десятиліттями завдавав шкоди регіональній економіці.

РПК заявила, що «завершила свою історичну місію», яка з роками змінилася на прагнення до більших прав курдів і обмеженої автономії на південному сході Туреччини, а не до створення незалежної держави.

«Боротьба РПК зламала політику заперечення і знищення нашого народу і наблизила курдське питання до вирішення його через демократичну політику», — йдеться в заяві на близькому до угруповання новинному сайті Firat, який показав зображення членів РПК на з'їзді в бойовій формі.

Останніми роками Туреччина регулярно завдає ударів по бойовиках і базах РПК, використовуючи безпілотники та інші військові засоби в глибині Іраку, витісняючи угруповання, яке в 2015-2017 роках здійснило серію вибухів в Анкарі, Стамбулі та інших турецьких містах.

Внутрішня політика

Прокурдська партія DEM, третя за величиною в Туреччині, відіграла ключову роль у підтримці мирного заклику Оджалана. Тайіп Темель, заступник лідера партії, заявив, що рішення РПК було важливим для курдського народу і Близького Сходу в цілому.

«Це також вимагатиме серйозних змін в офіційному державному менталітеті Туреччини», — сказав він.

Аналітики відзначають, що Ердоган, який у минулому неодноразово докладав зусиль для припинення конфлікту, зосереджений на внутрішньополітичних дивідендах, які може принести мир, оскільки він прагне продовжити своє двадцятирічне правління після 2028 року, коли закінчується термін його повноважень.

Рішення РПК з'явилося на тлі бурхливих подій у турецькій політиці: У березні опозиційний мер Стамбула Екрем Імамоглу, головний суперник Ердогана, був ув'язнений за звинуваченнями в корупції, що викликало найбільші протести в країні за останнє десятиліття.

Після заяви РПК курс ліри не змінився і становив 38,764 за долар, а акції, що котируються на Стамбульській фондовій біржі, зросли більш ніж на 3%.

У найбільшому місті південного сходу Діярбакирі, де недовіра до уряду серед багатьох курдів підірвала надії на успіх мирного процесу, дехто привітав цю новину.

«Дуже важливо, щоб люди більше не гинули, щоб курдська проблема вирішувалася в більш демократичній структурі», — сказав 45-річний Хасан Хусейн Джейлан.

Протягом багатьох років відбувалися періодичні мирні зусилля, зокрема, перемир'я між 2013 і 2015 роками, яке врешті-решт провалилося.

Припинення повстанського руху усунуло б постійну гарячу точку в багатому на нафту північному Іраку, керованому курдами, і водночас сприяло б зусиллям нової адміністрації Сирії, спрямованим на встановлення більшого контролю над районами на півночі Сирії, контрольованими курдськими силами.

Заклик Оджалана був викликаний несподіваною пропозицією, зробленою у жовтні Девлетом Бахчелі, ультранаціоналістичним союзником Ердогана. Її привітали Сполучені Штати, Європейський Союз, а також Ірак та Іран, де проживає значна частина курдського населення.

Читати на The Page