10 найдорожчих картин 2023 року: який живопис обирають мільйонери

ТОП-10 цінових рекордів артринку 2023 року. Обкладинка Олександра Шатова

Хоча експерти спостерігають цього року зниження активності колекціонерів та зменшення їхніх витрат, це не завадило їм встановити кілька цінових рекордів на артринку у 2023 році. Зокрема, це нові максимуми вартості для певних авторів. The Page розповідає, які твори живопису стали найдорожчими на світових аукціонах.

4 факти про топ-10 цінових рекордів артринку 2023 року

  • Усі топ-10 картин створені у ХХ столітті.
  • Серед них чотири картини поставили авторські цінові рекорди: для робіт Густава Клімта, Василя Кандинського, Річарда Дібенкорна та Анрі Руссо.
  • Чотири картини продали на одних торгах — 9 листопада у Нью-Йорку на аукціоні Christie’s. Загалом з топ-10 на Christie’s продали шість творів, решту — на Sotheby’s.
  • Дві картини зі списку пов’язані зі спадком євреїв, яких нацисти переслідували під час Другої світової війни. Колекціонери продавали свої надбання вимушено, заради порятунку. Також ці твори є прикладом мистецтва, яке нацисти називали дегенеративним.

1. «Жінка з годинником» Пабло Пікассо

«Жінка з годинником» (1932) Пабло Пікассо

«Алжирські дівчата. Версія О» (1955) Пабло Пікассо

Найдорожчою картиною, проданою з аукціону 2023 року, стала «Жінка з годинником» (1932) Пабло Пікассо. Це портрет його юної коханки Марії-Терез Вальтер, що стала золотою музою художника. У 1932 році Пікассо написав з неї багато робіт, чотири з них є у Музеї Пікассо у Парижі та у лондонській галереї сучасного мистецтва TATE, багато у приватних колекціях. Поціновувачі вважають 1932 рік одним із найцікавіших у творчості митця.

«Жінка з годинником» продали на торгах Sotheby’s 8 листопада за $139,4 млн. Вона стала другим найдорожчим твором Пікассо, проданим на аукціонах. Найдорожчою роботою автора залишається «Авіньйонські дівчата. Версія О», яку за $179,4 млн придбав колишній прем’єр-міністр Катару Хамад бен Джасім бін Джабер АльТані у 2015 році.

Твори Пікассо нерідко встановлюють цінові рекорди на світових торгах. У 2004 році «Хлопчик з люлькою» був проданий за $104 млн, а 2010 року — «Оголена, зелене листя та бюст» (також один з портретів Марі-Терез Вальтер 1932 року) за $106,5 млн. Обидві роботи ставали рекордними за ціною на момент продажу.

Також зауважимо, що завдяки «Жінці з годинником» цього року була піднята ще одна планка: весь спадок Емілі Фішер Ландау, що розпродавали на торгах 8 та 9 листопада, тепер вважають найдорожчим надбанням колекціонерки. Вартість роботи Пікассо становила третину вартості всіх лотів ($424,7 млн).

2. «Дама з віялом» Густава Клімта

«Дама з віялом» (1917-1918) Густав Клімт

У червні 2023 року картину продали на лондонському аукціоні Sotheby's за еквівалент $108,4 млн. Це зробило її найдорожчою роботою Клімта, що продавали на відкритих торгах. Крім цього, завдяки продажу лота був встановлений ціновий рекорд для аукціонних продажів у Європі. Але картина не залишилася в Європі, а поїхала до свого нового власника у Гонконг.

Попередній ціновий максимум за роботи Густава Клімта був встановлений у 2022 році. «Березовий ліс» продали за $104,6 млн.

«Дама з віялом» — остання та незавершена робота митця. Її побачили на мольберті у майстерні Клімта вже після його смерті у 1918 році. У цей період творчості майстер австрійського модерну надихався японськими ксилографіями, про що свідчить візерунок з квітами лотоса та птахами на тлі портрета.

3. «Ставок з лататтям» Клода Моне

«Ставок з лататтям» (1917-1919) Клод Моне

Картина Моне з однієї з найбільших його серій: загальна кількість робіт на цю тему — приблизно 250. Латаття на воді батько імпресіонізму писав у саду, який сам плекав багато років біля свого будинку у Живерні. Картина, яку продали цього року, була написана у 1917-1919 роках, коли митець страждав на катаракту, тому більшість кольорів бачив зміненими.

На аукціоні Christie’s картину продали за $74 млн з комісійними у листопаді 2023 року.

4. «Велика вистава» (Ніл) Жана-Мішеля Баскії

"El Gran Espectaculo" ("Nil") (1983) Жан-Мішель Баскія

Оригінальна назва роботи — El Gran Espectaculo. Твір є частиною триптиха, за допомогою якого чорний художник розповідав історію свого народу світові: еміграція з Африки, рабство та боротьба за громадянські права.

Картина була створена, коли Баскії було лише 22 роки. Це був період розквіту творчості митця, на той час він уже був селебріті від мистецтва.

Останні 15 років картина перебувала у приватній колекції і не виставлялася. Хоча до цього активно експонувалася з 1983 року.

El Gran Espectaculo пішла з молотка на Christie’s у травні 2023 року за $67,1 млн.

5. «Острів на озері Еттерсі» Густава Клімта

«Острів на озері Еттерсі» (1901) Густав Клімт

Ще одна картина австрійського майстра потрапила до топ-10 найдорожчих картин 2023 року. Її продали за $53,2 млн на травневому Sotheby’s. Власником став японський колекціонер.

Ймовірно, роботу придбали у самого автора австрійські колекціонери єврейського походження Ірен та Поль Хеллмани, які пізніше загинули у концтаборах. У 1937 році вони продали картину галеристу Отто Калліру. У той час нацисти оголосили все модернове мистецтво дегенеративним і періодично знищували подібні твори. Тож мати у себе такий твір було доволі небезпечно, тим паче галеристам-євреям.

У 1940 році Отто Каллір, який на той час емігрував до США, організував легендарну виставку «Врятовані з Європи». Серед інших творів врятованого мистецтва був представлений і «Острів на озері Еттерсі» Густав Клімта. Пізніше інші дві роботи Клімта зі своєї колекції Каллір подарував музеям США.

6. «Фігура у русі» Френсіса Бекона

«Фігура у русі» (1976) Френсіс Бекон

Картину продали на нью-йоркському Christie’s у листопаді 2023 року за $52 млн. Цього року іншу роботу Бекона «Автопортрет» придбали за $36 млн. За найдорожчу його роботу сплатили $142 млн у 2013 році.

На сайті аукціону зазначають: «Фігура у русі» 1976 року є катарсисною та ключовою роботою, створеною у відповідь на смерть Даєра (коханця художника. — The Page). Вона стоїть серед ікон творчості Бекона як медитація про кохання, втрату та пам’ять».

7. Без назви (Жовтий, помаранчевий, жовтий) Марка Ротко

«Жовтий, помаранчевий, жовтий» (1955) Марк Ротко

Це третя робота з продажів 9 листопада на Christie’s після творів Клода Моне та Френсіса Бекона. Її продали за $46,4 млн.

Картина залишалася в особистій колекції Марка Ротко, поки він не помер у 1970 році. Протягом 50 років полотно належало легендарним колекціонерам і меценатам XX століття Полу та Банні Меллонам. Потім твір змінював власників кілька разів протягом останніх десяти років.

Відомо, що за життя Марк Ротко дуже прискіпливо ставився до своїх покупців і причин їхнього вибору. Він міг відмовити у продажу, якщо розумів, що його картину сприймають як предмет інтер’єру.

8. «Спогади про візит до Ленінграда» Річарда Дібенкорна

«Спогади про візит о Ленінграда» (1965) Річард Дібенкорн

Цю картину, як і попередні дві, також продали на нью-йоркському Christie’s 9 листопада. За неї сплатили $46,4 млн, що стало найвищою аукціонною ціною за твори Дібенкорна.

Річард Дібенкорн — американський художник та принтмейкер. У 1960-х багато працював з геометричними фігурами та абстракціями. «Спогади про візит до Ленінграда» 1965 року демонструють захоплення творами Анрі Матісса, які митець побачив під час своєї подорожі до СРСР.

9. «Церква в Мурнау II» Василя Кандинського

«Церква у Мурнау ІІ» (1910) Василь Кандинський

На лондонському Sotheby's продали шедевр Василя Кандинського, який незадовго до цього знайшли нащадки його власниці, німецької єврейки, що загинула у концтаборі.

За даними аукціонного дому, ціна у $45 млн є рекордною для робіт Кандинського.

«Церква у Мурнау II» (1910) колись прикрашала їдальню єврейського подружжя Йоганни Маргарети Штерн і Зігберта Штерна, засновників текстильної компанії у Берліні. Подружжя зібрало велику колекцію творів мистецтва. Зігберт помер у 1935 році. Йоганна Маргарете втекла під час війни до Нідерландів, але нацисти викрили її там та відправили до Аушвіцу, де вона загинула у 1944 році. Ймовірно, що під час спроби порятунку у Нідерландах жінка була змушена продати цю картину.

З 1951 року «Церква» зберігалася у Музеї Ван Аббе в Ейндховені. Установа придбала її у єврейського дилера Карла Леґата, який описував перед продажем твори мистецтва, захоплені нацистами в євреїв в обмін на уникнення депортації.

Творчий спадок Кандинського, як і «Даму з віялом» Клімта, нацисти вважали дегенеративним мистецтвом, яке, на їхній розсуд, належало знищувати. Проте часто нацисти розуміли, що таке мистецтво коштує грошей, та зберігали його для можливого перепродажу у майбутньому.

10. «Фламінго» Анрі Руссо

«Фламінго» (1907) Анрі Руссо

Ще один ціновий рекорд року для аукціонів. Картина, продана за $43,5 млн, стала найдорожчою роботою французького примітивіста Анрі Руссо, суттєво перебивши попередній максимум у $2,9 млн у 2009 році.

Експерти ринку пояснюють такий ціновий стрибок у вартості робіт Руссо дуже малою кількістю його творів на ринку.

Читати на The Page