Facebook Pixel

Суд закрив справу про напад на журналістів «Схем» в Укрексімбанку: яка причина

Київський апеляційний суд у понеділок, 17 березня, закрив провадження у справі нападу на знімальну групу журналістів «Схем» в Укрексімбанку восени 2021-го через сплив термінів притягнення до відповідальності працівників фінустанови.

Про це повідомляє «Радіо Свобода».

Напад на журналістів «Схем» в «Укрексімбанку»: чому суд закрив провадження

Видання зазначає, що колегія суддів на чолі з Маргаритою Васильєвою задовольнила клопотання обвинувачених і звільнила їх від кримінальної відповідальності. Своєю чергою адвокати журналістів повідомили, що планують звертатися до Європейського суду з прав людини.

Quote«17 березня колегія суддів Київського апеляційного суду ухвалила рішення про закриття кримінального провадження у справі нападу на знімальну групу журналістів «Схем» у державному Укрексімбанку восени 2021 року стосовно трьох осіб – Євгена Мецгера, Ігоря Тельбізова та Олега Осіпова», — йдеться в публікації.
Євген Мецгер та Олег Осіпов. Фото: Схеми/Радіо Свобода

Євген Мецгер та Олег Осіпов. Фото: Схеми/Радіо Свобода

Представниця «Схем» у суді, керівниця юридичного напрямку Інституту розвитку регіональної преси Оксана Максименюк каже, що кримінальне провадження закрили у зв'язку з поданими обвинуваченими клопотаннями. Однак вона вважає, що суд допустив порушення прав журналістів.

Quote«Справа розглядалась в апеляційному суді більше двох років, що є явно надмірним терміном. Ми неодноразово звертали увагу суду на те, що подані обвинуваченими клопотання про перенесення засідань у зв'язку зі станом здоров'я, призводять до зловживання процесуальними правами, але суд щоразу задовольняв клопотання і переносив розгляд судових засідань по суті Так і закінчились строки притягнення до кримінальної відповідальності», — розповіла Максименюк.

Вона підкреслила, що суд не встановив вину Мецгера, Тельбізова та Осіпова, але водночас їх і не виправдав. Крім того, вони звільнені від кримінальної відповідальності.

Судове засідання у справі про напад на журналістів «Схем» в «Укрексімбанку». Фото: Схеми/Радіо Свобода

Судове засідання у справі про напад на журналістів «Схем» в «Укрексімбанку». Фото: Схеми/Радіо Свобода

Напад на знімальну групу «Схем» в Укрексімбанку: що відомо

Напад на знімальну групу «Схем» в державному Укрексімбанку стався восени 2021-го. 4 жовтня під час інтерв’ю з колишнім головою банку Євгеном Мецгером журналіст запитав про великий валютний кредит під заставу проблемного активу, який фінустанова видала бізнесмену, чия компанія сплачує податки угрупованню «ДНР».

Мецгеру не сподобалося запитання і він наказав охороні «забрати камери» в журналістів та «дістати з них касети». Співробітники банку застосували фізичну силу до оператора «Схем», відібрали у нього дві камери та картки, на які здійснювався запис, і видалили записане відео.

Того ж дня журналісти написали заяву про скоєння злочину в поліцію. Згодом вони також опублікували аудіозапис подій, які сталися в кабінеті Мецгера.

6 жовтня журналісти та громадські активісти провели акцію протесту через біля будівлі Укрексімбанку.

11 жовтня Мецгер написав заяву про звільнення, яке того ж дня схвалила наглядова рада Укрексімбанку. Згодом звільнили й інших учасників нападу.

14 вересня 2022 року Голосіївський райсуд Києва визнав винними директора департаменту банківської безпеки АТ «Укрексімбанк» Ігоря Тельбізова та ексначальника внутрішньої безпеки установи Олега Осіпова.

Обох звинуватили у незаконному вилученні зібраних журналістом матеріалів і технічних засобів, перешкоджанні роботі журналіста, вчиненого службовою особою з використанням свого службового становища, та завданні побоїв і мордуванні.

Тельбізову і Осіпову суд призначив штраф по 1700 гривень кожному.

З такими ж звинуваченнями визнали винним і Євгена Мецгера. Йому визначили покарання у вигляді штрафу у розмірі 3400 гривень.

Потерпілі журналісти не погодилися з рішенням першої інстанції і в жовтні 2022 року подали апеляцію. В апеляційній скарзі сторона потерпілих просила суд застосувати додаткове покарання – позбавити Мецгера права обіймати керівні посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах строком на три роки.

Через місяць після розгляду справи у першій інстанції Мецгер отримав нову посаду – очолив «Укрфінжитло».

Крім того, до суду звернулися Тельбізов та Осіпов з оскарженням свого звільнення з Укрексімбанку. Згодом суди першої інстанції поновили обох на посадах і зобов’язали стягнути з державного банку зарплату за час вимушеного прогулу.

У січні 2024-го Київський апеляційний суд залишив апеляційну скаргу державного банку без задоволення.

Подякувати 🎉