Одна з картин благодійного проєкту “Перемога Гідності” — “Зустріч” Миколи Білоуса. Зображення надано організаторами проєкту
Національний художній музей України (НХМУ), що 16 місяців не бачив відвідувачів, 5 липня вперше з початку повномасштабного вторгнення відчинив свої двері. Музей відновив роботу знаковою виставкою картин сучасних українських художників, що взяли участь у благодійному проєкті «Перемога Гідності». Репродукції шести картин цих авторів прикрасили етикетки пляшок колекційного шампанського Victoire de la Dignité, кошти від продажу якого буде спрямовано на потреби Головного військового клінічного госпіталю та мобільних військових шпиталів.
Ініціаторка благодійного проєкту «Перемога Гідності» біля шести картин, що прикрасили етикетки з колекційним шампанським Марія Дідковська. Фото надано організаторами проєкту
«Я можу впевнено сказати, що одну перемогу ми вже здобули — перемогу гідності. Саме так ми назвали колекцію нашого шампанського Victoire de la Dignité. Цим проєктом рухає вдячність, що ми вдома, що ми живі», — сказала на відкритті виставки «Передчуття перемоги» авторка благодійного проєкту Марія Дідковська.
Виставка «Передчуття перемоги» стала святом для музею
До 20 липня в киян і гостей міста є унікальна можливість стати одними з перших відвідувачів Національного художнього музею України після великої перерви в роботі. У цей час до музею можна потрапити через службовий вхід, адже центральний досі закритий на реставрацію. Директорка музею Юлія Литвинець підкреслила, що ця виставка — справжнє свято для НХМУ.
Цими днями у двох залах музею можна побачити роботи шести сучасних українських художників: Олексія Аполлонова, Миколи Білоуса, Олени Придувалової, Марини Скугарєвої, Олександра Сухоліта та Олега Тістола. Картини з виставки створені в різні періоди, але з-поміж них також є багато творів, написаних протягом 2022 — 2023 років. Репродукції шести картин цих митців, які вони надали для втілення проєкту Марії Дідковської, перетворили пляшки шампанського на артоб'єкт.
На сходах Національного художнього музею України художники зі своїми роботами, що увійшли до «Перемоги Гідності»: Олена Придувалова, Олег Тістол, Олексій Аполлонов та Олександр Сухоліт та ініціаторка проєкту Марія Дідковська. Фото надано організаторами
«Ми всі, хто зараз не на фронті, намагаємося щось робити заради перемоги, що ми можемо: допомагати, збирати кошти, малювати, — розповідає художниця Олена Придувалова. — Я доєдналася до проєкту «Перемога Гідності», бо, по-перше, це дуже красива ідея: шампанське й перемога. По-друге, стільки прекрасних людей залучено до нього: хтось вирощував виноград, збирав урожай, робив вино, хтось створив етикетки, хтось організував цю виставку. Багато ідей, багато енергії буде в цьому напої, тому є бажання доєднатися. Плюс головна мета — збір коштів для нашого шпиталю».
До проєкту увійшла картина художниці «Поділ» 2007 року, де зображено нічний, освітлений ліхтарями та зірками дуже важливий для авторки район Києва. Придувалова підкреслює, що для неї важливо й далі бачити Поділ таким — мирним і святковим.
У мистецтві культурний код нації
«Для музею є дуже цінним не тільки долучитися до такого важливого благодійного проєкту, як збір коштів для шпиталю. Також важливо, що ми нарешті відчинили свої двері, хоча це службовий вхід, але ми вже можемо запросити відвідувачів до залів із картинами. І це просто просто неймовірно», — поділилася Юлія Литвинець.
Директорка розповіла, що наразі частина фондів у сховищах, частина подорожує світом із виставками для популяризації українського мистецтва за кордоном. На її думку, важливим завданням музейників зараз і після перемоги буде розповідати про нашу спадщину та повертати до нашого культурного коду привласнених росією авторів.
На стінах Національного художнього музею, де раніше експонувалися твори класиків українського мистецтва, зараз розміщено роботи сучасних художників. Крім оригіналів картин, що стали частиною благодійного проєкту, митці надали свої роботи, створені в різні роки, зокрема, у період повномасштабної війни. Вони передають емоційний стан авторів, їхнє сприйняття подій в Україні. Також арткураторка проєкту Ганка Третяк звертає увагу на відтворені куточки майстерень художників, що у вигляді інсталяцій біля художніх творів допомагають передати настрій митців.
Картина «Зустріч» Миколи Білоуса. Фото надано організаторами проєкту
Єдина картина, створена Миколою Білоусом під час повномасштабного вторгнення, і його остання робота — «Зустріч». Автор не дожив до перемоги — він помер у січні 2023 року.
За словами власника галереї «Цех» Олександра Щелущенка, що тісно співпрацював із Білоусом, художник винайшов особливе кольорове рішення: базовий зелений тон, який він наносив на полотно кожної своєї роботи. І цей тон проглядає через прозорі фарби верхнього шару, створюючи фірмовий колорит.
А на картині «Зустріч» глядачі бачать головну зустріч, на яку всі так чекають — коли наші захисники повернуться додому.
Особливий врожай для колекційного шампанського
Лімітований випуск складає 2 388 колекційних пляшок Victoire de la Dignité, які створені винятково для України. Колекція випущена в межах благодійного проєкту французьким сімейним домом шампанського Pierre Morlet. Victoire de la Dignité можна придбати на сайті.
Шість варіантів пляшок з лімітованої колекції шампанського Victoire de la Dignité. Фото надано організаторами проєкту
Шампанське Victoire de la Dignité створене з врожаю 2015 року, який опинився під загрозою через надзвичайно ранню зиму. Але всі члени родини виноробів цілодобово обігрівали лози спеціальними пальниками, щоб врятувати врожай. Згодом виноград перетворили на шампанське, яке берегли для особливо важливого моменту. Увесь процес створення колекції відбувався у Франції — від вирощування винограду до виробництва й навіть друку етикеток у друкарні Eclair — найстарішій, що спеціалізується винятково на співпраці з брендами із Шампані.
«Культура та мистецтво завжди на часі, бо вони завжди над часом. Купуючи пляшку колекційного шампанського, ви купуєте артоб'єкт, який може стати спадком, подарунком або вашим особистим символом перемоги», — упевнена Марія ДІдковська.
Виставку «Передчуття гідності» до 20 липня можна відвідати в НХМУ за попередньою реєстрацією за формою. Відвідування безплатне.