Тіберій Сільваші про те, що таке сучасне мистецтво і як тут працювати

Персона

QuoteПисати натюрморти, портрети, пейзажі нецікаво

Тіберій Сільваші – один з найвідоміших українських сучасних художників. Творець і ідейний натхненник арт-групи «Живописний заповідник», куди входили зірки першої величини – Олександр Животков, Марко Гейко, Микола Кривенко, Анатолій Криволап. Батько українського абстрактного експресіонізму Сільваші вважається одним з теоретиків українського сучасного мистецтва. В ході Kyiv Art Fair 2019 художник розповів Олегу Гавришу про те, що для нього означає абстрактне мистецтво і навіщо сюди інвестувати.

  • Про те, чому захопився сучасним мистецтвом

Не було ніякого інтересу повторюватися. Писати натюрморти, портрети, пейзажі, усі ті жанрові речі, які довгий час у мистецтві існували, було просто нецікаво. Зараз, дивлячись назад, я розумію, що це була система відмов. Спочатку відмова від якоїсь загальноприйнятої системи в Радянському Союзі. Потім відмова від зображення предметів і від того, що називається мімесисом, тобто від репрезентації чого-небудь. І в підсумку я вибрав формат, де перевага віддавалася нефігуративному мистецтву.

  • Про те, що таке абстрактне мистецтво

Сама модель нефігуративного мистецтва досить різноманітна. Вона пов’язана з американським абстрактним експресіонізмом і українським авангардом 20-х років. Але врешті-решт ми її сформулювали так – це домовні практики. Тобто відмова від усіх мов. Дуже непроста система, з якою самі художники все ще розбираються. Як виявилося, у світі є й такі проблеми.

Telegram Logo
  • Про залежність вартості робіт від країни

Я пам’ятаю, як на початку 90-х років один з французьких галеристів мені сказав: поки я буду підписувати твої роботи як Ukraine, ти будеш завжди на кілька порядків дешевше коштувати, ніж всі інші. Наскільки сильна країна, наскільки сильно там підтримують художників, настільки дорого коштують їх роботи.

  • Про відміну аукціонів від галерей

Буває, що дилери самі виставляють картини художників на аукціони і самі ж їх скуповують. Так вони формують ціни на них. Це звичайна практика. Тут є якась спекулятивність. У цьому складність роботи з аукціонами, адже саме там використовується цей прийом. В галереях ти цього не зробиш. Галерея – це довгий шлях проходження, формування цінової політики. Галеристи кажуть, що ти переходиш з одного індексу до іншого. Спочатку знаходишся на першій стадії – від 5 до 20 тисяч. Потім піднімаєшся до другої – з 20 до 60 – 70. Потім переходиш сотку. Щоб дійти до статусу мільйонника, потрібно спочатку потрапити в галереї, які працюють з мільйонниками. А це залежить від країни, яку ти представляєш. Як тільки тебе починає представляти галерея-мільйонник, ти одразу стаєш дорогим.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!
  • Про різні типи колекціонерів

Взагалі колекціонер – це такий селекціонер. Є колекціонери з повернутою назад головою. Вони точно розуміють, що існують якісь традиції, і вони орієнтуються саме на них. А є інший тип колекціонерів – самодостатні і сучасні. Вони думають про сучасне мистецтво. І це, безумовно, набагато цікавіше. Тому що у кінцевому підсумку ці люди інвестують гроші в те, що живе й розвивається; в те, що є актуальним.

  • Про те, чому залишився в Україні

Мені пропонували жити у Франції і навіть отримати французьке громадянство. Насправді, мені було цікаво в Україні, тому що тут можна щось зробити. У Франції ти одразу перетворюєшся на частину машини.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Як зробити новий вид спорту. Інтерв’ю із засновником Battle Mile Юрієм Піднебесним Персона

Як зробити новий вид спорту. Інтерв’ю із засновником Battle Mile Юрієм Піднебесним

Легенда. Віктор Марущенко про сучасне фотомистецтво Персона

Легенда. Віктор Марущенко про сучасне фотомистецтво

Без табу. Анжела Запорожець про індустрію товарів для дорослих Персона

Без табу. Анжела Запорожець про індустрію товарів для дорослих