США та Велика Британія завдають ударів по хуситам у Ємені
Сполучені Штати та Велика Британія завдали ударів з повітря та моря по військових об’єктах хуситів у Ємені у відповідь на напади на кораблі в Червоному морі. Про це повідомляє Reuters.
Президент Джо Байден у своїй заяві ввечері в четвер попередив, що у разі необхідності без вагань вживе подальших заходів.
«Ці цілеспрямовані удари є чітким сигналом того, що Сполучені Штати та наші партнери не потерплять нападів на наш персонал та не дозволять ворожим особам поставити під загрозу свободу судноплавства», — сказав Байден.
Міністерство оборони Великої Британії заявило в заяві, що «перші ознаки свідчать про те, що здатність хуситів загрожувати торговому судноплавству зазнала удару».
США та Велика Британія завдають ударів по хуситам у Ємені. Фото: REUTERS
Іран, який підтримує хуситів, різко засудив атаки. Представник хуситів заявив, що їм немає виправдання і що угруповання продовжить націлюватися на кораблі, що прямують до Ізраїлю.
Хусити кажуть, що їхні атаки на судноплавні маршрути в Червоному морі є демонстрацією підтримки палестинців та ХАМАС.
Міністр оборони США Ллойд Остін, який перебуває в лікарні через ускладнення після операції, заявив, що удари були спрямовані по об’єктах хуситів, включаючи безпілотники, балістичні та крилаті ракети, прибережні радари та системи повітряного спостереження.
Страх ескалації
США заявили, що Австралія, Бахрейн, Канада та Нідерланди підтримали операцію та прагнули представити удари як частину міжнародних зусиль з відновлення вільного потоку торгівлі на ключовому маршруті між Європою та Азією, на який припадає близько 15% світового судноплавного руху.
Але ці удари, перші по території Ємену з 2016 року, також були незаперечною демонстрацією боротьби Вашингтона проти наслідків війни Ізраїлю та ХАМАС на Близькому Сході з моменту її початку в жовтні. Хоча Вашингтон заявив, що не має наміру посилювати напруженість, хусити пообіцяли відповісти на будь-які напади.
США та Велика Британія завдають ударів по хуситам у Ємені. Фото: REUTERS
У заяві після ударів Саудівська Аравія закликала до стриманості та «уникнення ескалації».
Сполучені Штати також звинуватили Іран у оперативній участі в атаках хуситів у Червоному морі, наданні військового потенціалу і розвідданих для їх виконання.
«Ми вважаємо, що вони, безумовно, брали участь у кожному етапі цього», — сказав журналістам високопоставлений чиновник США.
Удари наносилися з авіації, кораблів і підводних човнів. Інший американський чиновник сказав, що мішенями було більше дюжини місць, і ці удари мали на меті послабити військовий потенціал хуситів.
США та Велика Британія завдають ударів по хуситам у Ємені. Фото: REUTERS
«Ми шукали дуже конкретні можливості в дуже конкретних місцях із застосуванням високоточних боєприпасів», — сказав представник американських військових.
Напади хуситів порушили міжнародну торгівлю, змусивши міжнародне судноплавство здійснювати довгий маршрут навколо Південної Африки, щоб уникнути удару. Зростання вартості доставки викликає побоювання, що це може спровокувати новий спалах глобальної інфляції.
Протикорабельні балістичні ракети
За кілька годин до ударів США та Великої Британії по Ємену американські військові заявили, що хусити випустили протикорабельну балістичну ракету по міжнародних судноплавних шляхах в Аденській затоці.
9 січня військово-морські сили США та Великої Британії збили 21 безпілотний літальний апарат і ракети хуситів, які американські військові описали як комплексну атаку, яка нагадує те, як вони колись описували атаки Талібану або Ісламської держави в Афганістані та Іраку.
У своїй заяві Байден зазначив, що напад хуситів 9 січня був спрямований безпосередньо на американські кораблі.
США та Велика Британія завдають ударів по хуситам у Ємені. Фото: REUTERS
Відомі республіканці в Конгресі привітали цей крок, тоді як деякі з демократів висловили стурбованість тим, що США можуть вплутатися в інші десятилітні війни.
«Цей удар запізнився на два місяці, але це хороший перший крок до відновлення стримування в Червоному морі», — заявив американський сенатор, головний республіканець у комітеті Сенату з питань збройних сил Роджер Вікер .
Удари послідували за іншими дипломатичними та військовими кроками, які, як сподівалися офіційні особи США, зупинять атаки хуситів, не розпочавши нового конфлікту.
У грудні понад 20 країн погодилися брати участь в оборонній коаліції під проводом США, відомої як Operation Prosperity Guardian, яка забезпечує захист комерційних перевезень у Червоному морі. Але удари США та Великої Британії відбуваються за межами цієї коаліції.
«Відповідь міжнародної спільноти на ці безрозсудні атаки буде єдиною та рішучою», – наголосив Джо Байден.