Росія запускає тестування цифрового рубля. Фото: pixabay.com
Російський центробанк створив прототип платформи цифрового рубля (цифрова валюта центрального банку — CBDC) і запустить пілотні операції з ним у січні 2022 року.
«Прототип платформи цифрового рубля готовий. Одразу після січневих свят ми починаємо пілотування операцій першого етапу з 12 банками», — повідомила перша заступниця голови ЦБ РФ Ольга Скоробогатова, передає РБК.
Тестування платформи цифрового рубля проходитиме в кілька етапів упродовж усього 2022 року. У рамках першого етапу у 2022 році плануються такі заходи:
- підключення до платформи кредитних організацій;
- запуск C2C-переказів між фізособами.
На другому етапі передбачається:
- підключити до платформи Федеральне казначейство;
- запустити смартконтракти та операції С2B, B2C (між фізособами та юрособами); B2B (між юрособами); C2G, G2C, G2B, B2G (між громадянами, юрособами та державою).
Пізніше ЦБ планує забезпечити обмін цифрового рубля на іншу валюту й надати можливість відкриття гаманців клієнтам-нерезидентам.
До платформи також мають намір підключити фінансових посередників, фінансову інфраструктуру (біржі, брокерів, маркетплейси, страхові компанії тощо) та запровадити офлайн-режим.
Нагадаємо, що в Україні децентралізовані фінанси регулюються законом «Про віртуальні активи». Також Верховна Рада України ухвалила закон «Про платіжні послуги», який містить загальні принципи випуску цифрової валюти (CBDC) НБУ – цифрової гривні.
Сергій Тігіпко в ТАСкомбанку вже запустив пілотний проєкт цифрової гривні на блокчейні Stellar. Зазначимо, що виплата «тисячі Зеленського» також є етапом тестування цифрової гривні, оскільки кошти, які не витрачено впродовж чотирьох місяців, згорають. Спалювання цифрових токенів – можливість у сфері обігу цифрових токенів, якими є CBDC.
З ЦБ великих країн у впровадженні CBDC найбільше просунувся Народний банк Китаю. НБК опублікував white paper (Білу книгу) проєкту цифрового юаня англійською зі змістом технічних характеристик.