Влітку минулого року було розпочато реформу ринку електроенергії, і він все ще перебуває у складному перехідному періоді. До жовтня існував дефіцит електроенергії, її не можна було купити в достатніх обсягах. Ринок усе ще значною мірою монополізований. На ньому є кілька гравців, які мають ринкову владу і можуть суттєво впливати на ціни. Про це в інтерв'ю програмі «Перша Шпальта» сказав Андрій Герус, голова комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.
Новий ринок більш-менш запрацював тільки у жовтні-листопаді, коли «Енергоатом» запустив додаткові блоки, а «Центренерго» майже вдвічі збільшило виробіток; коли трейдери-імпортери також почали пропонувати електроенергію на ринку. Таким чином, у споживачів з'явився вибір і зник дефіцит.
Очевидні проблеми на ринку – висока волатильність і негнучкість пропозиції щодо цінових сигналів. Понад 70% пропозиції продається завжди, тобто фактично не залежить від ціни. На думку Геруса, через таку цінову негнучкість ціна зараз впала надто сильно.
«Я залишаюся прихильником твердження, що минулий уряд і деякі компанії надто поспішили з введенням нового ринку. Це була очевидна помилка — система не готова», – вважає він.
Для виправлення ситуації ринок потрібно продовжити розвивати. Передусім, погано працюють внутрішньодобовий ринок, балансуючий і ринок допоміжних послуг. Є певні ініціативи щодо вдосконалення двосторонніх договорів. Це ті сегменти, над якими треба працювати.
Контекст. Перші шість місяців роботи нового ринку електроенергії показали, що багато процедур було підготовлено неякісно або не підготовлено зовсім, учасники ринку страждають, і ніхто від цього не виграв. «Підтвердилися наші побоювання щодо поспішності відкриття ринку. Система працює, але «зі скрипом», а багато проблем не вирішено до цих пір», – вважає Володимир Шведкий, CEO незалежного постачальника газу та електроенергії ETG.UA.
4 грудня Верховна Рада внесла зміни до закону «Про ринок електричної енергії». НКРЕКП отримала право встановлювати граничні ціни на ринку «на добу вперед», внутридобовому та балансуючому ринку для двох торгових зон України.