У вівторок, 11 лютого, Верховна Рада схвалила законопроєкт №11392, який надає «Енергоатому» дозвіл на придбання двох атомних реакторів у Болгарії для добудови енергоблоків Хмельницької АЕС.
Про це повідомив нардеп від фракції «Голос» Ярослав Железняк.
«Влада дала старт «Великому атомному крадівництву» і витратила $1 млрд на російський реактор. Тепер десятки мільярдів з підняття вам та всьому населенню тарифів піде кудись у Болгарію для купівлі російських реакторів!» — написав парламентар
Однак Железняк зазначив, що це дозвіл тільки на купівлю, а не початок будівництва, «тому вкрадуть поки не всі 300 млрд грн».


Голосування за законопроєкт №11392. Фото: Ярослав Железняк
За відповідний законопроєкт проголосував 261 депутат. Голосування по фракціях виглядає наступним чином:
- «Слуга народу» — 190;
- «Європейська солідарність» — 0;
- «Батьківщина» — 15;
- «Платформа за життя та мир» (ОПЗЖ) — 16;
- «За майбутнє» — 9;
- «Голос» — 0;
- «Довіра» — 14;
- «Відновлення України» — 12;
- Позафракційні — 5.
Що відомо про будівництво атомних енергоблоків на Хмельницькій АЕС
У січні 2024 року міністр енергетики Герман Галущенко говорив, що Україна розраховує розпочати будівництво чотирьох нових атомних енергетичних блоків на Хмельницькій АЕС цього літа чи восени.
Кабінет Міністрів 3 квітня зареєстрував у Верховній Раді проєкт Закону «Про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомної електричної станції».
Два енергоблоки працюватимуть на обладнанні російського виробництва ВВЕР-1000, які стоять і на перших двох блоках ХАЕС.
15 квітня «Енергоатом» розпочав проєкт зі зведення енергоблоків ХАЕС-5 та ХАЕС-6 за американською технологією АР1000 Westinghouse.
28 жовтня на ХАЕС доставили четвертий дизель-генератор, який буде забезпечувати подачу електроенергії у разі втрати основного живлення четвертого енергоблока.
У грудні українські екологічні організації звернулися до Верховної Ради та президента з проханням призупинити розгляд законопроєкту №11146, який передбачає добудову третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС.
10 січня Галущенко під час години запитань до уряду у ВР назвав посла Євросоюзу в Україні Катаріну Матернову «клерком середнього звєна». Такий вислів він вжив говорячи про проєкт закону про добудову енергоблоків Хмельницької АЕС коштом західних донорів.
Водночас у лютому 2025-го Володимир Зеленський закликав нардепів підтримати законопроєкт №11146.
10 лютого комітет антикорупційної політики Верховної Ради визнав законопроєкт №11146, який передбачає побудову двох енергоблоків Хмельницької АЕС, таким, що містить корупційні ризики.
Також того ж дня НАБУ відкрило справу по розтраті 430 млн грн на будівництво нових атомних блоків.