Українські екологічні організації звернулися до Верховної Ради та Президента з проханням призупинити розгляд законопроєкту №11146, який передбачає добудову третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС. Вони закликають уряд зосередитися на важливих реформах у енергетичній галузі, зокрема на підвищенні енергоефективності та розвитку відновлювальних джерел енергії.

Серед підписантів звернення – організації «Екодія», «Екоклуб», «Greenpeace Україна» та Хмельницький енергетичний кластер. Громадські активісти виділяють низку критичних загроз, пов'язаних із проєктом:
- Україна закликає міжнародну спільноту відмовитися від використання російських технологій, одночасно маючи намір придбати у Болгарії російські реактори, що залишилися після невдалого проєкту АЕС Белене.
- Ці реактори не підходять для існуючої інфраструктури станції, що вимагає великих додаткових витрат на їх адаптацію.
- Заявлена вартість добудови 3 та 4 блоків ХАЕС складає 78 мільярдів гривень без урахування індексації і ґрунтується на застарілому техніко-економічному обґрунтуванні 2019 року.
- Проєкт може спричинити негативний вплив на річку Горинь, що потенційно загрожує дефіцитом води для охолодження реакторів..
«Будівництво об'єктів, які можуть стати цілями російських атак, у нинішніх умовах війни позбавлене сенсу. Значно розумніше спрямувати інвестиції на розвиток децентралізованої відновлюваної енергетики, яка є більш стійкою до воєнних загроз», – наголосив Артем Колесник, експерт з енергетичної політики ГО «Екодія».
За словами експерта, відкритий розподільчий майданчик атомної електростанції – це сукупність обладнання, що включає трансформатори, перемикачі, роз'єднувачі тощо. Його основна функція – передача електроенергії від станції до загальної енергосистеми. Проте через централізовану структуру та відкриту територію такі об’єкти стають легкою мішенню для російських обстрілів. У той же час децентралізована генерація дозволяє оперативніше реагувати на зміни в споживанні електроенергії та забезпечує стабільність постачання. У разі пошкодження однієї частини мережі локальні джерела енергії можуть продовжувати роботу, забезпечуючи електрикою окремі регіони. Це сприяє уникненню повного блекауту та пришвидшує відновлення енергопостачання.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також