Національне антикорупційне бюро відкрило справу по розтраті 430 млн грн на будівництво нових атомних блоків. Про це повідомив нардеп від фракції «Голос» Ярослав Железняк у понеділок, 10 лютого.
«Службові особи АТ «НАЕК «Енергоатом» у період 2024-2025 років здійснили розтрату коштів в сумі понад 430 млн грн, спрямувавши їх всупереч вимогам Закону України «Про порядок прийняття рішень про розміщення, проєктування, будівництво ядерних установок і об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення» від 18.09.2005 № 2861-ІV на виконання робіт з проєктування та будівництва енергоблоків на Хмельницькій АЕС», — йдеться у витягу з ЄДР .

Фото: Ярослав Железняк

За словами депутата, він разом з іншими колегами, зокрема Анастасією Радіною, Інною Совсун, Максимом Хлапуком, декілька місяців збирав факти, як керівництво «Енергоатому» витрачало кошти на різні активності повʼязані з будівництвом блоків.
Железняк також підкреслив, що Верховна Рада не давала такого права, що прямо суперечить закону.
Що відомо про будівництво атомних енергоблоків в України
Побудова енергоблоків №3 та №4 на Хмельницькій АЕС
У січні 2024 року міністр енергетики Герман Галущенко говорив, що Україна розраховує розпочати будівництво чотирьох нових атомних енергетичних блоків на Хмельницькій АЕС цього літа чи восени.
Кабінет Міністрів 3 квітня зареєстрував у Верховній Раді проєкт Закону «Про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомної електричної станції».
Два енергоблоки працюватимуть на обладнанні російського виробництва ВВЕР-1000, які стоять і на перших двох блоках ХАЕС.
15 квітня «Енергоатом» розпочав проєкт зі зведення енергоблоків ХАЕС-5 та ХАЕС-6 за американською технологією АР1000 Westinghouse.
28 жовтня на ХАЕС доставили четвертий дизель-генератор, який буде забезпечувати подачу електроенергії у разі втрати основного живлення четвертого енергоблока.
У грудні українські екологічні організації звернулися до Верховної Ради та президента з проханням призупинити розгляд законопроєкту №11146, який передбачає добудову третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС.
10 січня Галущенко під час години запитань до уряду у ВР назвав посла Євросоюзу в Україні Катаріну Матернову «клерком середнього звєна». Такий вислів він вжив говорячи про проєкт закону про добудову енергоблоків Хмельницької АЕС коштом західних донорів.
Водночас у лютому 2025-го Володимир Зеленський закликав нардепів підтримати законопроєкт №11146.
10 лютого комітет антикорупційної політики Верховної Ради визнав законопроєкт №11146, який передбачає побудову двох енергоблоків Хмельницької АЕС, таким, що містить корупційні ризики.
Будівництво Чигиринської АЕС
У серпні 2024 року депутати Чигиринської міськради надали дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування «Енергоатому».
Йдеться про передачу земельних ділянок загальною площею 38 га у селищі Орбіта Черкаської області, де планується збудувати чотири енергоблоки з американськими реакторами AP1000.