Facebook Pixel

Будівництво нових атомних блоків: НАБУ відкрило справу по розтраті 430 млн грн

Національне антикорупційне бюро відкрило справу по розтраті 430 млн грн на будівництво нових атомних блоків. Про це повідомив нардеп від фракції «Голос» Ярослав Железняк у понеділок, 10 лютого.

Quote«Службові особи АТ «НАЕК «Енергоатом» у період 2024-2025 років здійснили розтрату коштів в сумі понад 430 млн грн, спрямувавши їх всупереч вимогам Закону України «Про порядок прийняття рішень про розміщення, проєктування, будівництво ядерних установок і об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення» від 18.09.2005 № 2861-ІV на виконання робіт з проєктування та будівництва енергоблоків на Хмельницькій АЕС», — йдеться у витягу з ЄДР .


Фото: Ярослав Железняк

Фото: Ярослав Железняк

За словами депутата, він разом з іншими колегами, зокрема Анастасією Радіною, Інною Совсун, Максимом Хлапуком, декілька місяців збирав факти, як керівництво «Енергоатому» витрачало кошти на різні активності повʼязані з будівництвом блоків.

Железняк також підкреслив, що Верховна Рада не давала такого права, що прямо суперечить закону.

Що відомо про будівництво атомних енергоблоків в України

Побудова енергоблоків №3 та №4 на Хмельницькій АЕС

У січні 2024 року міністр енергетики Герман Галущенко говорив, що Україна розраховує розпочати будівництво чотирьох нових атомних енергетичних блоків на Хмельницькій АЕС цього літа чи восени.

Кабінет Міністрів 3 квітня зареєстрував у Верховній Раді проєкт Закону «Про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомної електричної станції».

Два енергоблоки працюватимуть на обладнанні російського виробництва ВВЕР-1000, які стоять і на перших двох блоках ХАЕС.

15 квітня «Енергоатом» розпочав проєкт зі зведення енергоблоків ХАЕС-5 та ХАЕС-6 за американською технологією АР1000 Westinghouse.

28 жовтня на ХАЕС доставили четвертий дизель-генератор, який буде забезпечувати подачу електроенергії у разі втрати основного живлення четвертого енергоблока.

У грудні українські екологічні організації звернулися до Верховної Ради та президента з проханням призупинити розгляд законопроєкту №11146, який передбачає добудову третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС.

10 січня Галущенко під час години запитань до уряду у ВР назвав посла Євросоюзу в Україні Катаріну Матернову «клерком середнього звєна». Такий вислів він вжив говорячи про проєкт закону про добудову енергоблоків Хмельницької АЕС коштом західних донорів.

Водночас у лютому 2025-го Володимир Зеленський закликав нардепів підтримати законопроєкт №11146.

10 лютого комітет антикорупційної політики Верховної Ради визнав законопроєкт №11146, який передбачає побудову двох енергоблоків Хмельницької АЕС, таким, що містить корупційні ризики.

Будівництво Чигиринської АЕС

У серпні 2024 року депутати Чигиринської міськради надали дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування «Енергоатому».

Йдеться про передачу земельних ділянок загальною площею 38 га у селищі Орбіта Черкаської області, де планується збудувати чотири енергоблоки з американськими реакторами AP1000.

Подякувати 🎉